Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dormicum – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Dormicum – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Dormicum – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/%C5%82%C3%B3%C5%BCko-stan-u%C5%9Bpienia-dziewczyna-945881/

Lek Dormicum posiada dosyć szerokie zastosowanie, jednak lekarze przepisują go przede wszystkim na problemy ze snem. Jest to farmaceutyk dosyć mocny, jednakże o krótkim działaniu. Jego zadaniem jest przede wszystkim umożliwienie zaśnięcia osobom, które mają z tym problem, a nie przedłużania snu u osób, które wybudzają się w nocy. Jak każdy lek tego rodzaju również Dormicum posiada szereg przeciwskazań do stosowania oraz działań ubocznych, z którymi należy się liczyć, kiedy przyjmujemy ten lek. W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego, co najbardziej potrzebne. Oprócz lektury polecamy również szczerą rozmowę z lekarzem, który przepisuje ci lek.

Lek Dormicum – zastosowanie i charakterystyka

Dormicum jest lekiem nasennym o krótkim działaniu. W jego skład wchodzi przede wszystkim midazolam, który należy do grupy benzodiazepin. Dormicum wykazuje działanie uspokajające, przeciwdrgawkowe oraz zwiotczające mięśnie. Szczególnie wskazany jest w leczeniu bezsenności, ale również w wielu chorobach, w których bezsenność jest tylko jednym z wielu objawów. Często midazolam stosuje się jako środek wyciszający – na przykład przed zabiegami chirurgicznymi czy diagnostycznymi.

Lek Dormicum wykazuje tendencję do silnych reakcji w kontakcie z substancjami zawartymi w innych lekach. W związku z tym, aby uniknąć uciążliwych dolegliwości, należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych farmaceutykach.

Lek Dormicum występuje w formie tabletek i dostępny jest jedynie za okazaniem aktualnej recepty wystawionej przez specjalistę.

Lek Dormicum – ostrzeżenia i środki ostrożności

Ze względu na to, iż lek Dormicum zawiera substancje z grupy benzodiazepin, należy pamiętać, że nie każdy może go stosować. Każdorazowo należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem, jednak podstawowymi powodami, dla których wyklucza się leczenie pacjenta lekiem Dormicum są:

·        uczulenie pacjenta na midazolam lub którykolwiek ze składników leku, a także występujące już wcześniej uczulenia na jakiekolwiek benzodiazepiny,

·        ciężka niewydolność oddechowa,

·        ciężka niewydolność wątroby,

·        zespół bezdechu sennego,

·        nużliwość mięśni,

·        w wieku poniżej 12 lat,

·        przy jednoczesnym stosowaniu leków: ketokonazol, itrakonazol, worykonazol, inhibitory proteazy HIV, włącznie z inhibitorami proteazy HIV wzmocnionymi rytonawirem, inhibitory proteazy HCV (boceprewir i teleprewir).

Podczas stosowania leku Dormicum należy również pamiętać o podjęciu odpowiednich środków ostrożności, które pozwolą na bezpieczny przebieg kuracji i zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia efektów ubocznych.

1.      Stosowanie leku Dormicum należy dokładnie omówić z lekarzem prowadzącym. Oznacza to poinformowanie lekarza o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych oraz lekach, które są na co dzień przyjmowane przez pacjenta. Należy wspomnieć również o ziołach, jeżeli np. pacjent ma w zwyczaju pić napary z dziurawca etc.

2.      Podczas terapii lekiem Dormicum nie należy spożywać alkoholu. Niewskazane jest nawet stosowanie napojów energetycznych etc.

3.      Należy bezwzględnie stosować się do dawki leku zaleconej przez lekarza. Nie należy samodzielnie jej zmniejszać ani zwiększać.

4.      Stosowanie leku Dormicum podczas ciąży lub karmienia piersią może spowodować szereg objawów groźnych dla zdrowia dziecka. Zażywanie leku w tym okresie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

5.      Podczas terapii nie należy prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn.

6.      Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Grozi to śpiączką oraz w ekstremalnych przypadkach nawet śmiercią pacjenta.

Lek Dormicum – stosowanie i działania niepożądane

Tabletki nasenne Dormicum powinno każdorazowo stosować się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Zwykle leczenie nie może być przewlekłe i powinno zamknąć się w dwóch tygodniach maksymalnie. Czasami jedynie zdarza się, że lekarz jest zmuszony wydłużyć kurację. Jest to jednak decyzja należąca jedynie do osoby wykwalifikowanej. Dawkowanie dopasowuje się indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę wiek, stan zdrowia, schorzenia towarzyszące oraz wagę i wzrost.

Mimo prawidłowego i zgodnego z zaleceniami lekarza stosowania farmaceutyku, w procesie leczenia mogą wystąpić działania niepożądane. Nie wszystkie wymagają odstawienia leku Dormicum. Warto jednak pozostawać w kontakcie z lekarzem i konsultować niepokojące symptomy. Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych działania leku znajdują się poniższe:

·        reakcje nadwrażliwości i obrzęk naczynioworuchowy,

·        dezorientacja, zaburzenia emocjonalne i zaburzenia nastroju,

·        spadek libido,

·        nasilenie objawów depresji,

·        niepokój, pobudzenie, nadwrażliwość, lęk, agresja, koszmary senne,

·        senność w ciągu dnia, bóle i zawroty głowy, otępienie,

·        podwójne widzenie,

·        niewydolność serca, zatrzymanie czynności serca,

·        słaby oddech,

·        dolegliwości ze strony układu pokarmowego,

·        zmiany skórne,

·        osłabienie ogólnoustrojowe,

·        uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Tagi:
Polecane