Banany na dobry sen? Ten owoc posiada zbawienne właściwości
Bezsenność definiujemy, jako czas zasypiania powyżej 45 minut. Zaburzenia snu mogą powodować problemy z koncentracją i co gorsza, zwiększają ryzyko wypadków drogowych. Jeśli borykamy się z bezsennością, warto przyjrzeć się naszym codziennym nawykom i zwrócić uwagę na to, co jemy na kolację.
Przyczyny bezsenności
Bezsenność to ogromny problem dzisiejszych czasów, który dotyka coraz większą część społeczeństwa. Może być spowodowana różnymi schorzeniami, ale często bywa efektem naszego stylu życia.
Przyczyny bezsenności mogą być następujące:
- stres,
- nadmierne spożycie kofeiny,
- picie alkoholu,
- palenie papierów,
- korzystanie ze sprzętów elektronicznych przed snem,
- brak aktywności fizycznej,
- niektóre choroby (np. schorzenia tarczycy, depresja, nerwica lękowa, zespół niespokojnych nóg, choroba refluksowa, zaburzenia hormonalne),
- menopauza,
- przyjmowanie niektórych leków (np. antydepresantów, sterydów, leków na nadciśnienie),
- niedobory pokarmowe,
- ciężkostrawna kolacja.
Jeśli borykamy się z bezsennością, w pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć źródło problemu: czy są to czynniki zewnętrzne, czy może sytuacja jest bardziej poważna i wymaga konsultacji z lekarzem. Przede wszystkim nie należy bagatelizować problemu. Tabletki na sen to tylko doraźna pomoc, która na dłuższą metę przynosi więcej szkody niż pożytku.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że na sen duży wpływ ma to, co znajdzie się wieczorem na naszym talerzu. Zbyt tłusta, ciężkostrawna kolacja to jeden z największych grzechów dietetycznych.
„Istotną kwestią jest to, jakie posiłki spożywaliśmy poprzedniego dnia. Jeżeli wieczorem jedliśmy ciężkostrawne, bogate w tłuszcz potrawy to nasza jakość snu będzie gorsza. Oznacza to, że będziemy mniej wyspani oraz bardziej zestresowani. Nasz organizm zamiast poświęcić swoją siłę na regenerację, na którą ma przeznaczoną całą noc, będzie skupiał się na strawieniu ciężkich posiłków. Wiele procesów odbywa się w nocy kiedy nasz organizm jest nastawiony na regenerację komórek i tkanek. Dlatego poprzez trudno strawną kolację wątroba i trzustka będą silniej pracowały i organizm nie będzie mógł się odpowiednio zregenerować.” - powiedziała psychodietetyczka SaskaMed mgr Katarzyna Sobolewska.
Najzdrowszy owoc świata rośnie w Polsce. Mało kto go kojarzy Już dziś kup słoiki na przetwory. W takiej formie pomidory są najzdrowszeBanany na dobry sen
Banany są bogatym źródłem potasu i magnezu. Oba składniki sprzyjają rozluźnieniu naszych mięśni, dlatego banany mogą być pomocne m.in. dla osób, które borykają się z zespołem niespokojnych nóg.
Ponadto, banan zawiera tryptofan - aminokwas stymulujący uwalnianie w naszym organizmie melatoniny i serotoniny – hormonów, które mają pozytywny wpływ na jakość naszego snu.
Banany posiadają też wiele innych cennych właściwości zdrowotnych, dlatego warto włączyć je do swojej diety.
Właściwości bananów:
- wspierają pracę układu krążenia,
- wzmacniają odporność,
- wspierają pamięć,
- odkwaszają organizm,
- dostarczają energię,
- chronią błonę śluzową żołądka.
Banany a cukrzyca - czy są zakazane?
Banan słynie z tego, że posiada wysoki indeks glikemiczny. Wszystko zależy jednak od tego, jaka jest jego dojrzałość. Te mniej dojrzałe cechują się niższym indeksem glikemicznym. Dla bardzo zielonego banana wynosi on około 30, przy czym dla żółtego około 50. Stąd też, osoby z cukrzycą, jeśli chcą sięgnąć po banana, powinny wybierać te mniej dojrzałe.
Należy jednak zaznaczyć, że zielone banany nie są zalecane osobom borykającym się ze schorzeniami układu pokarmowego, zwłaszcza z wrzodami trawiennymi. W ich przypadku lepszym wyborem są te bardziej dojrzałe.