Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Anapran EC – skład, dawkowanie, przeciwwskazania
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:28

Anapran EC – skład, dawkowanie, przeciwwskazania

Anapran EC
https://pixabay.com

Anapran EC – charakterystyka leku

Anapran EC należy do leków przeciwzapalnych (NLPZ), które pomagają w uśmierzeniu różnego rodzaju bólu a w szczególności bólu związanego ze zwyrodnieniem stawów kręgosłupa, które mogą objawiać się w postaci ostrego bólu pleców lub bólu i sztywności szyi. Stosuje się go również w przypadku ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych np. skręcenia kostki lub też bolesnych menstruacji. Główną substancją czynną tego leku jest naproksen, a substancjami pomocniczymi są: powidon K 90, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu. Z kolei otoczka tabletki składa się z : kwasu metakrylowego oraz etylu akrylanu kopolimer (1:1), cytrynianu trietylu, talku oraz emulsji symetykonu.

Anapran EC – dawkowanie

Anapran EC przyjmuje się doustnie, popijając tabletki wodą. Powinien być przyjmowany w trakcie lub po posiłku. Nie może być stosowany u pacjentów poniżej 16 roku życia.

U dorosłych, którzy chorują na reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa zalecaną dawką jest 500 mg do 1000 mg na dobę. Zażywa się ją w dwóch dawkach podzielonych co 12 godzin. W innych przypadkach np. 1) u osób, które cierpią z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów i najmocniejszym z symptomów jest ból lub 2) u pacjentów, którzy nie mogą się wyspać, bo ból w nocy się bardzo nasila a rano występuje sztywność poranna lub 3) u pacjentów, którzy wcześniej stosowali duże dawki innych leków reumatycznych – proponowana dawka Anapran EC to od 750 mg do 1000 mg na dobę. Pacjenci, którzy są już w wieku podeszłym, powinni zażywać najmniejsze z możliwych dawek.

Jeśli Anapran EC stosowany jest u osób, które mają zaburzenia mięśniowo-szkieletowe lub cierpią z powodu bolesnych menstruacji zaleca się, by pierwsza dawka leku wynosiła 500 mg i przyjęta została jednorazowo. Potem taki pacjent łyka dawki 250 mg co 6 do 8 godzin, do ustąpienia objawów. Maksymalna dawka leku, jaką pacjent może przyjąć na dobę to 1250 mg.

Anapran EC- przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zażywania Anapran EC jest nadwrażliwość na naproksen, naproksen sodowy albo też inny składnik leku. Leku nie mogą też stosować osoby z alergią na kwas acetylosalicylowy lub inny niesteroidowy lek przeciwzapalny (jeśli po jego zażywaniu dochodziło do zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki, polipów nosa, napadów astmy oskrzelowej). Nie mogą go też używać osoby z chorobą wrzodową żołądka albo dwunastnicy albo też kiedy pojawiają się lub pojawiły się u danego pacjenta krwawienia ze strony przewodu pokarmowego lub perforacje przewodu pokarmowego związane z przyjmowaniem leków NLPZ. Jeśli pacjent ma ciężką niewydolność serca, nerek lub wątroby lub jest kobietą w III trymestrze ciąży, również nie może stosować tego leku.

Anapran EC – działania niepożądane

Anapran EC może powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Od strony układu chłonnego i krwionośnego może dojść do zaburzeń, które skutkować będą niedokrwistością aplastyczną, neutropenią, leukopenią, eozynofilią, granulocytopenią, trombocytopenią, agranulocytozą, niedokrwistością hemolityczną. Anapran EC może działać niekorzystnie na układ immunologiczny i powodować alergię, anafilaksję czy reakcje nadwrażliwości. Skutki uboczne mogą dotyczyć również zaburzeń psychicznych, które przejawiać się będą jako: bezsenność, zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia snu, niezdolność koncentracji, stan splątania, omamy. Do kolejnych działań niepożądanych zaliczamy: bóle głowy, zawroty głowy, drgawki, zaburzenia widzenia, złe samopoczucie, parestezje, szumy uszne, zaburzenia słuchu, kołatanie serca, zastoinową niewydolność serca, nadciśnienie, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zapalenie trzustki, zgaga, ucisk w jamie brzusznej, zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna, zaostrzenie wrzodziejącego jelita grubego, zapalenie przełyku, zapalenie żołądka, wysypki skórne, świąd, rumień wielopostaciowy, plamica i wiele jeszcze innych niepokojących objawów, które – jeśli się pojawią, powinny być zgłoszone lekarzowi.

Źródło:

http://leki.urpl.gov.pl/files/25\_Anapran\_EC\_tab\_doj\_250\_500.pdf

Tagi:
Polecane