Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wielkie zmiany w zapisach do specjalistów na NFZ. Czeka nas rewolucja
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 09.02.2024 11:11

Wielkie zmiany w zapisach do specjalistów na NFZ. Czeka nas rewolucja

Izabela Leszczyna fot. Paweł Wodzynski / east news, tło canva
Izabela Leszczyna fot. Paweł Wodzynski / east news, tło canva

Jednym z największych problemów polskiej ochrony zdrowia są trudności z zapisywaniem się do lekarzy specjalistów. Ministerstwo Zdrowia planuje usprawnić system, aby możliwa była rejestracja do lekarzy w formie elektronicznej. Kiedy zmiany mają wejść w życie? 

Rezerwacja wizyty u specjalisty NFZ drogą elektroniczną

Ostatnio, minister zdrowia Izabela Leszczyna zabrała głos w sprawie realizacji obietnic wyborczych dotyczących ochrony zdrowia. Jednym z postulatów były zmiany w rejestracji do lekarza.

Obecnie, jedynie w prywatnej opiece zdrowotnej istnieje możliwość zapisu na wizytę e-mailem i smsem. Takie rozwiązanie można, a nawet trzeba zastosować również w publicznych placówkach. Głównym celem nowego systemu jest skrócenie kolejek do specjalistów na NFZ. 

Psycholożka schudła 60 kg i uczy innych, jak chudnąć “z głową”, bez operacji i efektu jojo:

- Jeśli prywatna placówka umożliwia rezerwację wizyty u specjalisty SMS-em lub e-mailem, to takie rozwiązanie można i trzeba wprowadzić w publicznym systemie ochrony zdrowia - powiedziała Izabela Leszczyna cytowana przez PAP.

Prof. Alicja Chybicka wymienia dwie kluczowe rzeczy, od których poza genami zależy zdrowie Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków. W tej chorobie liczy się czas

Kiedy czekają nas zmiany?

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada, że taki system na pewno zostanie wprowadzony, a realnym terminem jest połowa 2024 roku. Zaznacza też, że dotyczy to rezerwacji wizyt tylko do niektórych specjalistów.

"Musimy pamiętać, że to bardziej skomplikowane niż w przypadku prywatnych podmiotów, bo zakres działalności podmiotów publicznych jest o wiele szerszy niż prywatnych lecznic" — podkreśliła Izabela Leszczyna.

Minister zdrowia zadeklarowała, że zmiany będą stopniowo obejmować kolejne specjalizacje, tak aby w ciągu około roku nowy system uwzględniał wszystkie wizyty. W pierwszej kolejności będą to onkologia oraz kardiologia. Jeśli nowe rozwiązanie się sprawdzi, będą dodawane kolejne specjalizacje.

źródło: PAP

EN_01610612_0994.jpg

Jak sprawdzić najszybsze wolne terminy do specjalistów na NFZ?

Przypominamy, że Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnia informacje o najszybszych wolnych terminach do specjalistów publicznej opieki zdrowotnej za pośrednictwem Informatora o Terminach Leczenia (link TUTAJ).

W wyznaczone pole wystarczy wpisać nazwę świadczenia, jakiego szukamy, województwo oraz miejscowość. Należy też zaznaczyć, czy nasz przypadek jest pilny czy stabilny. 

Jeśli zależy nam na konkretnej placówce, mamy opcję: „Pokaż dodatkowe opcje wyszukiwania”, gdzie możemy wpisać nazwę wybranej przychodni lub szpitala.

Psychiatra zakochała się w narcyzie. Każdy może wpaść w taki związek:

"Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"
Agnieszka Sztyler-Turovsky i dr Grzegorz Opielak w podcaście "Przegadaj zdrowie" Pacjenci.pl
Ma ataki psychozy, słyszy głosy, ale w czasie badania okłamie psychiatrę.  Dostanie zgodę na broń. Wyobrazi sobie, że jest Robertem De Niro w „Taksówkarzu” i wyjdzie z pistoletem w miasto, by oczyścić je z grzechu. To możliwe? – Możliwe. My, psychiatrzy, nie mamy skanera w oczach – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak psychiatra w podcaście „Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl. O co zapyta nas psychiatra, jeśli chcemy mieć broń do osobistego użytku, czy uzależnienie albo depresja nas wyklucza i czy policjant z PTSD może mieć pistolet? O tym m.in. posłuchacie w podcaście:
Czytaj dalej
Dr Damian Patecki: "Personel powinien być miły, szpitale ładne i przyjazne". Czy to za duże wymagania?
dr Damian Patecki fot. archiwum prywatne, tło: Paweł Wodzynski/east news
To, że minister zdrowia, Izabela Leszczyna nie jest lekarzem, nie musi być przeszkodą - mówi Damian Patecki, anestezjolog, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej. Dodaje, że nie jest też tak dogmatyczna ani ideologicznie zaślepiona, jak jej poprzednik Adam Niedzielski.Edyta Brzozowska, Pacjenci.pl: Już prawie drugi miesiąc Ministerstwem Zdrowia kieruje nowa szefowa, Izabela Leszczyna. Można się pokusić pierwsze oceny działalności pani minister? Dr Damian Patecki, anestezjolog, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej: Przede wszystkim nie jest ani tak dogmatyczna ani ideologicznie zaślepiona jak jej poprzednik Adam Niedzielski. Z jej wypowiedzi wynika, że będzie wprowadzać zmiany nie dla samej idei zmiany, ale aby poprawić sytuację w ochronie zdrowia i znaleźć rozsądne rozwiązania. Widać, że stara się słuchać ludzi.
Czytaj dalej
Polecane