Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Diprosalic – zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Diprosalic – zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania.

Diprosalic – zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania.
https://pixabay.com/pl/photos/%C5%BCel-ma%C5%9B%C4%87-farmaceutyczny-skincare-1243604/

Lek Diprosalic, występujący głównie pod postacią maści lub płynu, przeznaczony do stosowania miejscowego, to standardowy specyfik przeznaczony do objawowego leczenia przewlekłych dolegliwości związanych z chorobami takimi jak łuszczyca, liszaj czy atopowe zapalenie skóry. W związku z tym, że substancje zawarte w leku są niezwykle mocnymi kortykosteroidami, zaleca się szczególną ostrożność podczas ich stosowania oraz bycie pod stałą opieką lekarza. Z niniejszego artykułu dowiesz się nie tylko, w jakich schorzeniach wskazane jest stosowanie leku Diprosalic, ale także w jakich sytuacjach takie leczenie jest wykluczone oraz jakie środki ostrożności należy przedsięwziąć, aby uniknąć problemów w trakcie kuracji. Zapraszamy do czytania!

Lek Diprosalic – charakterystyka i zastosowanie

W procesie leczenia zmian skórnych w stanach podostrych i przewlekłych lekarze często przepisują leki kortykosteroidowe o działaniu miejscowym, takie jak lek Diprosalic. Lek ten sprzedawany jest przede wszystkim w postaci maści lub płynu. Zawiera dwie bardzo ważne substancje czynne o udowodnionej skuteczności w leczeniu tego rodzaju schorzeń: dipropionian betametazonu i kwas salicylowy.

Dipropionian betametazonu jest syntetycznym kortykosteroidem o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym. Obkurcza również naczynia krwionośne. Natomiast kwas salicylowy zmiękcza zrogowaciały naskórek i złuszcza go, w ten sposób ułatwiając również kortykosteroidowi dotarcie bezpośrednio do skóry.

Leczenie maścią lub płynem Diprosalic zaleca się między innymi w przypadku poniższych chorób:

·        łuszczyca,

·        cięższe postaci atopowego zapalenia skóry,

·        świerzbiączka ograniczona (neurodermit),

·        liszaj płaski,

·        cięższe postaci wyprysku (w tym wyprysk pieniążkowaty, wyprysk kontaktowy).

Lek Diprosalic – ostrzeżenia i środki ostrożności

Jak wiele innych leków o podłożu kortykosteroidowym, tak i leku Diprosalic nie można stosować, lub powinno się przynajmniej rozważyć rezygnację z kuracji, w kilku przypadkach:

·        jeżeli u pacjenta występuje lub kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna oraz reakcje nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku Diprosalic lub inne substancje kortykosteroidowe,

·        w leczeniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych skóry,

·        w trądziku pospolitym i różowatym,

·        w zapaleniu skóry zlokalizowanym w okolicy ust oraz w innych częściach twarzy,

·        na błony śluzowe (np. okolice odbytu i narządów płciowych),

·        u dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia,

·        u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży lub karmiących piersią.

Nawet jeśli nie zachodzi żadna z wymienionym okoliczności, które zwykle wykluczają możliwość stosowania leku Diprosalic, każdorazowo rozpoczęcie kuracji powinno być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Aby uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych należy przede wszystkim:

·        nie przyjmować leku Diprosalic na własną rękę i za każdym razem pozostawać w kontakcie z lekarzem,

·        stosować się do zaleceń lekarza oraz stosować lek w przepisanych dawkach, przestrzegając częstotliwości,

·        stosować lek Diprosalic u dzieci pod ścisłą kontrolą i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – u dzieci występuje znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych stosowania leku,

·        unikać długotrwałego stosowania leku Diprosalic – jest to przede wszystkim lek do krótkotrwałego leczenia ostrych objawów skórnych przez krótki okres czasu.

Lek Diprosalic – stosowanie i działania uboczne

Dawkowanie leku zależy oczywiście od zalecenia lekarza i każdorazowo należy się stosować do jego wskazówek. W innym przypadku każdy lek można dosyć łatwo przedawkować. Dotyczy to zwłaszcza leków w maści czy w płynie stosowanych na skórę, ale i doustnie (płyny). Lek Diprosalic również do takich należy.

Inna dawka leku Diprosalic obowiązywać będzie w niemalże każdym przypadku, a pod uwagę bierze się nie tylko rodzaj schorzenia, ale również wiek, ogólny stan pacjenta oraz zaawansowanie objawów chorobowych. Nieumiejętność nakładania cienkiej warstwy maści na skórę oraz stosowania się do zaleceń lekarza odnośnie częstotliwości aplikowania leku może skutkować wieloma nieprzyjemnymi i często niebezpiecznymi dolegliwościami. Wśród nich znajdują się najczęściej:

·        zahamowanie czynności osi podwzgórze - przysadka – nadnercza,

·        wtórna niewydolność nadnerczy,

·        nadczynność kory nadnerczy,

·        zespół Cushinga,

·        zatrucie kwasem salicylowym.

Lek Diprosalic może również wywołać szereg działań niepożądanych niezależnie od dbałości o przestrzeganie zasad. Wśród skutków ubocznych, występujących najczęściej, znajdują się między innymi następujące:

·        pieczenie,

·        swędzenie,

·        podrażnienie,

·        wysuszenie skóry,

·        zapalenie mieszków włosowych,

·        nadmierne owłosienie, z

·        miany trądzikopodobne,

·        zanik barwnika skóry,

·        zapalenie skóry wokół ust,

·        alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,

·        maceracja skóry,

·        wtórne zakażenia,

·        atrofia skóry,

·        rozstępy skóry i potówki,

·        zapalenie skóry - podczas długotrwałego stosowania ze względu na to, że lek zawiera kwas salicylowy, W wyniku wchłaniania substancji czynnych do krwi mogą również wystąpić

·        ogólne działania niepożądane betametazonu (charakterystyczne dla kortykosteroidów) i kwasu salicylowego takie jak nieostre widzenie lub bóle głowy.

Tagi: