Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dexak – skład, działanie, dawkowanie
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Dexak – skład, działanie, dawkowanie

Dexak
https://pixabay.com/pl/

Dexak – skład i działanie

Dexak to niesteroidowy lek przeciwzapalny, którego główną substancją czynną jest deksketoprofen. Każda saszetka leku zawiera 25 mg tej substancji. Pozostałymi składnikami leku są: żółcień chinolinowa, amonu glicyryzynian, neohesperydyno-dihydrochalkon, aromat cytrynowy, sacharoza z krzemionką koloidalną uwodnioną. Wskazaniem do zażycia leku Dexak są m.in. bóle zębów, ból głowy, bóle miesiączkowe, ból pooperacyjny, migrena, bóle mięśniowo-szkieletowe, rwa kulszowa, kolka nerkowa.

Dexak – stosowanie

Dexak to lek, który przed zażyciem należy rozpuścić. W tym celu trzeba rozciąć saszetkę i jej zawartość wymieszać z wodą (ilość – 1 szklanka). Po dokładnym rozpuszczeniu należy go jak najszybciej wypić. Jeżeli ból jest bardzo dotkliwy i zależy nam na bardzo szybkim działaniu przeciwbólowym, powinniśmy zażyć lek na pusty żołądek, czyli przynajmniej 15 minut przed posiłkiem – wtedy Dexak szybciej podziała na organizm.

Lek ten przeznaczony jest dla osób dorosłych, powyżej 18 roku życia. Zalecana dawka to  1 saszetka dziennie przyjmowana najwyżej 3 razy dziennie w odstępie 8 godzin. Oznacza to, że w ciągu doby można sięgnąć tylko po 3 saszetki, a między kolejnymi dawkami leku musi wystąpić 8 godzin przerwy. U osób w podeszłym wieku oraz z chorobami nerek początkowa dawka dobowa powinna wynosić 2 saszetki, co równa się 50 mg leku. Jeśli lek jest dobrze tolerowany, wówczas możliwe jest zwiększenie dawki do 75 mg (3 saszetki). Jeśli pacjent stosuje powyższą dawkę i po 3-4 dniach nie zauważa poprawy ani nie zmniejszają się u niego dolegliwości, powinien udać się do lekarza.

Dexak – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zażywania leku Dexak jest przede wszystkim uczulenie na trometamol lub jakikolwiek ze składników leku. Także osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne nie mogą sięgać po Dexak. Pacjenci ze stwierdzoną astmą (obecnie lub w przeszłości), z alergicznym nieżytem nosa, z polipami znajdującymi się w nosie, obrzękiem naczynioruchowym albo świszczącym oddechem, które wystąpiły po podaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub po kwasie acetylosalicylowym również nie mogą stosować Dexak. Także osoby, u których w przeszłości występowało krwawienie z żołądka lub jelit lub doszło u nich do perforacji żołądka nie powinny zażywać tego typu leku. Grupą ludzi, którzy nie mogą stosować Dexak są również ci, u których po lekach z grupy NLPZ występowało krwawienie z żołądka lub jelit lub u których dochodziło do perforacji z tego powodu. Do nich zaliczają się też tacy, którzy mają skłonność do krwawień lub mają zaburzenia krzepnięcia oraz ci, którzy są bardzo odwodnieni w wyniku wymiotów lub biegunki. Przeciwwskazaniem jest też trzeci trymestr ciąży oraz karmienie piersią. 

Dexak – działania niepożądane

Dexak, podobnie jak i inne leki, może powodować działania niepożądane. Do najczęstszych należą: bóle brzucha, nudności oraz wymioty, biegunka czy niestrawność. Rzadziej pojawiają się zawroty głowy (także te pochodzenia błędnikowego), nerwowość, zaburzenia snu, bóle głowy, kołatania serca, stany zapalne żołądka, uczucie suchości w jamie ustnej, wzdęcia, wysypka, odczuwanie gorączki, dreszcze, zmęczenie czy złe samopoczucie. Jeszcze rzadziej pacjenci borykają się z: krwawieniem lub perforacją wrzodu trawiennego (objawem jest smolisty stolec lub krwawe wymioty), chorobą wrzodową żołądka, gromadzeniem się wody w kończynach, słabszym apetytem, zaburzeniami miesiączkowania, zaburzeniami gruczołu krokowego, uszkodzeniem komórek wątroby, ostrą niewydolnością nerek. Do bardzo rzadkich objawów związanych z zażywaniem leku Dexak zalicza się: reakcje anafilaktyczne a także obrzęk naczynioruchowy, który wiąże się z obrzękiem warg i gardła. Równie rzadko dochodzi z powodu zażywania leku do skurczu oskrzeli czy duszności spowodowanej zwężeniem dróg oddechowych. Także objawy takie jak: świąd, reakcje nadwrażliwości skóry np. na światło, szumy w uszach , obniżone ciśnienie krwi, zapalenie trzustki czy zmniejszona ilość białych krwinek lub mniejsza ilość płytek krwi są przypadkami, które dotyczą 1 na 10 000 osób.

Źródło:

Ulotka leku: https://www.dexak.pl/wp-content/uploads/2016/05/Dexak\_25mg\_PIL.pdf.

Tagi:
Polecane