Cola zwykła czy cola zero - która jest bardziej niezdrowa? Dietetyk nie ma wątpliwości
Cola zwykła czy cola zero - którą lepiej wybrać? Do dziś toczą się o to spory. Jedni twierdzą, że tradycyjny napój zawiera mniej chemii, dlatego będzie mniej szkodliwy za zdrowia. Inni, że jest pełen zabójczego cukru, dlatego lepszym wyborem będzie wersja zero. A jak jest w rzeczywistości? Który napój to “mniejsze zło”? Zapytaliśmy specjalistę, dietetyczkę kliniczną mgr Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik.
Wpływ napojów słodzonych na zdrowie
Napoje z dodatkiem cukru dostarczają nam cukrów prostych, które bardzo szybko się trawią i wchłaniają, powodując nagły wzrost, a następnie szybki spadek poziomu cukru we krwi. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, negatywnie wpływające na nasze zdrowie.
„Napoje słodzone są źródłem cukrów prostych, które bardzo szybko trawią się i wchłaniają. Ich spożycie powoduje gwałtowny wzrost poziom cukru we krwi, co zachęca nasz organizm do bardzo szybkiego jego wykorzystania co z kolei skutkuje gwałtownym jego spadkiem.” - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
Częste, gwałtowne skoki glukozy mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych schorzeń, takich jak m.in. stłuszczenie narządów wewnętrznych, choroby metaboliczne i neurodegeneracyjne.
„Sporadyczne sytuacje w podobnym schemacie nie są problematyczne. Kłopot zaczyna się gdy ilość i częstotliwość takich wahnięć jest duża. Częste, gwałtowne skoki glukozy mogą przyczyniać się do stłuszczenia narządów wewnętrznych, sprzyjać rozwojowi chorób metabolicznych i neurodegeneracyjnych. Płynne kalorie powodują również że łatwiej jest przekroczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne, co powoduje nadwagę i otyłość, szczególnie przy niskiej aktywności fizycznej.” - podkreśliła mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
Banany na dobry sen? Ten owoc posiada zbawienne właściwości Sto razy lepsze niż kawa. Spróbuj tych napojów, a do małej czarnej już nie wróciszCola zwykła czy cola zero - którą lepiej wybrać?
Na rynku Unii Europejskiej mamy dostępne produkty zawierające różne rodzaje słodzików. Jest ich aż 19, w tym 11 z nich to niskokaloryczne substancje słodzące, do których zaliczamy m.in. aspartam i acesulfam K. Substancje te są kilkusetkrotnie słodsze w smaku niż cukier! Dlatego więc, z powodzeniem zaczęły być stosowane w produktach typu „sugar free” (wolne od cukru).
Prawda jest taka, że 100 g aspartamu ma tyle samo kilokalorii co cukier. Z uwagi na to, że jego słodycz jest jednak dużo bardziej intensywna, wystarczy minimalna ilość tej substancji, aby osiągnąć oczekiwany efekt smakowy.
Wszystko to sprawia, że produkt z aspartamem ma odpowiednio słodki smak, równocześnie będąc niskokalorycznym, o niewielkim wpływie na poziom glukozy we krwi. Jak przekonuje dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik, produkt typu “sugar free” będzie więc lepszym wyborem niż ten z dużą ilością cukru.
„Bez względu na to czy spożywamy takie napoje sporadycznie czy częściej, wybór napoju bez cukru będzie lepszym pomysłem.” - powiedziała mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
Należy zachować umiar
Słodziki wzbudzają liczne kontrowersje. Mnóstwo osób ma obawy przed ich spożyciem w obawie o swoje zdrowie. Przez ostatnie lata substancje te stały się przedmiotem wielu badań naukowych, które potwierdziły, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, o ile nie zostanie przekroczona bezpieczna dzienna ilość.
Producenci muszą spełniać ściśle określone normy dotyczące wytwarzanych produktów, a konsumenci mają świadomość, ile danego produktu mogą spożyć, aby nie zagrażał zdrowiu.
Podsumowując, jeśli pozwolimy sobie raz na jakiś czas na np. napój typu cola zero, będzie to dla nas korzystniejszy wybór niż tradycyjna cola z dużą ilością cukru.
Zobacz też:
Brzuch też miewa migrenę. Poznasz ją po bólu wokół pępka
Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy
Tani krem wygładzający zmarszczki z Biedronki. Super efekty za mniej niż 20 zł