Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Apo-Zolpin – skład, dawkowanie, przeciwwskazania
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:28

Apo-Zolpin – skład, dawkowanie, przeciwwskazania

Apo-Zolpin
https://pixabay.com

Apo-Zolpin – charakterystyka leku

Główną substancją czynną Apo-Zolpin jest zolpidem winianu, substancjami pomocniczymi zaś: magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia soda (typ A), celuloza mikrokrystaliczna. Otoczka tabletki składa się z hypromelozy, hydroksypropylocelulozy, makrogolu 8000, dwutlenku tytanu. Zolpidem wykorzystuje się doraźnie gdy pacjent ma w danym momencie problemy z bezsennością spowodowane przez różnego rodzaju sytuacje np. stres. Zolpidem wyróżnia się szybkim czasem działania, bo już w ciągu 15-30 minut powoduje pożądane uczucie senności.

Apo-Zolpin – dawkowanie

Apo-Zolpin to lek do krótkotrwałego leczenia bezsenności, dlatego czas jego stosowania wynosi od kilku dni do 2 tygodni. Czasem okres ten jest wydłużony maksymalnie do 4 tygodni, ale zawiera w sobie okres odstawiania leku z coraz mniejszą dawką. Lek zażywa się bezpośrednio przed snem, popijając go wodą. U osób dorosłych dobowa dawka leku wynosi zwykle 10 mg, chyba że są osłabieni i w podeszłym wieku – wówczas dawka wynosi przeważnie 5 mg. Podobną dawkę stosuje się u pacjentów z niewydolnością wątroby.

Apo-Zolpin – przeciwwskazania

Nie każda osoba cierpiąca na bezsenność może sięgnąć po ten lek. Nie powinny go zażywać osoby mające alergię na zolpidem lub wykazujące nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Także osoby, które mają ostrą niewydolność wątroby lub ostrą niewydolność oddechową, nie powinny po niego sięgać. Nie zaleca się stosowania Apo-Zolpin u dzieci poniżej 18 roku życia. Pacjenci chorujący na Myasthenia gravis – chorobę charakteryzującą się szybką męczliwością mięśni, również nie mogą go zażywać, podobnie jak ci, u których wykryto zespół bezdechu sennego.

Apo-Zolpin  - działania niepożądane

Działania niepożądane związane z zażywaniem Apo-Zolpin występują przeważnie u osób w podeszłym wieku. Stosując ten lek można się spodziewać, że czasem może dojść do zaburzeń pracy żołądka czy jelit, które skutkować będą nudnościami, biegunkami, wymiotami czy bólami brzucha. Może też dojść do różnego rodzaju wysypek skórnych, pokrzywek, świądu skóry, nadmiernego pocenia się. Działaniami niepożądanymi mogą być: podwójne widzenie, zaburzenia równowagi, zaburzenia pracy wątroby oraz dróg żółciowych, zmęczenie, osłabienie mięśni, senność, ospałość, bóle głowy lub zawroty głowy, zaburzenia świadomości. Może też dojść do zaburzeń psychicznych takich jak: pobudzenie, koszmary senne, omamy, stan splątania, zachowania agresywne, napady złości, psychozy. Zdarza się również, że po zażyciu Apo-Zolpin wystąpi obrzęk naczynioruchowy, ale częstotliwość wystąpienia tego typu skutków ubocznych jest nieznana.

Tagi: