Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nosicielem tej choroby może być Twój pies. Do zakażenia dochodzi nawet podczas głaskania
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.08.2023 14:53

Nosicielem tej choroby może być Twój pies. Do zakażenia dochodzi nawet podczas głaskania

mężczyzna z psem
canva

Bąblowicę wywołują larwy tasiemców bąblowcowych. Tasiemiec może dostać się do organizmu człowieka m.in. podczas bliskiego kontaktu z zakażonymi psami i lisami. Sezon letni sprzyja spacerom i innym aktywnościom na świeżym powietrzu, podczas których czworonożny przyjaciel może zarazić się pasożytem. Warto być czujnym.

Bąblowica – co to za choroba?

Bąblowica jest to choroba pasożytnicza, rozwijająca się nawet przez kilkanaście lat bezobjawowo. Przenosi się ze zwierząt na ludzi i wywołują ją larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca dostają się do organizmu człowieka przez bliski kontakt z zakażonym zwierzęciem, spożycie zainfekowanej żywności i wody. Miejscami bytowania cyst są najczęściej wątroba, płuca, nerki, śledziona, ośrodkowy układ nerwowy, kości i oczy – bakterie przebywają tam nawet przez wiele lat.

„Jaja tasiemców dostają się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami (np. głaskanie) i przeniesienie jaj do ust za pośrednictwem brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami tasiemca żywności (np. niemyte owoce runa leśnego) lub skażonej wody. Zarażenie jest realne w wielu regionach naszego kraju, także na terenach miejskich i podmiejskich, ze względu na pogłębiające się zjawisko powszechnego występowania lisów. W zakresie zapobiegania zachorowaniu na bąblowicę” – stwierdzono w raporcie GIS.

Bąblowica staje się coraz poważniejszym problemem. W raporcie Głównego Inspektora Sanitarnego „Stan Sanitarny Kraju za 2022 rok” zdiagnozowano 45 przypadków choroby Jednak wg autorów dane te nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji, bo choroba rozwija się latami i często nie daje objawów.

Projekt bez nazwy - 2023-08-08T130012.045.png

Bóle brzucha i zmęczenie? To mogą być symptomy jednego z najbardziej zjadliwych nowotworów Szturmują wiele polskich miast i są zagrożeniem dla zdrowia. Jakie choroby mogą przenosić szczury?

Bąblowica może powodować objawy podobne do nowotworu

Wylęganie choroby trwa nawet kilkanaście lat, do momentu aż torbiele bąblowca się rozwiną. U większości zakażonych objawy pojawiają się jednak wcześniej, przeważnie kilka lat po zakażeniu pasożytem. Powiększanie się cyst powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy – np. obecność cyst w płucach może spowodować symptomy przypominające chorobę nowotworową np. kaszel, ból w klatce piersiowej i duszności. Często obserwowane są jednak nudności, bóle brzucha i wymioty spowodowane obecnością cyst w wątrobie.

By uchronić psa przed infekcją regularnie go odrobaczaj

Psy nie są stworzeniami lubiącymi higienę. Zwierzęta te „interesują” często wszelkie nieprzyjemne zapachy, pozostałości po jedzeniu, a w tym również odchody ludzkie i zwierzęce, w których znajdują się pasożyty. Dlatego odrobaczanie psów jest koniecznością. Dzięki niemu można uchronić czworonożnego przyjaciela od bąblowicy – dorosłego psa należy odrobaczać nie rzadziej niż 2 razy w roku, a szczeniaka co 2 tygodnie do 16 tygodnia życia. Pomocne będzie również zabezpieczenie posesji przed lisami – jak dowodzą badania 1 na 3 lisy jest zakażony larwą tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis.

Polecane