Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Delortan
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Delortan

Delortan
pixabay.com

Delortan - właściwości

Lek wydawany jest wyłącznie na receptę. Stosować mogą go osoby dorosłe i dzieci powyżej 12. roku życia w celu łagodzenia objawów alergicznych spowodowanych pokrzywką lub alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Preparat jest dostępny w postaci niebieskich, okrągłych tabletek, po  7, 10, 15, 20, 21, 28, 30, 50, 90 lub 100 (nie wszystkie warianty mogą być aktualnie dostępne w obrocie handlowym). Jedna tabletka powlekana zawiera 5 mg desloratadyny. Substancję pomocniczą stanowi izomalt E 953. Delortan należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, w oryginalnym opakowaniu. Termin ważności produktu wynosi 30 miesięcy.

Delortan – działanie

Przy pojawieniu się charakterystycznych objawów alergii tj. wyciek z nosa, kichanie, obrzęk, świąd błon śluzowych, czy zaczerwienienie oczu wskazane jest zastosowanie środków przeciwhistaminowych. Substancja czynna leku Delortan to antagonista histaminy, który nie wykazuje działania uspokajającego. Wyrzuty histaminy mogą objawiać się w formie reakcji skórnej, łzawienia czy kaszlu, w momencie, gdy dochodzi do kontaktu organizmu z alergenem. Desloratadyna wpływa antagonistycznie i wybiórczo na obwodowe receptory H1. Jednocześnie, po podaniu doustnym substancja nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Przeciwalergiczne właściwości substancji czynnej zostały wykazane w badaniu in vitro.

Delortan – dawkowanie

Standardowa dawka przeznaczona dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat to 1 tabletka podawana raz dziennie. Leczenie powinno być prowadzone do momentu ustąpienia objawów, po ich powrocie terapię należy wznowić. Przy okresowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej objawy zazwyczaj utrzymują się poniżej 4 tygodni lub mniej niż 4 dni w tygodniu. W przypadku przewlekłej postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej lekarz może zadecydować o kontynuowaniu leczenia także po ustąpieniu objawów, jeśli pacjent jest narażony na kontakt z alergenem. Ze względu na brak danych klinicznych nie można potwierdzić skuteczności działania desloratadyny u młodzieży w przedziale wiekowym 12-17 lat. Bezpieczeństwo stosowania u dzieci poniżej 12 lat nie zostało określone. Delortan podaje się doustnie, z posiłkiem lub bez posiłku.

Delortan – przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności

Nie wolno podawać leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Osoby ze stwierdzoną ciężką niewydolnością nerek powinny zachować szczególną ostrożność. Ze względu na zawartość izomaltu, pacjenci, u których zdiagnozowano dziedziczną nietolerancję fruktozy nie mogą przyjmować leku Delortan. Interakcji substancji czynnej preparatu z erytromycyną lub ketokonazolem nie zostały zaobserwowane w badaniach klinicznych. Skojarzenie desloratadyny z alkoholem w warunkach farmakologicznych nie doprowadziło do zaburzeń sprawności psychofizycznej. Zgłaszane jednak były objawy nadwrażliwości i zatrucia alkoholem, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy dawkowaniu leku i jednoczesnym spożywaniu napojów alkoholowych. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania. Desloratadyna przenika do mleka kobieciego, jednak jej wpływ na organizm noworodków jest nieznany. Substancja czynna na podstawie zebranych danych nie prowadzi do uszkodzeń płodu/noworodka. Wpływ preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn nie został wykazany, należy jednak uwzględnić indywidualną reakcję na produkty lecznicze.

Tagi:
Polecane