Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Elofen Syrop – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Elofen Syrop – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Elofen Syrop – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/choroba-przezi%C4%99bienie-grypa-4392163/

Elofen Syrop jest jednym z często polecanych leków w celu łagodzenia objawów takich jak kaszel, towarzyszących zwykle stanom zapalnym układu oddechowego. Jego stosowanie jest raczej bezpieczne, jednak tak jak w przypadku większości leków istnieje kilka sytuacji, kiedy nie należy wdrażać leczenia z jego udziałem oraz działań niepożądanych, które mogą mieć miejsce zarówno w przebiegu prawidłowego jak i nieprawidłowego używania leku. W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego, o czym wspomnieliśmy powyżej, oraz wielu innych przydatnych informacji, które warto przyswoić sobie przed zażyciem pierwszej dawki leku Elofen Syrop. Zachęcamy do czytania!

Lek Elofen Syrop – zastosowanie i charakterystyka

Substancją czynną leku Elofen Syrop jest fenspiryd, wykazujący właściwości przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela. Jego działanie polega na hamowaniu wytwarzania substancji, które uczestniczą w procesach zapalnych oraz blokuje receptory H1. Pozwala to między innymi na zmniejszenie obrzęku błon śluzowych dróg oddechowych.

Elofen Syrop zaleca się jedynie w leczeniu objawowym stanów zapalnych dróg oddechowych. Może towarzyszyć choremu przed odbyciem wizyty u lekarza rodzinnego czy specjalisty, ale jeżeli jego działanie będzie wykluczać się nawzajem z przepisanymi przez lekarza farmaceutykami, należy go odstawić na ich rzecz. Jeżeli w ciągu 4 dni od wdrożenia leku Elofen Syrop nie nastąpiła poprawa, wizyta lekarska jest konieczna – widocznie stan zapalny jest poważniejszy i wymaga wsparcia innych leków.

Lek Elofen Syrop – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Elofen Syrop jest niemożliwe w przypadku wystąpienia poniżej wymienionych czynników:

·        uczulenie pacjenta na fenspiryd lub jakikolwiek składnik leku Elofen Syrop,

·        wiek pacjenta poniżej 2 lat.

Interakcje leku Elofen Syrop z innymi farmaceutykami nie są znane. Mimo to, przed wdrożeniem leczenia objawowego, należy poinformować lekarza lub farmaceutę o przyjmowanych lekach oraz o dolegliwościach towarzyszących pacjentowi poza kaszlem – zarówno o dolegliwościach stałych związanych z innymi chorobami przewlekłymi, jak i o dolegliwościach towarzyszących obecnemu skurczowi oskrzeli i kaszlowi.

Mimo braku konkretnych badań w tym zakresie, ze względu na sposób działania leku, mogą pojawić się różnego rodzaju interakcje z lekami takimi jak:

·        przeciwhistaminowe,

·        barbiturany (o działaniu nasennym i przeciwdrgawkowym),

·        przeciwbólowe (również opioidowe),

·        uspokajające,

·        inhibitory MAO (np. stosowane w depresji).

Specyficzna reakcja leku Elofen Syrop może również występować w połączeniu z alkoholem, także tym obecnym w lekach. Przed zastosowaniem tego farmaceutyku należy także skontaktować się z lekarzem, jeżeli pacjentka jest w ciąży, stara się o dziecko lub karmi piersią.

Szczególnie ostrożnie należy stosować lek Elofen Syrop u pacjentów, którzy wcześniej wykazywali nieprawidłową reakcję organizmu na różnego rodzaju cukry (preparat zawiera między innymi glicerol i sacharozę) lub cierpią na cukrzycę, ewentualnie insulinooporność.

Lek Elofen Syrop – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Elofen Syrop jest stosunkowo proste, jednak jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii należy skontaktować się z lekarzem lub porozmawiać z farmaceutą. Przyjmowanie syropu powinno się oczywiście odbywać doustnie. Zalecane dawkowanie to od 2 do 3 razy dziennie na samym początku spożywanego posiłku. Dawka dla osób dorosłych wynosi zwykle od 45 do 90 ml na dobę. Dla dzieci, w zależności od wagi dziecka, od 10 do 20 ml syropu na dobę (masa ciała poniżej 10 kg) lub od 20 do 60 ml na dobę (masa ciała powyżej 10 kg).

Jeżeli zastosowana zostanie dawka leku, przekraczająca zalecaną, wystąpić może szereg działań niepożądanych takich jak: senność lub pobudzenie, nudności, wymioty oraz tachykardia (przyśpieszenie czynności serca). Wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Najczęściej w takich przypadkach zaleca się płukanie żołądka i monitorowanie czynności serca.

Działania niepożądane mogą niestety wystąpić również mimo prawidłowego stosowania leku Elofen Syrop. Wśród nich najczęściej pojawiają się poniższe:

·        reakcje alergiczne skórne,

·        senność,

·        przyśpieszenie czynności serca, ustępujące po zmniejszeniu dawki leku (objaw bardzo rzadki przy prawidłowym stosowaniu preparatu Elofen Syrop),

·        zaburzenia czynności żołądka i jelit: nudności, bóle w podbrzuszu.

Tagi:
Polecane