Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dermoactive – skład, zastosowanie
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Dermoactive – skład, zastosowanie

Dermoactive
https://pixabay.com/pl/

Jak dochodzi do powstania łupieżu?

Skóra złożona jest z różnych warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka. Z kolei naskórek (najbardziej widoczna część skóry, z którą stykamy się bezpośrednio) składa się z warstwy podstawnej, kolczystej, ziarnistej oraz rogowej. Każda komórka naskórka rozpoczyna swoje bytowanie od warstwy podstawnej, by potem przez cztery tygodnie pokonywać po kolei poszczególne etapy, przechodząc przez kolejne warstwy. Komórki podstawne stają się więc komórkami kolczystymi, te z kolei przekształcają się w komórki ziarniste, a one z kolei zmieniają się w warstwę rogową naskórka. Komórki warstwy rogowej wyróżniają się tym, że pozbawione są jądra komórkowego i przez to umierają (bez jądra komórka nie może funkcjonować). Czasem jednak bywa tak, że komórki z warstwy kolczystej omijają warstwę ziarnistą i przechodzą od razu do warstwy rogowej. Ponieważ nie dorastają wystarczająco długo, nie złuszczają się tak dyskretnie jak prawidłowe, zdrowe komórki. Przylepiają się bowiem do innych komórek, zbijają w grudki i w ten sposób opadają w postaci widocznych łusek. Tak powstaje łupież. Jeśli dołączy do tego nadmierna produkcja łoju, wtedy zamiast suchych łusek odpadać będą tłuste, żółte kawałki naskórka – czyli łupież tłusty.

Jakie czynniki powodują łupież?

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się łupieżu zalicza się grzyby drożdżopodobne Malessezia furfur, Malessezia restricta, Malessezia globosa, Malessezia sympodialis, Malessezia pachydermatis. Są one głównym czynnikiem przyspieszającym złuszczanie komórek. Oprócz tego czynnikiem odpowiedzialnym za łupież jest hieprproliferacja – czyli niewłaściwy proces odnowy naskórka, znacznie przyspieszony, bo oscylujący w granicach 7 dni. Do łupieżu przyczynia się też: niewłaściwa higiena; zbyt rzadkie mycie głowy; używanie zbyt dużej ilości kosmetyków do stylizacji włosów typu: żele, lakiery; zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. Niebagatelną rolę odgrywają też same hormony. Do tego przyczynić się mogą również zaburzenia immunologiczne oraz neurologiczne, jak również niewłaściwa dieta.

Dermoactive – charakterystyka produktu

Dermoactive to szampon przeciwłupieżowy przeznaczony do zwalczania tłustego łupieżu. W jego składzie znajdują się składniki, które regulują wytwarzanie sebum, mają właściwości przeciwświądowe oraz przeciwłupieżowe. Do tego typu składników należy m.in. ketokonazol, który jest znany z właściwości przeciwgrzybiczych. Hamuje on składnik błony komórkowej grzyba wywołującego łupież i w ten sposób prowadzi do jego obumarcia. Z kolei drugi składnik – Oktopirox hamuje rozwój flory bakteryjnej na skórze, doprowadza do równowagi w wydzielaniu łoju oraz uśmierza świąd. Ostatni z głównych składników – mocznik poprawia nawilżenie skóry a także normuje proces keratynizacji naskórka. Dodatkowymi składnikami pielęgnującymi skórę są witaminy A i E.

Dermoactive – stosowanie

Dermoactive, podobnie jak każdy szampon, należy wylać na dłoń i zmieszać z wodą. Następnie trzeba nałożyć kosmetyk na wilgotne włosy i skórę głowy i dokładnie masować w celu pozbycia się martwego naskórka oraz powstałych łusek. Po masażu należy dokładnie spłukać włosy.

Źródło:

Opis kosmetyku: https://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,24922,blau-farma-dermoactive.html

M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego –choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 3. Dostęp online 31.01.2021:http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/06/ke2019.3-7.pdf.

Y.Adler, Skóra. Fascynująca historia, Łódź 2017, s. 27-30.

Tagi: