Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Desmoksan – działanie, dawkowanie, środki ostrożności
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Desmoksan – działanie, dawkowanie, środki ostrożności

Desmoksan
https://pixabay.com/pl/

Desmoksan - zastosowanie

Desmoksan to preparat, którego główną substancją czynną jest cytyzyna. Zmniejsza ona uzależnienie od nikotyny oraz pomaga w łagodzeniu skutków odstawienia tytoniu. Aby jednak dokładnie zrozumieć mechanizm jej działania, należy uprzytomnić sobie, w jaki sposób na nasz mózg oraz cały organizm działa nikotyna. Nikotyna jest tą substancją, która powoduje silne uzależnienie organizmu, gdyż czerpie on z niej wiele benefitów. Przede wszystkim przenika bardzo szybko do ośrodkowego układu nerwowego i w układzie limbicznym mózgu doprowadza do uwolnienia neuroprzekaźników, które odpowiadają za zmniejszenie uczucia lęku oraz rozluźnienie. Tymi neuroprzekaźnikami są m.in. kwas gamma-aminomasłowy jak również endorfiny. Poza tym doprowadza do uwolnienia serotoniny, która jest hormonem szczęścia i odpowiada za dobry nastrój. Za sprawą noradrenaliny, kwasu glutaminowego oraz acetylocholiny powoduje poprawę funkcji poznawczych oraz pamięci. Obniża też apetyt. Najważniejszym jednak składnikiem, który uwalnia się za sprawą nikotyny jest dopamina, która wywołuje uczucie zadowolenia i spełnienia. To dlatego osoby, które starają się rzucić palenie papierosów odczuwają nagły spadek nastroju, mają złe samopoczucie i są osłabione. Do tego dochodzi zwykle obniżenie koncentracji i bezsenność, co zazwyczaj skłania ludzi do sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Aby ułatwić uzależnionym osobom rzucenie palenia i jednocześnie zmniejszyć objawy związane z odstawieniem, stworzono preparat na bazie cytyzyny. Ma on za zadanie zmniejszyć stężenie dopaminy w trakcie sięgania po nikotynę i spowodować, że nasz mózg nie będzie odczuwał już takiej przyjemności po sięgnięciu po papierosa. Kiedy zniknie efekt nagrody, zmniejszy się też chęć sięgnięcia po paczkę papierosów.

Desmoksan – dawkowanie

Desmoksan powinno się stosować zgodnie z zaleceniami producenta na ulotce lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. Jest to preparat, który występuje w postaci kapsułek. Przyjmuje się je doustnie i połyka się popijając wodą. Już od pierwszego dnia stosowania preparatu należy stopniowo zmniejszać ilość wypalanych papierosów i zrezygnować całkowicie z palenia po 5. dniu używania Desmoksanu. Jeśli dana osoba rozpoczęła zażywanie Desmoksanu po rzuceniu palenia, absolutnie nie powinna do niego wracać. To samo tyczy się osób, które zrezygnowały z palenia tytoniu w 5. dniu stosowania Desmoksanu. Powrót do palenia może całkowicie zniszczyć efekt terapeutyczny i spowodować, że rzucenie palenia przy pomocy tego preparatu się nie powiedzie. Jeśli, mimo stosowania Desmoksanu, efekt stosowania leku nie będzie satysfakcjonujący, należy zrobić przerwę i po upływie 2-3 miesięcy można ponowić próbę rzucenia palenia przy pomocy tego preparatu.

Dawkowanie szczegółowe:

Między 1 a 3 dniem stosowania Demoskanu powinno się zażywać 1 kapsułkę co 2 godziny (ale maksymalnie może to być 6 kapsułek na dobę).

Między 4 a 12 dniem używania preparatu stosuje się 1 kapsułkę co 2,5 godziny (maksymalnie można połknąć 5 kapsułek na dobę).

Począwszy od 13 dnia a skończywszy na dniu 16 powinno się zażywać 1 kapsułkę Desmoksanu co 3 godziny (ale nie więcej niż 4 kapsułki na dobę).

Od 17 do 20 dnia pacjent może zażywać 1 kapsułkę co 5 godzin, ale nie może łyknąć więcej niż 3 tabletki na dobę.

Między 21 a 25 dniem pacjent może zastosować 1 do 2 kapsułek na dobę.

Desmoksan – przeciwwskazania

Mimo korzystnych efektów terapeutycznych, nie każda osoba może sięgnąć po Desmoksan. Nie może go zażywać osoba, która wykazuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję znajdującą się w leku. Nie może też po niego sięgać ktoś, kto niedawno przeszedł udar mózgu lub miała zawał mięśnia sercowego. Także pacjent z niestabilną dławicą piersiową lub zaburzeniami rytmu serca nie powinien po to sięgać. Ciąża oraz karmienie piersią również stanowią przeciwwskazanie do stosowania Desmoksanu.

Tagi: