Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Choroba płuc może być bardzo niebezpieczna. Jak jej zapobiegać?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Choroba płuc może być bardzo niebezpieczna. Jak jej zapobiegać?

Choroba płuc może być bardzo niebezpieczna. Jak jej zapobiegać?
pixaby.com

Choroba płuc – rodzaje

Choroby płuc to zróżnicowane jednostki chorobowe. Wywołują je wirusy, bakterie i grzyby. Zdarza się także, że schorzenia te są uwarunkowane genetycznie jak np. mukowiscydoza.

Do najważniejszych chorób płuc należą:

choroby infekcyjne wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby czy pierwotniaki takie jak zapalenie płucnowotwory płucschorzenia przewlekłe w postaci rozedmy płuc czy chorób śródmiąższowych takich jak pylica płuc

W przypadku chorób przewlekłych charakterystyczne jest rozwijające się zaburzenie wentylacji płuc i wymiany gazowej, które objawia się nasiloną dusznością i niedotlenieniem tkanek.

Choroba płuc – nowotwór płuc

Nowotwór płuc to schorzenie, które rozwija się bardzo powoli, przez co przez długi czas nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Niestety, główne symptomy takie jak krwioplucie, problemy z oddychaniem czy ból w klatce piersiowej pojawiają się dopiero, kiedy choroba przybrała już postać zaawansowaną.

Za główną przyczynę tej jednej z najgroźniejszych chorób płuc uważa się nałogowe palenie tytoniu. Zdarza się jednak, że nowotwór płuc rozwija się także u osób niepalących, którzy są tzw. biernymi palaczami, osób narażonych na zanieczyszczenia powietrza lub tych, którzy są obciążeni genetycznie.

Jak się okazuję, dużą rolę w kwestii zachorowalności na nowotwór płuc odgrywa także płeć. Ryzyko zachorowania na tę chorobę jest kilkukrotnie większe u mężczyzn. W zależności od stopnia zaawansowania choroby w danym przypadku, podejmuje się leczenie chirurgiczne, chemioterapię lub radioterapię.

Choroba płuc – gruźlica płuc

Gruźlica płuc to choroba zakaźna, której przyczyn należy doszukiwać się w zakażeniu prątkiem Mycobacterium tuberculosis. W przypadku tego schorzenia źródłem zakażenia może być zdrowy człowiek, który np. w trakcie kaszlu usuwa ze swojego organizmu te prątki.

Może się zdarzyć, że osoba zakażona przez całe swoje życie nie zdawała sobie sprawy z tego, że posiada w swoim organizmie bakterie i dopiero w razie osłabienia odporności prątki reaktywują się i prowadzą do rozwoju gruźlicy.

Choroba płuc – pylica płuc

Pylica płuc to choroba, której przyczyną są głównie wdychane przez człowieka pyły krzemu, azbestu lub węgla. Kiedy już niechciane substancje znajdą się w organizmie człowieka, przedostają się przez drogi oddechowe do pęcherzyków płucnych, w których osadzają się i pobudzają włóknienie miąższu płuca. Skutkiem tego są nieodwracalne zmiany w płucach.

Leczenie tego schorzenia to przede wszystkim leczenie objawowe.

Tagi:
Polecane