Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Chlor (Cl) – występowanie, normy, badanie chloru
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

Chlor (Cl) – występowanie, normy, badanie chloru

Chlor (Cl) – występowanie, normy, badanie chloru
pixabay.com

Chlor (Cl) – gdzie występuje chlor

Chlor (Cl) jest pierwiastkiem chemicznym z grupy fluorowców. Chlor występuje przede wszystkim w oceanach, jeziorach słodkowodnych i podziemnych solankach. Biorąc pod uwagę występowanie chloru w minerałach najwięcej go w halicie czyli soli kamiennej. Chlor jest składnikiem wszystkich produktów z zawartością soli, zwłaszcza więdlin, serów i produktów przetworzonych.

W organizmie chlor jest składową osocza krwi. Jest także składnikiem soków trawiennych oraz śliny w postaci jonów chlorkowych. Chlor jest specyficznym pierwiastkiem, który w pierwotnej postaci jest gazem. Jeśli jego stężenie zostanie przekroczone może być silnie trujący dla organizmu człowieka.

Chlor (Cl) – normy w badaniu krwi

Stężenie chloru sprawdzane jest poprzez badanie krwi. Krew pobierana jest wówczas w standardowy sposób – z żyły łokciowej. Do badania chloru nie należy się specjalnie przygotowywać. Jedyne o czym warto pamiętać, to być na czczo i odstawić leki mogące wpłynąć na wynik badania – o tym, które leki odstawić informuje lekarz prowadzący.

Normy chloru podawane są w milimolach na litr i wynoszą 95-105 mmol/l u zdrowego człowieka. Jeśli norma chloru we krwi zostanie podwyższona może to świadczyć o chorobach, w których stężenie białka we krwi maleje, o nadczynności przytarczyc lub nadmiernym wydalaniu wody z organizmu, np. podczas ostrych biegunek. Może to być także przyczyną przetoki żółciowej lub trzustkowej, a także przetoki moczowodowo-jelitowej i nadmiernej podaży jonu chlorkowego. Wartość chloru powyżej normy określana jest jako hiperchloremia.

Natomiast niski poziom chloru we krwi zwykle jest powodem biegunek oraz wymiotów. Niskie stężenie chloru może być także przyczyną kwasicy oddechowej w fazie przewlekłej, która objawia się słabszym wydalaniem dwutlenku węgla z organizmu, co może powodować senność, a w krytycznych stanach śpiączkę. Wartość chloru poniżej normy nazywana jest hipochloremią.

Chlor (Cl) – zastosowanie

Zastosowanie chloru jest dość szerokie i mimo, że w dużych ilościach jest on niebezpieczny dla zdrowia, to ma także pozytywny wpływ na człowieka i środowisko. Chlor posiada nieocenione właściwości bakteriobójcze. Jest bardzo skutecznym środkiem przeznaczonym do dezynfekcji. Należy jednak pamiętać, że tyczy się to umiarkowanych, niewielkich ilości tego pierwiastka. Chlor ma swoje zastosowanie zwłaszcza na basenach i kąpieliskach. Niestety działa też niekorzystnie na włosy, naruszając ich warstwę ochronną. Chlor negatywnie wpływa także na płuca i układ oddechowy zwłaszcza alergików.

Pierwiastek ten stosowany był także podczas I Wojny Światowej jako niebezpieczny gaz – przebywanie w oparach chloru jest silnie trujące dla człowieka. Jednak chlor ma tez dobre strony i jako środek dezynfekujący pozwala na oczyszczanie basenów z wirusów i grzybów. Aby nie szkodził naszemu zdrowiu i ciało po wyjściu z takiego basenu należy umyć się w czystej wodzie, a w trakcie pływania powinniśmy mieć założony czepek pływacki.

Chlor jest stałym składnikiem wszelkiego typu wybielaczy oraz środków czyszczących bądź dezynfekujących, ale przede wszystkim chlor służy do odkażania wody. Chlor jest pierwiastkiem, który naturalnie występuje w naszym organizmie pod postacią jonów chlorkowych, czyli elektrolitów, które wraz z potasem i sodem decydują o prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej. Zdarzają się niedobory chloru w organizmie – wówczas należy uzupełnić ten pierwiastek. Najlepszym sposobem jest spożywanie soli kuchennej.

Tagi: