Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Antidol – skład, stosowanie, interakcje z innymi lekami
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:28

Antidol – skład, stosowanie, interakcje z innymi lekami

Antidol
https://pixabay.com

Antidol – charakterystyka leku

Antidol jest lekiem przeciwbólowym zawierającym paracetamol oraz kodeinę. 1 tabletka zawiera 15 mg fosforanu kodeiny oraz 500 mg paracetamolu. Pozostałe składniki tego leku to: skrobia kukurydziana żelowana, kwas stearynowy, powidon oraz krospowidon, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna oraz magnezu stearynian. Główne substancje czynne tego leku – czyli paracetamol oraz kodeina odpowiadają za hamowanie obwodowego bólu oraz właściwości przeciwgorączkowe. Antidol stosowany jest przede wszystkim przy bólach: mięśni, kostno-urazowych, po ekstrakcji zęba, głowy, menstruacyjnych.

Antidol – przeciwwskazania

Antidolu nie powinny stosować osoby, które są uczulone na jakikolwiek ze składników leku a przede wszystkim na: paracetamol, kodeinę, opioidy. Nie powinny też po niego sięgać osoby z chorymi nerkami lub niewydolną wątrobą, ani też z chorobą alkoholową. Antidol nie nadaje się do leczenia pacjentów z niewydolnością oddechową, z wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej oraz leczonych lekami na depresję inhibitorami MAO. Także dzieci przed 12 rokiem życia czy kobiety karmiące piersią nie powinny go stosować.

Antidol – środki ostrożności

Jeśli ktoś choruje na astmę oskrzelową, ma poalkoholową chorobę wątroby, niedrożność jelit lub ostrą chorobę w obrębie jamy brzusznej lub też jest po zabiegu usunięcia pęcherzyk żółciowego albo ma chorobę nerek czy wątroby, wtedy powinien dokładnie skonsultować z lekarzem czy może zażywać lek Antidol. Także jeżeli ktoś ma nadczynność tarczycy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę Addisona, doznał urazu głowy, jest w podeszłym wieku i zaburzenia nerek lub wątroby, jest uzależniony od alkoholu lub miał niedawno operację w obrębie przewodu pokarmowego, wtedy powinien wykazać dużą ostrożność w stosowaniu tego typu leku.

Antidol – dawkowanie

Lek ten powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami na ulotce lub zgodnie z sugestią lekarza lub farmaceuty. Zazwyczaj dorośli oraz dzieci, które skończyły 15 rok życia mogą zażywać ( w razie konieczności) od 1-2 tabletek do 4 razy na dobę. Odstępy między poszczególnymi tabletkami powinny wynosić 6 godzin. Z kolei dzieci między 12 a 15 rokiem życia mogą stosować 1 tabletkę co 6 godzin. Przy ustalaniu dawek u dzieci między 12 a 18 rokiem życia należy pamiętać, że dawka zależna jest też od wagi. Przyjmowanie leku nie powinno trwać dłużej niż 3 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza.

Tagi:
Polecane