Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Detreomycyna – skład, stosowanie, środki ostrożności
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Detreomycyna – skład, stosowanie, środki ostrożności

Detreomycyna
https://pixabay.com/pl/

Detreomycyna – charakterystyka leku

Detreomycyna to maść o kolorze jasnożółtym, której główną substancją czynną jest chloramfenikol. Maść występuje w tubie, która zawiera 5 g preparatu. 1 g maści zawiera 10 mg chloramfenikolu. Pozostałymi składnikami preparatu są: wazelina biała, lanolina oraz olej arachidowy. Chloramfenikol to antybiotyk, który potrafi zwalczać wiele gatunków i rodzajów opornych drobnoustrojów m.in. bakterie Gram-dodatnie oraz Gram-ujemne, krętki, riketsje. Działa w szczególności na Salmonella spp., Neisseria spp., Streptococcus pneumoniae oraz bakterie beztlenowe. Poza tym zwalcza Streptoccocus pyogenes, Escherichia coli, Staphylococcus spp., Proteus mirabilis, Shigella spp, Mycoplasma spp, Serratia marcescens, Rickettsia spp., Chlamydia spp. Mimo tak szerokiego spektrum działania, nie jest w stanie pokonać takich patogenów jak: Pseudomonas aeruginosa, niektóre laseczki z rodzaju Bacillus oraz prątki kwasoodporne. Mechanizm działania chloramfenikolu opiera się przede wszystkim na wiązaniu się z podjednostką 50S bakteryjnego rybosomu oraz na selektywnym hamowaniu aktywności enzymu peptydylotransferazy. Powoduje to niemożność dalszej translacji oraz wstrzymuje produkcję białek bakteryjnych. Daje to efekt bakteriobójczy. Wskazaniem do zastosowanie leku są przede wszystkim ropne choroby skóry.

Detreomycyna – przeciwwskazania

Nie każda osoba może sięgnąć po deotrymycynę, nawet jeśli ma ropne choroby skóry. Nie mogą jej używać osoby, które wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników leku lub na orzeszki arachidowe lub soję. Poza tym nie jest on zalecany dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Nie podaje się go też osobom poniżej 18 roku życia. Także pacjenci ze stwierdzonymi chorobami wątroby lub mający ciężkie zaburzenia nerek nie mogą go stosować. Deotrymycyna jest przeciwwskazana jako środek zapobiegawczy oraz u tych osób, u których występują zaburzenia hemopoezy, nieprawidłowy skład krwi czy choroby szpiku kostnego.

Detreomycyna – stosowanie

Detreomycyna to maść do użytku zewnętrznego, którą smaruje się chorobowo zmienione miejsca. Zwykle nakłada się ją na gazę i przykłada do chorego, oczyszczonego wcześniej miejsca. W ten sposób robi się „kompresy” 3 razy na dobę w przerwach 6 lub 8-godzinnych. Detreomycyna nie może być stosowana dłużej niż 14 dni, a jeśli ropna choroba skóry nie ustąpi, nie wolno ponawiać leczenia tym lekiem ani innym środkiem lecznicznym zawierającym chloramfenikol. Nie wolno też używać tej maści z innymi lekami, które mogą przyczynić się do zahamowania czynności szpiku kostnego.

Detreomycyna – interakcje z innymi lekami

Detreomycyna jest lekiem, który zawiera chloramfenikol, więc nie wolno go używać w jednym czasie z penicylinami lub cefalosporynami, albowiem działają na siebie w sposób antagonistyczny. Poza tym nie kojarzy się jej z antybiotykami makrolidowymi, gdyż działają identycznie na bakterie, uszkadzając to samo miejsce w rybosomie. Konkurencyjne działanie wobec Deotreomycyny ma również stosowana miejscowo erytromycyna.

Przy używaniu Detreomycyny warto zwrócić uwagę na fakt, że może ona zwiększać działanie innych leków lub przedłużać ich czas działania, co może powodować różnego rodzaju działania niepożądane. Tak dzieje się np. w przypadku leków metabolizowanych w wątrobie (wafaryna, cyklfosfamid, fenytoina, chlorpropamid, tolbutamid). Ponadto leki z zawartością chloramfenikolu mogą doprowadzać do zaburzeń syntezy witaminy K, co jest istotne jeśli pacjent oprócz maści stosuje również leki przeciwzakrzepowe. Jeśli tak się dzieje, wtedy należy wykonać badanie krwi w celu monitorowania czasu protrombinowego.

Tagi: