Amlopin – skład, dawkowanie, działania niepożądane
Amlopin – charakterystyka leku
Amlopin, którego główną substancją czynną jest amlodypina, działa przeciwnadciśnieniowo, gdyż blokuje kanały wapnia i rozszerza tętniczki obwodowe. Ułatwia to swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne oraz tętnice, dzięki czemu ciśnienie tętnicze krwi wraca do normy. Już zastosowanie Amlopinu raz na dobę powoduje bardzo dobre rezultaty u osób chorujących na nadciśnienie. Amlodypina podana doustnie – czyli tak jak w tabletkach Amlopin, wchłania się bardzo dobrze z układu pokarmowego a swoje najwyższe stężenie uzyskuje już po 6-12 godzinach. Wskazaniem do stosowanie tego leku jest oprócz nadciśnienia tętniczego również: naczynioskurczowa dławica piersiowa oraz przewlekła stabilna dławica piersiowa.
Amlopin – dawkowanie
Amlopin występuje w tabletkach w dawce 5 mg i 10 mg. Tabletkę można dzielić na pół. Dawkowanie w przypadku osób dorosłych leczonych z powodu nadciśnienia tętniczego lub dławicy piersiowej wynosi zazwyczaj 5 mg na dobę. W razie potrzeby dawka ta może być zwiększona do 10 mg. U osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, lekarz może włączyć jeszcze oprócz Amlopinu również tiazydowe leki moczopędne, leki beta-adrenolityczne, leki alfa-adrenolityczne lub inhibitory konwertazy angiotensyny.
U dzieci między 6 a 17 rokiem życia, które chorują na nadciśnienie tętnicze, zalecana dawka to 2,5 mg zażywana raz na dobę. W momencie, gdy po 4 tygodniach takiego leczenia nie nastąpi poprawa, dawkę tę zwiększa się do 5 mg na dobę (przyjmuje się też raz na dobę).
Nie powinno się zażywać większej ilości leku niż zalecana dawka. Przedawkowanie skutkować może nadmiernym rozszerzeniem tętnic obwodowych, co prowadzić może do tachykardii oraz długo trwającego niedociśnienia tętniczego, którego skutkiem może być nawet zgon.
Amlopin – przeciwwskazania
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania Amlopinu jest uczulenie na amlodypinę, pochodne dihydropirydyny albo na substancje pomocnicze zawarte w leku. Ponadto nie mogą go stosować osoby z ciężkim niedociśnieniem tętniczym, jak również te, które przeszły wstrząs sercopochodny oraz takie, które mają zwężoną drogę odpływu z lewej komory. Nie mogą go również zażywać pacjenci z niewydolnością serca po przebytym ostrym zawale mięśnia sercowego.
Ostrożność przy stosowaniu leku powinny zachować osoby z zaburzoną pracą wątroby, z niewydolnością serca, niewydolnością nerek oraz pacjenci w podeszłym wieku. Ze względu na to, że nie zbadano bezpieczeństwa Amlopinu wobec kobiet w ciąży, nie powinny go one stosować. Także ze względu na brak informacji, czy amlodypina przenika do mleka kobiecego, nie powinny używać tego leku kobiety karmiące.
Amlopin – działania niepożądane
W trakcie leczenia Amlopinem mogą wystąpić pewne działania niepożądane. Mogą to być rekcje alergiczne. Mogą pojawić się one w postaci zaburzeń układu nerwowego i objawiać się jako ból głowy, zawroty głowy, nadmierna senność, zaburzenia smaku, omdlenie, drżenie, niedoczulica, parestezje. Skutki uboczne brania tego leku to także małopłytkowość i leukocytopenia. Do tego mogą dojść: kołatania serca, zawał serca, niedociśnienie tętnicze, szumy uszne, zaburzenia widzenia, wzmożone napięcie, neuropatia obwodowa, duszność, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalanie błony śluzowej żołądka, zapalenie trzustki, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, obrzęk kostek, bóle stawów, bóle mięśni, ból w klatce piersiowej, zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała, uczucie zmęczenia, zaburzenia oddawania moczu, zwiększona częstość oddawania moczu.
Źródło:
http://leki.urpl.gov.pl/files/Amlopin5mg10mgtabl\_dwiedawki.pdf