Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dolgit – stosowanie, zalecenia i działania niepożądane leku.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Dolgit – stosowanie, zalecenia i działania niepożądane leku.

Dolgit – stosowanie, zalecenia i działania niepożądane leku.
https://pixabay.com/pl/photos/%C5%BCel-ma%C5%9B%C4%87-farmaceutyczny-skincare-1243604/

Lek Dolgit to przede wszystkim ibuprofen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosuje się go w leczeniu objawowym różnego rodzaju bólów oraz stanów zapalnych zlokalizowanych w mięśniach, stawach czy okolicach stawów. W niniejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób działa Dolgit oraz czy każdy może go stosować. Przedstawimy również podstawowe środki ostrożności, które należy podjąć w trakcie stosowania oraz działania niepożądane, charakterystyczne dla tego leku, chociaż mimo wszystko występujące dość rzadko. Zapraszamy do czytania!

Lek Dolgit – zastosowanie i charakterystyka

Główną substancją leku Dolgit jest ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny, który działając bezpośrednio poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w zmienionej zapalnie tkance, powoduje zmniejszenie bólu i stanu zapalnego. Dolgit występuje w postaci maści i wydawany jest bez konieczności przedstawienia recepty.

Istnieje wiele wskazań do stosowania leku Dolgit. Najczęściej polecany jest pacjentom, gdy pojawiają się:

·        miejscowy ból mięśni,

·        ból w przebiegu powstawania zmian zwyrodnieniowych stawów, reumatycznych schorzeń stawów obwodowych i kręgosłupa,

·        zmiany zapalne tkanek okołostawowych (np. kaletek maziowych, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebek stawowych),

·        bolesna sztywność barku,

·        bóle okolicy lędźwiowej kręgosłupa,

·        zmiany pourazowe związane z uprawianiem sportu lub powypadkowe (np. stłuczenia, skręcenia).

Lek Dolgit – ostrzeżenia i środki ostrożności

Jak wiele innych leków, tak również leku Dolgit nie należy stosować w kilku okolicznościach. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:

·        występowanie u pacjenta uczulenia lub reakcji nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku Dolgit,

·        występowanie alergii na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,

·        jeśli pacjent w przeszłości cierpiał na pokrzywkę, alergiczne zapalenie błon śluzowych nosa, astmę i inne niepożądane reakcje ze strony układu autoimmunologicznego po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Aby uniknąć wszelkiego rodzaju nieprzyjemności związanych z nieprawidłowym użytkowaniem leku Dolgit, należy przedsięwziąć poniższe działania:

·        każdorazowo przed użyciem maści Dolgit rozmówić się z lekarzem lub przynajmniej z farmaceutą (np. aby skonsultować, jakie inne leki bierze jednocześnie pacjent),

·        nie stosować maści z jednoczesnym zabezpieczaniem urazu opatrunkiem okluzyjnym,

·        stosować miejscowo jedynie na skórę wokół zmienionej chorobowo tkanki w niewielkiej ilości (cienka warstwa maści),

·        jeżeli po upływie 10 dni objawy nie ulegną poprawie lub nastąpi ich zaostrzenie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza,

·        dzienna dawka stosowanej maści nie powinna przekraczać 12 g – to tyle co 1/10 całego opakowania,

·        nie stosować leku Dolgit podczas karmienia piersią oraz w ciąży jeżeli nie nastąpiła wyraźna zgoda ze strony lekarza.

Lek Dolgit – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Dolgit jest bardzo proste. Należy nakładać na skórę wokół zmienionej chorobowo tkanki cienką warstwę kremu od 2 do 4 razy na dobę, ale w nie większej łącznej dawce niż 12 g w ciągu dnia. Jeżeli nie konsultowałeś się na temat stosowania leku Dolgit z lekarzem, postaraj się przynajmniej porozmawiać na temat stosowania i możliwych objawów niepożądanych z farmaceutą, który sprzedaje ci maść.

Lek Dolgit jest stosunkowo bezpiecznym farmaceutykiem, jednak jak każdy wywołać może szereg działań niepożądanych, zarówno przy prawidłowym jak i nieprawidłowym stosowaniu. Oto niektóre z tych, przy których lek należy odstawić:

·        reakcje alergiczne oraz wstrząs anafilaktyczny,

·        zmiany skórne i dolegliwości ze strony skóry (mrowienie oraz zaczerwienienie w miejscu aplikacji leku),

·        astma, pogorszenie stanu astmatycznego, skurcz oskrzeli i duszność,

·        wysypki różnego typu (świąd, pokrzywka, plamica),

·        choroby pęcherzowe skóry (martwica naskórka, rumień wielopostaciowy),

·        niewydolność nerek u osób wcześniej mających problemy z tym narządem,

·        ból brzucha i niestrawność.

Szczególnie duże niebezpieczeństwo wystąpienia działań niepożądanych leku następuje przy długotrwałym leczeniu maścią Dolgit.

Tagi: