Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dicloziaja – zastosowanie, wskazania i działania niepożądane
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Dicloziaja – zastosowanie, wskazania i działania niepożądane

Dicloziaja – zastosowanie, wskazania i działania niepożądane
https://pixabay.com/pl/photos/doros%C5%82ych-atrakcyjne-blond-cia%C5%82o-1853851/

Dicloziaja jest powszechnie dostępnym w aptece lekiem w postaci żelu, który należy aplikować bezpośrednio na skórę. Należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Sprawdza się również jako środek przeciwbólowy – działa kojąco i chłodząco. Nie można go stosować przewlekle i jedynie u osób, które ukończyły 14. rok życia. W niniejszym artykule dowiesz się, jakiego rodzaju działania niepożądane mogą wystąpić po aplikacji leku na skórę oraz jakie dokładnie są wskazania do jego stosowania.

Dicloziaja – działanie i wskazania

Lek Dicloziaja wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jego wodno-alkoholowe podłoże pozwala również schłodzić zmienione chorobowo miejsca i przynosi ukojenie, zmniejsza także poczucie napiętej i ciągnącej skóry przy obrzękach.

Krótkotrwałe leczenie przy jego pomocy rekomenduje się młodzieży po ukończeniu 14. roku życia w przypadku, gdy dojdzie do nadwyrężenia, skręcenia lub stłuczenia na skutek urazu tępego ciała. U dorosłych leczenie może przebiegać w łagodzeniu:

·        stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów powstałych w wyniku urazu,

·        bólu pleców,

·        ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak zapalenie ścięgien i łokieć tenisisty,

·        choroby zwyrodnieniowej stawów (jedynie w łagodnej postaci).

Dicloziaję stosować można maksymalnie przez 7 dni z rzędu. Jeżeli objawy nie ustąpią lub stan pacjenta ulegnie pogorszeniu, zaleca się szybką wizytę u lekarza.

Dicloziaja – przeciwwskazania

Leku Dicloziaja nie należy stosować jeżeli:

·        pacjent wykazywał wcześniej uczulenie na składniki pomocnicze lub bazowe leku – zatem między innymi na diklofenak i glikol propylenowy,

·        u pacjenta występowały wcześniej reakcje alergiczne na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci napadów astmy, pokrzywki lub ostrego zapalenia błony śluzowej nosa,

·        dziecko nie ukończyło jeszcze 14 lat,

·        w ostatnim trymestrze ciąży.

Dicloziaja – dawkowanie

Dawkowanie Dicloziaji należy zawsze dostosować do zaleceń lekarza lub do opisu leku zawartego w ulotce. Zazwyczaj zaleca się wcieranie żelu w chorobowo zmienione miejsca od 3 do 4 razy w ciągu doby. Ilość użytego żelu należy dostosować do wielkości zmienionego chorobowo obszaru. Skóra powinna zostać pokryta cienką warstwą leku.

Dicloziaja – działania niepożądane

Jak w przypadku każdego leku, w przypadku Dicloziaji mogą wystąpić sporadycznie różnego rodzaju działania niepożądane. Wśród najczęściej występujących (u mniej niż 1 na 10 osób) zdarzają się: wysypka, rumień, wypryski, zapalenie skóry (również kontaktowe) oraz świąd. Wśród rzadko występujących skutków ubocznych (u mniej niż 1 na 1 000 osób) działania Dicloziaji wymienia się pęcherzykowe zapalenie skóry oraz w bardzo rzadkich przypadkach (u mniej niż 1 na 10 000 tysięcy osób) pokrzywkę i inne reakcje nadwrażliwości, jak wysypka grudkowata, oraz astmę (trudności w oddychaniu, niemożność zaczerpnięcia głębokiego oddechu). W tym przypadku zdarzają się również obrzęki naczynioworuchowe twarzy, ust, języka, gardła i krtani. Czasem również pojawia się nadwrażliwość na światło.

W przypadku długotrwałego stosowania, czyli wbrew zaleceniom, mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu nerwowego jak bóle i zawroty głowy, czy ze strony układu pokarmowego, jak wrzody żołądka.

Tagi: