Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czujesz nieprzyjemnie mrowienie w nogach? Lepiej zrób badania, możesz mieć poważny niedobór
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 09.08.2023 11:01

Czujesz nieprzyjemnie mrowienie w nogach? Lepiej zrób badania, możesz mieć poważny niedobór

kobieta
canva.com

Niedobór żelaza należy do częstych problemów zdrowotnych. Może prowadzić do niedokrwistości i osłabienia organizmu, dlatego nie należy go bagatelizować. Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek i tkanek. Kiedy poziom żelaza spada, pojawiają się różne objawy, które mogą być mylone z innymi schorzeniami. 

Pogorszenie się kondycji paznokci, drętwienie i mrowienie nóg

Pogorszenie się kondycji paznokci

Paznokcie mogą stać się cienkie, kruche i łamliwe. Mogą także pojawić się na nich podłużne bruzdy lub łyżeczkowate wklęśnięcia. Jest to skutek niedostatecznego dotlenienia tkanki paznokciowej.

Drętwienie i mrowienie nóg

Uczucie niepokoju i dyskomfortu w nogach, które nasila się wieczorem może być związane z niedoborem żelaza, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Projekt bez nazwy - 2023-08-08T180811.331.png

Te leki mogą przyczynić się do rozwoju metabolicznego stłuszczenia wątroby. Lepiej wiedzieć wcześniej Obecna pogoda w Polsce to szok organizmu! Wahania temperatury mogą poważnie zaszkodzić

Zajady i spuchnięty język

Zajady 

Zapalenie skóry w kącikach ust, zwane zajadami objawia się pękaniem, pieczeniem, swędzeniem i bolesnością. Jedną z przyczyn tej dolegliwości może być niedobór żelaza lub witaminy B12.

Spuchnięty język

Zmniejszenie liczby czerwonych krwinek i hemoglobiny w języku może powodować jego spuchnięcie, zaczerwienienie i nadwrażliwość. Mogą także wystąpić trudności z żuciem, połykaniem czy mówieniem.

Apetyt na niejadalne substancje

Zdarza się, że niedobór żelaza powoduje dziwne zachcianki żywieniowe. Niektóre osoby mają apetyt na rzeczy, które nie są produktami spożywczymi, np. na kredę, glinę czy kostki lodu. Zjawisko to nosi nazwę pica i może być skutkiem zaburzeń smaku lub próby uzupełnienia brakujących składników odżywczych.

Przyczyny niedoboru żelaza

Przyczynami niedoboru żelaza mogą być między innymi: 

  • niska podaż żelaza z żywnością, szczególnie przy diecie ubogiej w produkty pochodzenia zwierzęcego i zboża;
  • nadmierna utrata krwi w wyniku obfitych miesiączek, krwawień z przewodu pokarmowego, mięśniaków macicy, urazów lub operacji;
  • zaburzenia wchłaniania żelaza spowodowane schorzeniami przewodu pokarmowego, takimi jak zapalenie żołądka, zakażenie Helicobacter pylori, resekcja żołądka czy celiakia; 
  • zwiększone zapotrzebowanie na żelazo w okresach wzrostu, ciąży, karmienia piersią lub intensywnego wysiłku fizycznego.