Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Duomox – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Duomox – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.

Duomox – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
https://pixabay.com/pl/photos/b%C3%B3l-g%C5%82owy-b%C3%B3l-pigu%C5%82ki-leki-1540220/

Lek Duomox to antybiotyk o szerokim zakresie działania, który stosuje się w różnego rodzaju zakażeniach bakteryjnych i, jak każdy antybiotyk nieprawidłowo używany, może wywrzeć bardzo zły wpływ na ludzki organizm. W związku z tym zaleca się przede wszystkim odbycie szczegółowej konsultacji z lekarzem, który przepisuje nam farmaceutyk oraz dokładne przestudiowanie ulotki przed zażyciem pierwszej dawki. Dzięki nam jednak dowiesz się kilku ważnych szczegółów na temat stosowania leku Duomox, jeszcze zanim wybierzesz się do apteki. Poznasz między innymi główne przeciwwskazania do stosowania antybiotyku, podstawowe skutki uboczne jego działania oraz nauczysz się, w jaki sposób go stosować, aby uniknąć nieprzyjemności. Zapraszamy do czytania!

Lek Duomox – zastosowanie i charakterystyka

Substancją czynną leku Duomox jest amoksycylina, lek z grupy penicylin o szerokim zakresie działania. Stosuje się go przede wszystkim, kiedy występuje konieczność antybiotykoterapii w bakteryjnych zakażeniach różnego rodzaju układów w organizmie. Wśród głównych wskazań do leczenia znajdują się:

·        zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych,

·        zakażenia dróg moczowych,

·        zakażenia żołądkowo-jelitowe,

·        zakażenia skóry i tkanek miękkich,

·        rzeżączka ostra.

Aby terapia lekiem Duomox była skuteczna, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić badania na obecność konkretnej bakterii, aby dowiedzieć się, czy przepisywany jest odpowiedni lek. Skierowanie na odpowiednie badania to jednak obowiązek lekarza i pacjent nie musi się tym martwić.

Lek Duomox – ostrzeżenia i środki ostrożności

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania leku Duomox, a ostateczną decyzję co do antybiotykoterapii może podjąć jedynie lekarz prowadzący. Poniżej prezentujemy podstawowe:

·        nadwrażliwość na amoksycylinę lub jakikolwiek składnik leku Duomox,

·        ciąża,

·        karmienie piersią.

W celu przejścia terapii lekiem Duomox bez komplikacji należy zadbać przede wszystkim o stosowanie odpowiednich probiotyków, aby nie doświadczyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego w wyniku wyjałowienia naturalnej flory bakteryjnej. Następnie nie należy łączyć leku Duomox z alkoholem oraz innymi substancjami psychoaktywnymi, a także dbać o odpowiednie nawodnienie i zdrową dla jelit dietę.

Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem leku Duomox odbyć szczegółową konsultację z lekarzem oraz powiadomić go o wszystkich przyjmowanych na daną chwilę lekach oraz o występowaniu uczuleń. To pomoże wykluczyć efekty uboczne lub upośledzenie działania leków ze względu na nieprawidłowe interakcje między przyjmowanymi substancjami.

Lek Duomox – stosowanie i działania niepożądane

Ustalenie dawkowania leku Duomox leży w gestii lekarza. Ilość leku dostosowuje się do wieku, masy ciała oraz stanu zaawansowania zakażenia. Duże znaczenie ma też ogólny stan pacjenta oraz występowanie jakichkolwiek zaburzeń czynności nerek. Duomox podaje się przed, w trakcie lub po posiłku. Farmaceutyk należy popić wodą lub rozpuścić w przynajmniej 20 ml wody.  Leczenie trwa zwykle do tygodnia, zdarzają się jednak ciężkie postaci zakażeń, które wymagają leczenia znacznie dłużej.

Podczas farmakoterapii należy być w stałym kontakcie z lekarzem, aby móc skonsultować ewentualne działania niepożądane leku, które mogą wystąpić w każdym momencie kuracji. Wśród takich najczęściej zdarzają się wymienione poniżej:

·        zaburzenia krwi i układu chłonnego (agranulocytoza, niedokrwistość hemolityczna, trombocytopenia),

·        zaburzenia układu immunologicznego: wstrząs anafilaktyczny,

·        zaburzenia żołądka i jelit (biegunka, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy, krwotoczne zapalenie okrężnicy,),

·        zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (świąd, wysypka, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona),

·        martwica toksyczno-rozpływna naskórka.

W przypadku przedawkowania leku Duomox następują zaburzenia żołądkowo-jelitowe prowadzące między innymi do odwodnienia. Jeżeli nastąpi przedawkowanie należy wywołać wymioty lub wykonać płukanie żołądka, a następnie zażyć węgiel aktywowany i osmotyczne środki przeczyszczające. Jednocześnie należy dużo pić.

Tagi: