Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Amotaks – zastosowanie, dawkowanie, środki ostrożności
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:29

Amotaks – zastosowanie, dawkowanie, środki ostrożności

Amotaks
https://pixabay.com

Amotaks – charakterystyka leku

Amotaks to antybiotyk beta-laktamowy, którego główną substancją jest amokscylina, która jest pochodną penicyliny – stąd  jej różnorodne działanie. 1 tabletka Amotaksu zawiera dokładnie 1,0 g amoksycyliny. Amotaks, tak jak każdy antybiotyk, stosuje się przy zakażeniach bakteryjnych a nie wirusowych. Hamuje on rozwój i mnożenie się bakterii i wykazuje bakteriobójcze działanie wobec szczepów takich jak np. Streptococcus spp.,  które należą do paciorkowców. Paciorkowce zwykle odpowiadają za zakażenia dróg oddechowych np. zapalenia gardła, anginy. Do zarażenia nimi dochodzi drogą kropelkową. Antagonistyczne działanie Amotaksu obejmuje również szczepy Enteroccocus spp. , S. epidermidis (gronkowiec skórny) oraz S. aureus (gronkowiec złocisty). Jest pomocny przy listeriozie wywołanej przez Listeria monocytogenes. Zwalcza również bakterie E. coli, H. pylori (odpowiadającej m.in. za wrzody żołądka) oraz bakterie Shigella (zakażenia układu trawiennego).

Amotaks -  dawkowanie

Należy pamiętać, że dawkowanie Amotaksu jest dobierane indywidualnie do każdej osoby i do każdej choroby. Dlatego nie należy sugerować się, że ktoś z bliskich, nawet z podobnych schorzeniem, miał inny rodzaj dawkowania. Amotaksu nie stosujemy wtedy, gdy nie został nam zapisany przez lekarza (nie pożyczamy więc go od innych osób).

Amotaks występuje w formie tabletek i aby je zażyć, należy je popić wodą. Nie popijamy go innymi płynami np. sokami cytrusowymi, gdyż może to wpłynąć na niewłaściwe wchłanianie leku. Amotaks łykamy niezależnie od posiłku. Możemy więc go zażyć przed jedzeniem, w trakcie lub po posiłku. W razie potrzeby, w przypadku małej dawki, tabletka może zostać podzielona na dwie części – w tym celu istnieje widoczne wgłębienie pośrodku tabletki.

Dawkowanie Amotaksu w przypadku dzieci o masie ciała poniżej 40 kg

Wiele leków dostosowanych jest do masy ciała dziecka. Dlatego u dzieci, które ważą mniej niż 40 kg to lekarz prowadzący ustala konkretną dawkę leku. Zwykle jest to 40-90 mg na kilogram masy ciała na dobę. Tę dawkę nie podaje się jednorazowo, lecz dzieli na dwie lub trzy mniejsze dawki łykane regularnie w wyznaczonych przez specjalistę odstępach czasu. Maksymalna dawka, jaką może przyjąć małe dziecko, to 100 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę.

Dawkowanie Amotaksu u dorosłych oraz dzieci ważących więcej niż 40 kg

Zwykle Amotaks podawany jest w dawce 250 mg lub 500 mg trzy razy na dobę albo 750 mg do 1 g co 12 godzin. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zakażenia lub choroby. W przypadku np. ciężkiego zakażenia dawka stosowana u pacjentów wynosi 750 mg do 1 g trzy razy na dobę. Z kolei przy boreliozie jest to dawka 4 g na dobę. Gdy boreliozie towarzyszą objawy ze strony innych narządów, wtedy zaleca się stosowanie 6 g Amotaksu na dobę. Przy zakażeniach układu moczowego antybiotyk podawany jest dwa razy na dobę po 3 g przez jeden dzień. Przy chorobie wrzodowej żołądka zazwyczaj stosowaną dawką jest 750 mg albo też 1 g dwa razy na dobę przyjmowany przez 7 dni. Jednak Amotaks nie jest, w przypadku tej choroby, jedynym lekiem, bo zazwyczaj kojarzony jest z innymi lekami koniecznymi do wyleczenia wrzodów żołądka. Amotaks używany w terapii mającej na celu zapobieganie zapaleniu wsierdzia w trakcie zabiegów chirurgicznych podawany jest bardzo różnie i tu dużo zależy od lekarza lub innych osób związanych z medycyną, aby doradziły, jaka dawka będzie w tym przypadku najbardziej korzystna.

Amotaks – skutki uboczne

Alergia

Amotaks może powodować działania niepożądane i jednym z nich jest reakcja alergiczna objawiająca się wysypką skórną, obrzękiem twarzy, warg, języka, ciała. Mogą temu towarzyszyć trudności w oddychaniu. Jeśli takie objawy się pojawią, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Amotaks może też powodować opóźnione reakcje alergiczne, które pojawią się dopiero po 7 lub 12 dniach od jego stosowania. Będą one dawać o sobie znać w postaci gorączki, bólu stawów, powiększenia węzłów chłonnych, wysypki.

Reakcje skórne

Po zażyciu Amotaksu mogą pojawić się objawy skórne przybierające np. formę rumienia wielopostaciowego. Skóra pokryje się wtedy swędzącymi wykwitami o kolorze czerwono-fioletowym, szczególnie na dłoniach lub też na spodzie stóp. Inne reakcje od strony skóry to: zmiana barwy skóry, pojawienie się na niej grudek, pęcherzy lub też krost. Może też dojść do łuszczenia się skóry. Może stać się ona czerwona, boleć i swędzić.

Gorączka

Przy stosowaniu Amotaksu może dojść do podwyższenia temperatury ciała i wystąpienia gorączki. Mogą jej towarzyszyć objawy podobne jak przy grypie, które wystąpią jednocześnie z wysypką. Dojdzie wtedy do powiększenia węzłów chłonnych, a wyniki badania krwi będą nieprawidłowe.

Gorączka może też wystąpić łącznie z bólem gardła i dreszczami, którym towarzyszyć będzie większa skłonność do pojawienia się siniaków. Te symptomy mogą wskazywać na zaburzenia krwi.

Gorączka spowodowana zażywaniem Amotaksu może być jedną ze składowych reakcji Jerischa-Herxheimera podczas leczenia boreliozy. Jest to reakcja spowodowana przez uwalnianie endotoksyn przez zabite bakterie.

Układ pokarmowy

W trakcie zażywania Amotaksu może dojść do niepożądanych reakcji od strony układu pokarmowego. Należeć będą do nich: wymioty, biegunka, nudności. Jeśli biegunka będzie występować z domieszką krwi, wówczas może to świadczyć o zapaleniu jelita grubego. Pojawi się wtedy również gorączka oraz dreszcze.

Amotaks może też niekorzystnie wpływać na stan wątroby i obciążać ją na tyle, że dojdzie np. do żółtaczki. Jeśli u pacjenta pojawią się takie objawy jak żółte zabarwienie skóry oraz białek oczu, ciemniejszy mocz oraz blade stolce, jak również ciężka biegunka z krwią – wtedy niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Amotaks – środki ostrożności

Amotaksu nie powinny zażywać osoby, które są uczulone na amokscylinę, penicylinę lub którykolwiek ze składników leku. Nie powinni go także stosować pacjenci, którzy mieli uczuleni na jakikolwiek inny antybiotyk i mieli po nim wysypkę, obrzęki itd.

Ostrożnie do zażywania Amotaksu powinny podchodzić osoby, które chorują na mononukleozę zakaźną, mają chorobę nerek lub oddają nieregularnie mocz. Zawsze przed sięgnięciem po taki lek powinny powiedzieć lekarzowi o swoich dolegliwościach, a lekarz powinien rozważyć zasadność przepisywania Amotaksu pacjentowi.

Także kobiety, które są w ciąży lub planują ciążę powinny rozważyć z lekarzem wszystkie za i przeciw brania tego typu antybiotyku.

Źródła:

https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z,amoksycylina---zastosowanie,artykul,1726005.html

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:gAKGhSUO5DoJ:https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Pobieranie.ashx%3Ftype%3D531-u+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

Tagi: