Badanie HSG – na czym polega badanie histerosalpingograficzne?
Badanie HSG – na czym polega badanie?
Badanie HSG to inaczej badanie histerosalpingograficzne. Opiera się na metodzie rentgenowskiej i sprawdza stan macicy i jajowodów po podaniu pacjentce specjalistycznego kontrastu. Poprze wykonanie zdjęć narządów, lekarz może ocenić stan błony śluzowej macicy, drożność jajowodów, budowę macicy i sprawdzić dokładny stan pozostałych narządów rodnych. Dzięki badaniu HSG lekarz może wykryć ewentualne zmiany nowotworowe, polipy, guzki, nieprawidłowości budowy, niewydolność szyjki macicy, niedrożność jajowodów i inne.
Jednym z najważniejszych wskazań do badania HSG jest szukanie przyczyn niepłodności, które mogą zostać wykryte właśnie dzięki tej metodzie badawczej.
Na czym polega badanie HSG? Badanie trwa niedługo, bo jedynie kilkanaście minut. Badanie nie jest zupełnie bezbolesne; określa się je jako nieprzyjemne. Zdarzają się przypadki, w których pacjentka potrzebuje znieczulenia, ponieważ może odczuwać nieprzyjemny ból w trakcie wprowadzania kontrastu.
Podczas badania pacjentka jest w pozycji takiej, jak w trakcie badania ginekologicznego. Badanej w tej pozycji zakłada się wzierniki, a następnie, za pomocą aparatu Schultza do jamy macicy wprowadza się środek kontrastujący. Kolejnym krokiem jest wykonanie zdjęć, ale dopiero w momencie kiedy kontrast wypełni jamę macicy, a następnie jajowody. Jeszcze jedno zdjęcie może być zrobione w momencie, gdy kontrast wypływa już do jamy brzusznej. To lekarz wykonujący badanie, decyduje o ilości robionych zdjęć oraz o odpowiednich momentach, w których je wykona.
Badanie HSG w większości przypadków nie grozi powikłaniami, ale zdarzały się nieliczne przypadki, w których pacjentka dostawała zapalenia przydatków lub otrzewnej.
Badanie HSG – jak przygotować się do badania?
Do badania histerosalpingograficznego należy odpowiednio się przygotować. Oto wskazówki i porady dotyczące przygotowania do badania HSG:
Dzień przed nie powinno się objadać i przejadać. Dozwolone jest zjedzenie lekkostrawnej kolacji, a w dzień badania delikatnego śniadania, które nie będzie długo zalegać w żołądku.
W dniu badania, rano, konieczne jest, aby wykonać lewatywę.
W dniu badania około 20 minut przed jego rozpoczęciem powinno przyjąć się czopek, jako środek rozkurczowy.
Przed badaniem należy przypomnieć sobie termin ostatniej miesiączki oraz dowiedzieć się, czy nie posiadamy żadnego uczulenia na środki cieniujące.
Przed podejściem do badania należy wykonać usg narządu rodnego oraz zrobić wymaz z pochwy i zabrać wyniki tych badań do gabinetu lekarskiego.
Badanie HSG – przeciwwskazania do badania
Ważne, aby przed badaniem HSG wiedzieć, czy możemy je wykonać i czy nie istnieją w naszym przypadku żadne istotne przeciwskazania. Warto pamiętać, że badanie histerosalpingograficzne należy przeprowadzić do 10. Dnia cyklu miesiączkowego, ale należy pamiętać, że musi to odbyć się po zakończeniu krwawienia – jest to jedno z głównym przeciwskazań do wykonania badania histerosalpingograficznego! Istotnym przeciwskazaniem do wykonania jest ciąża lub uczulenie na środek cieniujący. Kobieta w ciąży nie może podejść do badania, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może zaszkodzić jej dziecku. Samo badanie jest krótkie, ponieważ zazwyczaj nie trwa dłużej niż dwadzieścia minut. W celach diagnostycznych po wykonaniu badania lekarz kieruje pacjentkę na dalsze badania, zwłaszcza histeroskopię lub laparoskopię, jeśli jest taka potrzeba.