Digoxin – zastosowanie, wskazania i działania niepożądane.
Lek Digoxin jest preparatem każdorazowo przepisywanym wyłącznie na receptę. Należy do leków, które zmniejszają szybkość bicia serca przy jednoczesnym zwiększeniu siły skurczów mięśnia sercowego. Jak wiele innych leków może wywoływać działania niepożądane, w tym kilka niebezpiecznych dla zdrowia. Ważne jest zatem, aby dokładnie słuchać zaleceń lekarza, który przepisuje lek oraz szczegółowo zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. W dużym stopniu pomocne może być również przeczytanie niniejszego artykułu. ????
Lek Digoxin – charakterystyka i wskazania
W składzie leku Digoxin główną substancję stanowi digoksyna, substancja czynna należąca do grupy leków nazywanych glikozydami naparstnicy. Digoxin ma za zadanie zmniejszyć częstotliwość bicia serca oraz jednocześnie zwiększyć siłę jego uderzeń. Najczęściej przepisywany jest w formie tabletek stosowanych doustnie. Jednak w warunkach klinicznych podawany jest najczęściej w postaci roztworu podawanego dożylnie.
Lek Digoxin jest rekomendowany przede wszystkim w poniższych przypadkach:
· Niewydolność serca – dotyczy to osób, których serce nie jest zdolne do pompowania krwi używać wystarczająco dużej siły, aby krew dotarła do wszystkich części i narządów ciała – wówczas lek Digoxin podaje się, aby leczyć lub zapobiegać niedotlenieniu narządów.
· Niektóre rodzaje zaburzeń rytmu serca (arytmia) – dotyczy to osób, których serce pracuje nieregularnie – zbyt szybko lub zmiennie. Takim osobom może towarzyszyć migotanie lub trzepotanie przedsionków serca.
Lek Digoxin – środki ostrożności i przeciwwskazania
Stosowanie leku Digoxin jest zabronione przede wszystkim jeśli:
· pacjent ma uczulenie na którykolwiek składnik leku (zarówno na substancję podstawową, którą jest digoksyna, jak i substancje pomocnicze),
· pacjent doświadczył wcześniej poważnych problemów z sercem.
Wszelkimi informacjami na temat zdrowia pacjenta należy podzielić się z lekarzem oraz omówić wszelkie ewentualności mogące mieć miejsce podczas terapii. Szczególną ostrożność należy zachować jeśli pacjent:
· przebył niedawno zawał serca lub ma problemy z sercem, wynikające z braku witaminy B1 , a także doświadcza problemów z nerkami, płucami, tarczycą lub układem pokarmowym,
· ma niski poziom potasu lub magnezu lub wysoki poziom wapnia we krwi,
· ma planowaną kardiowersję elektryczną serca.
Szczególną ostrożność należy również zachować w przyjmowaniu leku Digoxin przez pacjentów geriatrycznych lub cierpiących na choroby takie jak:
· zatokowo-przedsionkowe zaburzenia przewodnictwa,
· skrobiawica serca,
· zaciskające zapalenie osierdzia,
· zapalenie mięśnia sercowego,
· zastoinowa niewydolność serca.
Lek Digoxin może źle reagować z różnego rodzaju lekami, dlatego każdorazowo należy poinformować lekarza podczas wizyty nie tylko na temat dolegliwości, ale również wszelkiego rodzaju przyjmowanych leków. Do takich zalicza się również produkty ziołowe i suplementy diety. Dawkowanie leku Digoxin również zależy od indywidualnych zaleceń lekarza.
Lek Digoxin – działania niepożądane
Jak każdy rodzaj leków, Digoxin również wywołać może szereg działań niepożądanych. Wśród pojawiających się najczęściej znajduje się między innymi nadmierne zwolnienie lub nasilenie nieregularności rytmu serca, niestrawność i nudności, wysypki skórne współwystępujące z pokrzywką, a także senność, zawroty głowy i zaburzenia widzenia (nieostre widzenie lub zaburzenia widzenia kolorów z widoczną przewagą koloru żółtego).
Wśród rzadkich i bardzo rzadkich działań niepożądanych leku Digoxin znajduje się między innymi depresja, zmniejszenie liczby płytek krwi, jadłowstręt, bóle brzucha oraz bóle głowy, uczucie zmęczenia i osłabienie razem ze złym samopoczuciem. Najrzadziej wśród skutków ubocznych działania leku Digoxin obserwuje się ginekomastię u mężczyzn oraz nasilenie objawów takich jak zaburzenia psychiczne (psychoza, apatia, dezorientacja).
UWAGA!!! Pamiętaj, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, natychmiast zgłosić się do lekarza oraz nie podejmować żadnych decyzji dotyczących zmiany dawki czy sposobu przyjmowania leku bez wyraźnych jego wskazówek!