Buderhin – działanie, wskazania, skutki uboczne
Buderhin – charakterystyka
Buderhin to lek dostępny na receptę w postaci aerozolu do nosa, którego substancją czynną jest budezonid (Budesonidum). Preparat wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne, stosuje się go w leczeniu alergicznego (sezonowego oraz całorocznego) zapalenia błony śluzowej nosa.
Budezonid jest glikokortykosteroidem stosowanym w chorobach układu oddechowego i przewodu pokarmowego. W postaci wziewnej jest stosowany w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, doustnie – w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, a w postaci aerozolu do nosa jest – w przypadku objawów kataru siennego i alergii górnych dróg oddechowych. Stosowany miejscowo zmniejsza obrzęk błony śluzowej, ułatwiając oddychanie oraz hamuje reakcję alergiczną. Taka forma podania umożliwia zmniejszenie dawki lub odstawienie preparatów doustnych zawierających budezonid, co zmniejsza ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Buderhin przenika to krwiobiegu jedynie w przypadku stosowania bardzo wysokich dawek przez dłuższy czas.
Jedna dawka Buderhinu zawiera 50 μg budezonidu (w opakowaniu znajduje się 50 dawek donosowych). Preparatu nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek jego składnik. Substancje pomocnicze leku to: edetynian disodu, alkohol benzylowy, mikrokrystaliczna celuloza z dodatkiem karboksymetylocelulozy sodowej, glukoza jednowodna, polisorbat 80, kwas solny 0,1 mol/l, woda oczyszczona.
Buderhin – wskazania i stosowanie preparatu
Wskazania do stosowania Buderhinu są następujące:
alergiczny nieżyt nosa (okresowy oraz przewlekły) objawiający się wyciekiem wodnej wydzieliny z nosa, częstym kichaniem, niedrożnością jamy nosowej, swędzeniem nosa i gardła, łzawieniem oczu,
naczynioruchowe (idiopatyczne) zapalenie błony śluzowej nosa, czyli sytuacja niezwiązana ze stanem zapalnym, występująca na skutek gwałtownej zmiany temperatury bądź ciśnienia czy też spożycia pikantnej potrawy.
Dawkę preparatu ustala indywidualnie lekarz, zalecana dawka początkowa dla dorosłych to zazwyczaj 100 do 200 μg (2 dawki po 50 μg lub 2 dawki po 100 μg) do każdego otworu nosowego, dwa razy na dobę. Leku nie stosuje się u dzieci.
Buderhin – skutki uboczne
Podczas stosowania Buderhinu mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
krwawienie z nosa,
podrażnienie błony śluzowej nosa (suchość, pieczenie),
reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka, świąd.
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Stosowanie Buderhinu w ciąży i w okresie karmienia piersią jest możliwe wyłącznie po wcześniejszym kontakcie z lekarzem, który ustali czy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.