Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badanie wysokościowe – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Badanie wysokościowe – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować

Badanie wysokościowe – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować
pixabay.com

Badanie wysokościowe – na czym polega?

Badanie wysokościowe – jak przygotować się do badania?

Badanie wysokościowe – na czym polega?

Badanie wysokościowe można podzielić na:

1.    Wstępne, przy podejmowaniu pracy na wysokościach lub

2.    Okresowe, przed upłynięciem ważności poprzednich badań.

Badanie wysokościowe przeprowadzane jest u kilku lekarzy specjalistów takich jak: neurolog, laryngolog czy okulista. Lekarz neurolog przeprowadza badanie pod kątem wykluczenia padaczki, ponieważ jest to ważna kwestia przy pracy na wysokościach. Lekarz zleca także badanie krwi, aby wykluczyć inne choroby powodujące osłabienie w tym cukrzycę. Robi to także, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia przyszłego pracownika.

Natomiast neurolog musi sprawdzić, czy pacjent nie cierpi na epilepsję i zawroty głowy – każdy z tych czynników wyklucza pracę na wysokościach.

Z kolei lekarz laryngolog jest odpowiedzialny za sprawdzenie narządu słuchu oraz ocenę błędnika, czyli ucha wewnętrznego. Błędnik jest odpowiedzialny zarówno za zmysł równowagi, jak i słuchu. Praca błędnika nie może być w żaden sposób upośledzona, ponieważ w przypadku uszkodzenia go, pacjent nie otrzymuje pozwolenia na pracę na wysokościach. Oprócz błędnika bardzo ważne kwestie spełnia słuch, ponieważ pozwala uniknąć niektórych wypadków.

Lekarz okulista przeprowadza ogólne badania wzroku. Przykładowo: osoby niewidzące na jedno oko automatycznie nie otrzymują pozwolenia na pracę na wysokościach. Osoby noszące okulary także nie mogą wykonywać zawodów związanych z wysokościami, ponieważ istnieje spore ryzyko na fizyczne uszkodzenie okularów, co powoduje automatycznie złe widzenie. W tym przypadku dobrą alternatywą są soczewki kontaktowe, na których używanie pozwalają przepisy. Badania wysokościowe przeprowadzane są częściej, gdy praca wykonywana jest na wyższych wysokościach po to, aby wykluczyć ryzyko wypadku i kontrolować stan zdrowia pracownika. Osoby powyżej 50. roku życia dostają pozwolenie na wykonywanie pracy jedynie na jeden rok, a osoby młodsze otrzymują pozwolenie na okres do trzech lat, lecz jest to zależne także od wysokości, na której praca będzie się odbywać.

Badanie wysokościowe – jak przygotować się do badania?

Badanie wysokościowe nie należy do badań zbyt skomplikowanych. Składa się z trzech wizyt u lekarzy specjalistów: laryngologa, neurologa i okulisty. Ze względu na badanie glukozy, aby wykluczyć cukrzycę, należy przyjść na badanie na czczo. Nie powinno się spożywać wcześniej żadnych posiłków, które mogą mieć wpływ na poziom cukru we krwi. Jeśli osoba ubiegająca się o pozwolenia na pracę na wysokościach nosi okulary, musi zamienić je na soczewki kontaktowe, ponieważ okulista automatycznie odmówi wystawienia pozwolenia takiej osobie. Osoby zdrowe, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych, nie muszą się obawiać odmowy otrzymania pozwolenia. Pozytywna decyzja jest uzależniona od decyzji trzech lekarzy. Okres na który otrzymuje się pozwolenie zależy zarówno od wieku, jak i wysokości, na jakiej praca będzie się odbywać. Osoby chcące pracować na wyższych wysokościach przechodzą kontrolę o wiele częściej, aby wykluczyć ryzyko wypadku pracownika. Pracodawca, który dopuszcza pracownika do pracy bez odpowiednich badań i uprawnień, musi liczyć się z bardzo wysokimi karami pieniężnymi.

Tagi: