Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dobenox – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Dobenox – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Dobenox – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/buty-nogi-samoch%C3%B3d-okno-samochodu-434918/

Dobenox stosowany jest przede wszystkim w objawowym leczeniu niewydolności krążenia kończyn dolnych. Ma jednak jeszcze inne zastosowania. Jakie? Dzięki niniejszemu artykułowi dowiesz się nie tylko tego, ale poznasz również szereg przydatnych informacji na temat stosowania leku Dobenox. W kolejnych punktach dowiesz się, jakie istnieją przeciwwskazania do wdrażania kuracji przy pomocy tego farmaceutyku oraz jakich ewentualnie skutków ubocznych możesz się spodziewać zarówno w przypadku prawidłowego jak i nieprawidłowego dawkowania leku. Zapraszamy do czytania!

Lek Dobenox – zastosowanie i charakterystyka

Substancją czynną leku Dobenox jest jednowodny dobezylan wapnia, którego zadaniem jest usprawnianie krążenia żylnego i ochrona naczyń krwionośnych. Związek ten minimalizuje przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz nadmierną lepkość krwi i osocza. W ten sposób lek Dobenox przeciwdziała tworzeniu się zastojów i zakrzepów w naczyniach żylnych.

Stosowanie leku Dobenox poleca się przede wszystkim osobom w poniższych przypadkach:

·        leczenie objawowe przewlekłych niewydolności krążenia w kończynach dolnych, objawiających się ostrymi bólami i nocnymi kurczami nóg oraz uczuciem ciężkości, obrzękiem i zmianami skórnymi na tle zastoju,

·        leczenie objawowe żylaków kończyn dolnych,

·        leczenie objawowe żylaków odbytu.

Lek Dobenox – ostrzeżenia i środki ostrożności

Istnieje jeden tylko przypadek, gdy absolutnie nie można wprowadzać u pacjenta kuracji lekiem Dobenox. Jest to uczulenie na jednowodny dobezylan wapnia lub którykolwiek ze składników leku Dobenox. Istnieje jednak dosyć dużo środków ostrożności, które należy podjąć podczas stosowania, oraz wskazań do konsultacji z lekarzem. W przypadku poniższych sytuacji leczeniem przy pomocy tego farmaceutyku powinno odbywać się za zgodą i pod nadzorem lekarskim:

·        choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy występująca z nawracającym zapaleniem błony śluzowej żołądka,

·        niewydolność nerek,

·        ciąża lub planowanie ciąży,

·        karmienie piersią.

Podczas stosowania leku Dobenox mogą wystąpić różnego rodzaju objawy niepożądane (które omówione zostały poniżej). Warto w związku z tym pozostawać w kontakcie z lekarzem oraz realizować dokładnie jego zalecenia odnośnie przyjmowania leku.

Jeżeli problemom z niewydolnością krążenia towarzyszą inne choroby, aktualnie poddawane leczeniu, takie jak zaburzenia pracy serca, układu pokarmowego czy schorzenia układu neurologicznego oraz inne, należy przed wdrożeniem kuracji lekiem Dobenox odbyć szczegółową rozmowę z lekarzem prowadzącym na temat przeciwwskazań do stosowania leku lub dobrania odpowiedniej dawki, aby ta nie kolidowała z innymi przyjmowanymi lekami.

Lek Dobenox należy również ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą, insulinoopornością czy też reakcjami alergicznymi na różnego rodzaju cukry. Lek bowiem zawiera sacharozę i mimo małych ilości może wpływać na funkcjonowanie organizmu w wymienionych przypadkach.

Lek Dobenox – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Dobenox powinno odbywać się albo pod nadzorem lekarza albo zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawą jednak jest świadomość, że farmaceutyk ten wykazuje jedynie leczenie objawowe, łagodzące dolegliwości. Nie likwiduje natomiast  bezpośredniej przyczyny bólu. Jeżeli twoje dolegliwości trwają od dłuższego czasu i są bardzo uciążliwe, wizyta lekarska jest nieodzowna.

Pomocna w leczeniu żylaków i niewydolności krążenia może być też zmiana nawyków, zarówno dotyczących diety jak i aktywności fizycznej oraz sposobu ubierania (sic!) – kiedy nie musisz nosić niewygodnych butów, załóż buty sportowe na płaskim obcasie, staraj się więcej ruszać a mniej siedzieć czy stać bez ruchu. Wieczorami natomiast pozwól ciału odpocząć i połóż się, układając nogi powyżej poziomu głowy – np. na kilku poduszkach. Efekty poczujesz niemal natychmiast! Są to również działania wspomagające samo leczenie objawowe, które uzyskujemy dzięki lekowi Dobenox.

Dawkowanie leku Dobenox ustala lekarz. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy zastosować się do informacji zawartych w ulotce. Standardową najniższą dawką dobową są 2 tabletki dziennie przyjmowane bezpośrednio po posiłkach. Maksymalna dawka (np. przy leczeniu żylaków odbytu) może sięgać nawet 4 tabletek dziennie, czyli łącznie 1000 mg substancji czynnej w ciągu 24 godzin.

Podczas stosowania tego farmaceutyku możesz oczywiście spodziewać się szeregu działań niepożądanych. Występują one raczej rzadko, jednak nie można ich wykluczyć. Oto najczęściej notowane skutki uboczne działania leku Dobenox:

·        gorączka,

·        ból gardła lub krtani,

·        zapalenia błon śluzowych (nosa, jamy ustnej, okolic narządów płciowych i odbytu),

·        nudności,

·        biegunka,

·        odczyny skórne,

·        bóle stawów,

·        agranulocytoza.

Zwłaszcza agranulocytoza oraz wszelkiego rodzaju zapalenia wymagają natychmiastowego odstawienia leku oraz skontaktowania się z lekarzem.

Tagi:
Polecane