Dopegyt – działanie, stosowanie i skutki uboczne leku.
Lek Dopegyt to standardowy lek stosowany w przypadku nadciśnienia tętniczego. Jego działanie może jednak wiązać się z wieloma objawami niepożądanymi. W niniejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób należy stosować Dopegyt oraz jakie istnieją przeciwwskazania do kuracji z jego wykorzystaniem. Powiemy również kilka słów na temat środków ostrożności, które należy podjąć, aby uniknąć błędów w stosowaniu leku oraz jakie mogą pojawić się skutki uboczne zarówno prawidłowo jak i nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia. Zapraszamy do czytania!
Lek Dopegyt – zastosowanie i charakterystyka
Substancją czynną (bazową) leku Dopegyt jest związek o nazwie metyldopa. Wśród pozostałych składników znajdują się: etyloceluloza N-100, stearynian magnezu, skrobia kukurydziana, kwas stearynowy, karboksymetyloskrobia sodowa typu A oraz talk.
Metyldopa jest substancją działającą ośrodkowo i obniżającą ciśnienie tętnicze i takie właśnie jest przeznaczenie do stosowania leku Dopegyt. Farmakoterapia w większości przypadków jest stosowana przewlekle, chyba, że pacjent doświadcza nadciśnienia z przyczyn, które zostaną usunięte – dieta, schorzenie podlegające zabiegowi chirurgicznemu etc.
Lek Dopegyt – ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie leku Dopegyt powinno zawsze odbywać się pod stałą kontrolą lekarską. Nie należy ani samodzielnie modyfikować ani decydować o wysokości przyjmowanej dawki – zwłaszcza, gdy chodzi o jej zwiększanie. Oprócz środków ostrożności wymienia się przede wszystkim liczne ograniczenia w możliwości stosowania leku Dopegyt. Wśród najważniejszych znajdują się poniższe:
· uczulenie lub reakcje nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku Dopegyt,
· ciąża planowana lub w toku,
· karmienie piersią,
· czynna choroba wątroby (ostre zapalenie, marskość etc.),
· choroba wątroby indukowana metyldopą,
· jednoczesne przyjmowanie leków z grupy inhibitorów MAO, które stosuje się w leczeniu depresji, choroby Parkinsona lub Alzheimera,
· depresja pacjenta,
· występowanie guza chromochłonnego (typ guza nadnerczy).
Wśród najważniejszych środków ostrożności, które należy zachować podczas farmakoterapii Dopegytem wymienia się przede wszystkim pozostawanie pod opieką lekarza oraz informowanie o wszystkich niepokojących objawach, występujących na skutek kuracji. Jakie jeszcze należy zachować środki ostrożności? Oto najważniejsze z nich:
1. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach, ewentualnie stosowanych w przeszłości lub będących w planie leczenia związanego z innymi dolegliwościami w niedalekiej przyszłości. Istnieją grupy leków, które osłabiają działanie Dopegytu, dlatego o wszelkich przyjmowanych jednocześnie lekach, należy poinformować lekarza prowadzącego i zalecającego stosowanie Dopegytu. Często stosowanie jednoczesne innych leków wymaga również szczególnej ostrożności ze względu na możliwość zintensyfikowania działania leku na nadciśnienie.
2. Należy poinformować lekarza o wszelkiego rodzaju dolegliwościach obecnych oraz minionych – zwłaszcza tych związanych z chorobami wątroby.
3. Lekarz powinien również wiedzieć, jeżeli problemy z wątrobą wystąpiły lub występują w najbliższej rodzinie pacjenta.
4. Podczas terapii lekiem Dopegyt należy regularnie wykonywać badania krwi ze względu na bezpośrednie działanie leku na poziom płytek krwi i potencjalną możliwość rozwinięcia się anemii u pacjenta.
5. Przez pierwszy okres przyjmowania leku Dopegyt należy regularnie wykonywać badania sprawdzające prawidłowe działanie wątroby. Reakcja nadwrażliwości na metyldopę może doprowadzić do uszkodzenia (czasem ciężkiego) komórek wątroby.
6. Przy wystąpieniu jakichkolwiek działań niepożądanych należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu podjęcia decyzji, czy dalsze stosowanie leku jest bezpieczne. Niektóre skutki uboczne działania leku mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia, jeśli będą przez dłuższy czas ignorowane.
Lek Dopegyt – stosowanie i działania niepożądane
Dawkowanie leku Dopegyt powinno być każdorazowo ustalane i modyfikowane przez lekarza. Sam lek można uzyskać w aptece jedynie na podstawie ważnej recepty wystawionej przez lekarza specjalistę. Nie należy przyjmować podwójnej dawki leku, nawet gdy nastąpiło pominięcie dawki. Podczas stosowania leku należy zachować ostrożność podczas obsługi maszyn i prowadzenia samochodu. Zwłaszcza na początku terapii Dopegyt może powodować upośledzenie mechanizmów odpowiedzialnych za skupienie i reakcje odruchowe.
Wśród działań niepożądanych leku Dopegyt wymienia się przede wszystkim poniższe (występujące najczęściej):
· objawy niedokrwistości,
· zapalenie mięśnia sercowego
· zapalenie tkanki wokół serca (zapalenie osierdzia),
· parkinsonizm (drżenie, chód o krótkich, przyspieszonych krokach, osłabienie mięśni),
· zapalenie trzustki,
· zapalenie wątroby,
· bóle w klatce piersiowej występujące częściej i trwające dłużej niż zwykle (zaostrzenie dławicy piersiowej),
· wolne bicie serca,
· niewydolność serca,
· obrzęki,
· zwiększenie masy ciała.
Wśród skutków ubocznych działania leku Dopegyt o nieznanej częstotliwości występowania wymienia się przede wszystkim poniższe:
· zapalenie naczyń,
· zaburzenie, które może dotyczyć różnych układów, często charakteryzujące się zapaleniem skóry,
· zwiększone stężenie prolaktyny we krwi,
· powiększenie piersi u mężczyzn,
· wyciek mleka z gruczołów sutkowych w innym okresie niż karmienia piersią,
· brak miesiączki,
· porażenie nerwu twarzowego,
· zaburzenia psychiczne,
· mimowolne ruchy,
· objawy zaburzenia krążenia mózgowego (trudności w mówieniu, zaburzenia wzroku, osłabienie rąk i nóg, zwłaszcza po jednej stronie ciała),
· zwykle przemijające łagodne psychozy i depresja,
· zawroty głowy,
· drętwienie lub mrowienie,
· obniżenie libido, impotencja, zaburzenia ejakulacji,
· obniżenie ciśnienia tętniczego i wolne tętno, mogące prowadzić do omdleń,
· spadek ciśnienia tętniczego przy wstawaniu, powodujący zawroty głowy, zamroczenie lub omdlenie
· przekrwienie błony śluzowej nosa,
· zapalenie jelita grubego,
· zapalenie ślinianek,
· ból lub czarny język,
· ból brzucha, nudności, zaparcia, wzdęcia, wymioty, biegunka,
· suchość jamy ustnej,
· nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby,
· egzema lub liszaj,
· łagodny ból stawów z obrzękiem stawów lub bez obrzęku,
· ból mięśni,
· zwiększone stężenie stężenia azotu mocznikowego we krwi.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów w przebiegu terapii lekiem Dopegyt, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.