Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Czwarta osoba zakażona Legionellą nie żyje. Druzgoczące wieści przekazał dyrektor szpitala
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.08.2023 20:04

Czwarta osoba zakażona Legionellą nie żyje. Druzgoczące wieści przekazał dyrektor szpitala

szpital
canva

W rzeszowskim szpitalu zmarł 70-letni mężczyzna. Dyrektor placówki Grzegorz Materna przekazał, że badania wykryły u mężczyzny obecność bakterii. To już czwarta ofiara.

Kolejna śmiertelna ofiara Legionelli

Zeszłej nocy zmarł 70-letni mężczyzna. Miał zaawansowaną chorobę onkologiczną, co oznaczało, że rokowania były bardzo słabe. Dyrektor Szpitala Miejskiego powiedział, że był to mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, u którego badanie potwierdziło obecność bakterii.

Szef rzeszowskiego sanepidu Jaromir Ślączka podał, że liczba hospitalizowanych osób w woj. podkarpackim wzrosła do 71 – u każdej z tych osób potwierdzono zakażenie bakterią Legionellą.

Ognisko groźnej choroby w Rzeszowie. Jest pierwsza ofiara śmiertelna, zwołano sztab kryzysowy Naukowcy twierdzą, że ma go nawet 90% z nas! Ten wirus może spowodować stwardnienie rozsiane

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie przebywa 10 zakażonych

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami w szpitalu znajduje się 10 zakażonych osób. Trzy osoby znajdują się na oddziale intensywnej opieki i są w stanie ciężkim. Czterech pacjentów znajduje się w klinice nefrologii. Pozostałe osoby znajdują się na onkologii, w klinice urologii i w klinice gastroenterologii.

Pocieszającym jest fakt, że poprawie uległ stan zdrowia siedmiu pacjentów z legionellozą, którzy już przebywali w rzeszowskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Sieć wodociągowa – tam może kryć się zagrożenie

Zdaniem ekspertów źródło bakterii może znajdować się w sieci wodociągowej. Legionelloza lubi wilgoć i sprzyja jej podwyższone stężenie dwutlenku węgla. Sprzyja jej również, gdy w sieci wodociągowej rury z zimną wodą są blisko rur z gorącą wodą. Namnażaniu się bakterii sprzyja także brak odpowiedniej termoizolacji w rurach z ciepłą wodą.

W najbliższy poniedziałek poznamy wyniki dochodzenia epidemiologicznego przeprowadzonego przez sanepid.

Tak można zarazić się Legionellą

Bakteria Legionella występuje na całym świecie. Jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Osad bogaty w sole wapnia i magnezu, obecność glonów, pierwotniaków i temperatura między 25 a 40 stopni Celsjusza powodują jej rozmnażanie.

Do zakażenia może dojść podczas inhalacji zakażonych kropel np. podczas spłukiwania toalety, puszczenia wody z kranu lub z prysznica. Picie skażonej wody nie powoduje przenoszenia się choroby. Bakteria nie przenosi się także z człowieka na człowieka. 

Legionella stanowi szczególne zagrożenie dla osób przewlekle chorych i osób z obniżonym układem odpornościowym.

Tagi: Lekarz
Polecane