Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dermopanten – skład i działanie maści
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Dermopanten – skład i działanie maści

Dermopanten
https://pixabay.com/pl

Dermopanten - działanie

Dermopanten jest maścią, która przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry. Jej główną substancją czynną jest dekspantenol, który jest pochodną kwasu pantotenowego będącego niezbędnym składnikiem koenzymu A (a ten z kolei jest bardzo istotny przy odnowie skóry oraz nabłonka). W związku z tym Dermopanten nadaje się w szczególności do pielęgnacji skóry suchej, oparzeń skóry np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, skaleczeń, otarcia, pęknięcia skóry, a także w przypadku popękanej skóry brodawek u kobiet karmiących dzieci. Jest też pomocna przy odparzeniach u niemowląt – działa bowiem zarówno profilaktycznie, jak i w momencie wystąpienia problemu.

Dermopanten – skład

Głównym składnikiem Dermopantenu jest pochodna witaminy B5. Witamina B5 to kwas pantotenowy, który jest rozpuszczalny w wodzie i po raz pierwszy został odkryty i wyizolowany z drożdży w 1931 r. Jego aktywna postać to koenzym A (acetylo-CoA), który pomaga w leczeniu wielu dolegliwości skórnych. Witamina B5 stosowana w kosmetyce, czy to w postaci kremów czy maści, występuje w formie prowitaminy B5 czyli panthenolu, który po przeniknięciu w głębsze warstwy skóry zostaje przekształcony w kwas pantotenowy i tam może wzmacniać, odżywiać i regenerować komórki. Witamina B5 nie tylko wzmacnia i uelastycznia tkanki ale również zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się skóry, jej rogowaceniu oraz depigmentacji. Jako prowitamina B5 łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, pomaga w szybszym gojeniu się ran, wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry. Dzięki swoim antybakteryjnym i odkażającym właściwościom, kwas pantotenowy pomaga też w leczeniu trądziku oraz wszelkiego rodzaju wyprysków.

1 g maści Dermopanten zawiera 50 mg deksopantenolu. Pozostałymi składnikami preparatu są: wazelina biała, parafina ciekła, wosk biały, polisorbat 80, substancja poprawiająca zapach Nagietki Y66, woda oczyszczona.

Dermopanten – stosowanie

Maść powinna być zawsze stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Dawkowanie i ilość nakładanego preparatu zależne jest od tego, kto jest nią smarowany, inną bowiem ilością smarować będziemy niemowlaka a inną osobę dorosłą. W przypadku niemowląt, u których maść używana jest najczęściej przy pieluszkowym odparzeniu skóry, lek nakłada się przy każdej zmianie pieluszki. Musi być on nakładany na czystą skórę, dlatego za każdym razem należy umyć podrażnione miejsca wodą (najlepiej przegotowaną), osuszyć i dopiero potem nakładać maść. W przypadku kobiet karmiących, które mają podrażnione brodawki, z Dermopantenu należy wykonać kompresy, które kładzie się również na oczyszczoną uprzednio i wysuszoną skórę. Należy przy tym pamiętać, że przed każdym karmieniem piersią należy umyć brodawki, aby maść nie miała styczności z jamą ustną dziecka. Dermopanten używany na powierzchowne rany i obtarcia wymaga stosowania raz lub kilka razy na dobę, w zależności od potrzeb.

Dermopanten – przeciwwskazania i środki ostrożności

Choć maść Dermopanten jest łagodna i bezpieczna, bo mogą ją stosować nawet niemowlęta, to jednak nie każda osoba może po nią sięgnąć. Nie mogą jej używać osoby, które wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu. Poza tym nie wolno jej nakładać na głębokie rany oraz te, w których doszło do zakażenia. W takim przypadku zawsze leczenie należy skonsultować z lekarzem. Ostrożność przy aplikacji maści należy również zachować przy nakładaniu maści w okolicach oczu, albowiem maść nie może dostać się do oka.

Pacjentka, która jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być, przed sięgnięciem po maść powinna omówić to z lekarzem. Przed zastosowaniem leku warto też powiedzieć lekarzowi o wszystkich zażywanych dotąd lekach, także tych ziołowych oraz o suplementach, gdyż maść może wchodzić z nimi w interakcje.

Źródło:

Witamina B5 – działanie na trądzik i twarz (czym grozi jej niedobór)? Dostęp online 15.01.2021: https://medycznewiadomosci.pl/blog/tradzik/witamina-b5-na-tradzik-i-twarz/.

Ulotka: https://www.doz.pl/apteka/p446-Dermopanten\_5\_masc\_30\_g.

Tagi: