Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dabigatran
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Dabigatran

Dabigatran
pixabay.com

Dabigatran – co to jest?

Warfaryna jest popularnym lekiem przeznaczonym do hamowania procesu tworzenia się witaminy K. Obecnie substancja coraz częściej jest zastępowana dabigatranem. Jest to lek przeciwzakrzepowy określany jako prolek (działanie o podłożu farmakologicznym nie jest początkowo wykazywane). Czynniki krzepnięcie krwi występują w wątrobie, natomiast za ich proces odpowiedzialna jest witamina K. Lek zaleca się podawać w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym u osób dorosły. Dopiero po przekształceniu do postaci aktywnej, dabiatran staje się inhibitorem tromboniny, zapobiegając powstawaniu zakrzepów. Najczęściej podaje się go pacjentom po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym doustnie. Maksymalne stężenie substancji czynnej zostaje osiągnięte po szczęściu godzinach od przyjęcia dawki. Natomiast biologiczny okres półtrwania substancji wynosi ok. 12-14 godzin. Po tym czasie lek zostaje usunięty wraz z moczem. Produkt jest dopuszczony do sprzedaży pod nazwą Pradaxa.

Dabigatran – bezpieczeństwo

Kiedy dabigatran został wprowadzony na rynek, zastępując warfarynę, pojawiły się podejrzenia, że lek zwiększa ryzyko ataku serca. Pojawiły się różne badanie, niektóre z nich potwierdzają szkodliwość substancji, inne dowodzą skuteczności dabigatranu, który ogranicza krwotoki skuteczniej od warfaryny, dodatkowo pacjentów nie trzeba stale monitorować po zabiegu chirurgicznym.

Dabigatran – wskazania

Lek należy podawać w celu uniknięcia powikłań po zatorach i zakrzepach żylnych, które mogły powstać w skutek aloplastyki całkowitej stawu kolanowego, biodrowego lub prewencyjnie, przeciwudarowo, szczególnie gdy pojawiają się czynniki ryzyka związane z zatorowością systemową (niezastawkowe migotanie przedsionków, przebyty udar, napady niedokrwienne, frakcja wyrzutowa lewej komory serca, niewydolność serca o charakterze objawowym, ze zdiagnozowaną cukrzycą, choroba wieńcową albo nadciśnieniem tętniczym.

Dabigatran – dawkowanie

Zaleca się podawanie jednej tabletki (110 g dabigatranu) natychmiast po przeprowadzonej operacji. Później podaje się 220 mg substancji czynnej dziennie przez kolejne 10 dni (dotyczy aloplastyki stawu kolanowego) lub 28-35 dni (dotyczy rekonstrukcji stawu biodrowego).

Tagi: