Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badanie czystości pochwy – na czym polega, wskazania, wyniki
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Badanie czystości pochwy – na czym polega, wskazania, wyniki

Badanie czystości pochwy – na czym polega, wskazania, wyniki
pixabay.com

Badanie czystości pochwy – wstęp i charakterystyka badania

Badanie czystości pochwy – wskazania do wykonania badania

Badanie czystości pochwy – jak wygląda badanie biocenozy pochwy

Badanie czystości pochwy – wyniki badania i ich interpretacja

Badanie czystości pochwy – wstęp i charakterystyka badania

Badanie czystości pochwy inaczej zwane jest biocenozą pochwy i ma swoje zastosowanie w diagnostyce stanów zapalnych pochwy oraz dolnego odcinka dróg moczowych. Biocenoza jest zbiorem organizmów kolonizujących dany obszar, które są ściśle powiązane ze sobą. Sama biocenoza składa się więc z bakterii, ale kiedy w organizmie występuje jakaś patologia, w skład biocenozy wchodzą także pasożyty i grzyby lub oba naraz. Aby rozbudować problematykę chorób czystości pochwy, należy wiedzieć, że prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się przede wszystkim z bakterii zwanych pałeczkami kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus). To właśnie te bakterie sprawiają, że pochwa ma stałe pH i podtrzymuje kwaśne środowisko, które doskonale broni kobietę przed dostaniem się do pochwy patogenów wywołujących rozmaite choroby układu płciowego. Samo badanie biocenozy pochwy polega na klasyfikacji wydzieliny pochwowej do określonej grupy na podstawie obrazu mikroskopowego.

Badanie czystości pochwy – wskazania do wykonania badania

Badanie czystości pochwy jest dedykowane przede wszystkim kobietom, które musza odbyć diagnostykę stanu zapalnego pochwy. Badanie to pozwala na określenie czynnika, który powoduje chorobę, co daje możliwość wdrożenia postępowania farmakologicznego.

Objawy charakterystyczne dla bakteryjnego zakażenia pochwy to przede wszystkim: szare lub białe upławy o brzydkim zapachu, który przypomina smród ryb. Zakażeniu nie towarzyszy ból ani świąd. Natomiast zakażenie rzęsistkiem pochwowym objawia się intensywną wydzieliną pochwową, która charakteryzuje się intensywnymi, śmierdzącymi i pienistymi upławami. Tutaj podobnie nie ma świądu ani piecznie. Warto wiedzieć, że świąd i pieczenie to charakterystyka zwłaszcza zakażeń grzybiczych, które objawiają się wydzieliną przypominającą granulowany, biały serek. Kobiety, które mają powyższe objawy, powinny jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa w celu wykonania badania czystości pochwy.

Badanie czystości pochwy – jak wygląda badanie biocenozy pochwy

Jak wygląda badanie biocenozy pochwy? Badanie czystości pochwy polega na ocenie mikroskopowej wymazu z pochwy. Warto wiedzieć, że przed badanie m polecane jest pacjentkom, aby nie uprawiały seksu. Wyniki mogą być zaburzone, jeśli nie będzie przestrzegana higieniczność i czystość badania, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia, które przedostaną się do próbki, mogą sugerować inny niż w rzeczywistości wynik. Badanie nie powinno być wykonywane w trakcie miesiączki ani wówczas kiedy kobieta poddana jest antybiotykoterapii.

Samo badanie czystości pochwy polega na założeniu wziernika i uwidocznieniu szyjki macicy, a następnie za pomocą sterylnego wacika pobiera się wymaz z pochwy. Wymaz pobierany jest z okolicy spojenia łonowego. Następnie próbka z pobranym materiałem z pochwy przekazywana jest do laboratorium, gdzie ocenia się ją pod mikroskopem. Kobieta czeka na wyniki zazwyczaj od dwóch do czterech dób.

Badanie czystości pochwy – wyniki badania i ich interpretacja

Badania czystości pochwy wykonuje się w gabinecie lekarza ginekologa. Wyniki badań czystości pochwy polegają na klasyfikacji i określeniu konkretnych stopni zakażenia. Stopień I oznacza florę prawidłową, w której wymazie znajduje się dużo pałeczek kwasu mlekowego, zaś przeciwnie w stopniu IV występuje duże zaburzenie biocenozy pochwy, gdzie pałeczki kwasu mlekowego są w małej ilości, a bariera ochronna pochwy nie funkcjonuje.

Innym sposobem oceniania wyników badania czystości pochwy jest skala Nugenta, która informuje stopniowo o powadze zakażenia. Punktacja na skali w przedziale 7-10 świadczy o zaawansowanym zakażeniu bakteryjnym pochwy.

Tagi: