Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dezaftan MED – skład, przeciwwskazania
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Dezaftan MED – skład, przeciwwskazania

Dezaftan
https://pixabay.com/pl/

Dezaftan MED - charakterystyka

Dezaftan MED to wyrób medyczny, który występuje zarówno w formie żelu do smarowania jamy ustnej, jak i aerozolu. Oba ta preparaty mają na celu przyspieszenie gojenia się aft i pleśniawek. Jeśli zaś dokucza nam stan zapalny jamy ustnej i dziąseł i przyda się aplikacja na większe powierzchnie skóry, zdecydowanie bardziej sprawdzi się Dezaftan MED w aerozolu. Dezaftan MED W formie aerozolu posiada w swoim składzie chlorek lidokainy, który łagodzi podrażnienia; chlorek cetylopirydyniowy, który odkaża oraz działa bakteriobójczo, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo; glukonian cynku, który przyspiesza gojenie i stymuluje układ immunologiczny.

Dezaftan MED – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania Dezaftan MED jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, a więc np. na chlorek lidokainy, chlorek cetylopirydyniowy, glukonian cynku. Tego środka nie mogą używać osoby, które są uczulone na zastosowane miejscowo leki znieczulające z grupy amidów. Ponadto nie powinni po niego sięgać pacjenci z ciężką niewydolnością nerek czy wątroby, a także chorujący na nużliwość mięśni. Poza tym nie nadaje się on dla dzieci poniżej 6 roku życia a także pacjentów z methemoglobiną.

Dezaftan MED – środki ostrożności

Podczas stosowania Dezaftan MED należy uważać na to, aby nie pić gorących napoi czy jeść bardzo ciepłych potraw, gdyż może to nasilać podrażnienie śluzówki jamy ustnej i utrudniać gojenie lub sprawiać dodatkowy ból. W trakcie używania preparatu nie powinno się też spożywać mleka, gdyż utrudnia ono wchłanianie cynku.

Dezaftan MED – stosowanie

Dezaftan MED nie powinien być stosowany jednocześnie z jedzeniem i piciem. Najlepiej użyć tego środka godzinę przed spożyciem posiłku lub napiciem się napoju. W przypadku Dezaftan-żel używa się go 2-3 razy dziennie, smarując nim zmienione chorobowo miejsca. W przypadku formy w aerozolu dorośli mogą stosować go w ilości 3 dawek dziennie co 1 lub 2 godziny, a dzieci powyżej 6 roku życia 3 dawek dziennie co 2 lub 3 godziny. Oznacza to, że dorośli nie powinni używać go częściej niż 8 razy na dobę, a dzieci nie częściej niż 6 razy na dobę. Jeśli po 5 dniach stosowania preparatu nie następuje poprawa, należy odstawić go i skonsultować się z lekarzem.

Używanie środka Dezaftan MED w postaci aerozolu polega na odkręceniu końcówki dozownika i skierowania jej w kierunku miejsca objętego chorobową zmianą. Następnie należy mocno przycisnąć końcówkę kciukiem i powtórzyć odpowiednią ilość razy.

Tagi: