Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Od 1 lutego na SOR-ach rewolucja. Co to oznacza dla pacjentów? Lekarze pełni obaw
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.02.2024 11:42

Od 1 lutego na SOR-ach rewolucja. Co to oznacza dla pacjentów? Lekarze pełni obaw

karetka, pogotowie ratunkowe, SOR
Shutterstock.com

Narodowy Fundusz Zdrowia dał szpitalom 3 dni, aby SOR-y zaczęły funkcjonować zgodnie z nowymi zasadami. Tylko w ciągu tych 3 dni szpitale muszą przygotować się informatycznie i wprowadzić nowe katalogi procedur. Jest to karkołomne zadanie. Lekarze już obawiają się o bezpieczeństwo pacjentów, twierdząc, że jest zagrożone. NFZ zabrał głos w tej sprawie. 

Co się stanie, jak nagle odstawisz alkohol? Lekarz ostrzega!

 

 

Zmiany na SOR-ach

NFZ wprowadził zmiany dotyczące wycen niektórych procedur wykonywach w SOR-ach. Patryk Konieczka, prezes Porozumienia Lekarzy Medycyny Ratunkowej twierdzi, że kwestia ta nie była poruszana, a w piątek 26 stycznia opublikowano zarządzenie. Co prawda wchodzi w życie za miesiąc, lecz obowiązuje już od 1 lutego br.

Konieczność szybkiego wprowadzenia zmian nie jest wg Patryka Konieczki głównym problemem. Zdecydowanie bardziej niepokojący jest fakt, że pojawiły się zmiany w wycenach.

Rośnie liczba prób samobójczych! Mamy alarmujące dane:

„Przykładowo brak kategorii 3 w przypadku wstrząsu septycznego oznacza, że takiego pacjenta nie rozliczymy wcale, podczas gdy do tej pory był „wart” 3500 zł. Dyrektorzy w niektórych szpitalach pod presją kosztów mogą sugerować przyjmowanie pacjentów bezpośrednio na oddział, co może mieć miejsce przedwcześnie - podkreśla dr Konieczka cytowany przez „Rynek Zdrowia”

Projekt bez nazwy - 2024-02-01T113224.008.png

Kilkadziesiąt tysięcy pacjentów bez pomocy? NFZ nie przedłuża umowy z wieloma ośrodkami Rewolucja na SOR-ach i w przychodniach NFZ. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą duże zmiany

NFZ zmienia zdanie

„Pracujemy nad nowelizacją zarządzenia nr 8/2024/DSM z 26.01 w sprawie świadczeń w szpitalnym oddziale ratunkowym i w izbie przyjęć. Ponownie przeanalizowaliśmy treść zarządzenia - napisał w środę, 31 stycznia po artykule opublikowanym na portalu Rynekzdrowia.pl Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ. 

Ekspert dodał, że zasadne jest przeniesienie z II do III kategorii 2 procedur:

  • wstrzyknięcie antybiotyku - inne (99.219);
  • farmakoterapia dożylna ( 99. 97904).

Jest to jednoznaczne z tym, że wyższa wycena procedur zostanie utrzymana. Florek zapewnił, że nowelizacja zarządzenia w tym zakresie już jest przygotowywana i zostanie opublikowana, gdy dokument zostanie podpisany.

Nawet ten, kto leczy się u psychiatry może dostać pozwolenie na broń:

Nowe przepisy stanowiły zagrożenie dla pacjentów

Szybka reakcja NFZ to właściwy ruch z ich strony. Medycy uznali nowe przepisy za absurdalne – było to szczególnie widoczne w kwestii dotyczącej pomocy pacjentom we wstrząsach septycznych.

„Nowy katalog zdecydowaną większość procedur specjalistycznych sprowadza do niższych kategorii — mówi w "Rynku Zdrowia" dr Konieczka

Lekarze uznali twórców tych rozwiązań za niekompetentnych – przypisanie różnych procedur do konkretnych kategorii jest bezcelowe. Do jednej kategorii włożono np. terapię dożylną i wykonanie przyłóżkowego badania RTG i zdjęcie szwów.

“Terapia dożylna to nie jest podanie tabletki paracetamolu, ale nierzadko leków bardzo silnie działających. Wymaga założenia wkłucia i wielu minut, jakie ratownik medyczny musi spędzić przy pacjencie - i umiejętnego przygotowania leku (ryzyko pomyłki). To procedura, która nie jest obojętna dla pacjenta”. - tłumaczy szef PLMR.

Pacjentów czeka więcej zmian w przyszłości

Od 1 stycznia 2024 przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym miała obowiązkowo działać nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Ministerstwo przedłużyło termin wdrożenia reformy o rok. 20 z 246 polskich SOR-ów nie spełniło tego wymogu. Termin został wydłużony do czerwca 2024 r.

Celem Nocnej i Świątecznej opieki zdrowotnej przy każdym oddziale ratunkowym jest odciążenie przeładowanych SOR-ów.

Regulacji ma ulec też kwestia przekierowania pacjentów z SOR-u do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub NiŚOZ.

źródło: rynekzdrowia.pl