Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Elosone – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Elosone – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Elosone – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/%C5%82uszczyca-choroby-sk%C3%B3ry-czerwony-356429/

Elosone jest maścią stosowaną w łagodzeniu świądu oraz stanów zapalnych w chorobach skóry o podłożu autoimmunologicznym. Jako substancja zawierająca kortykosteroidy powinna być używana jedynie na wyraźne polecenie lekarza oraz zgodnie z jego zaleceniami. Wiadomo jednak, że w ciągu krótkiej wizyty dermatolog nie da rady powiedzieć pacjentowi wszystkiego. I tu wkraczamy my! ???? W niniejszym artykule dowiesz się najważniejszych rzeczy, dotyczących stosowania maści Elosone i środków ostrożności, które należy podjąć w trakcie leczenia. Powiemy również kilka słów na temat skutków ubocznych leku, które mogą wystąpić mimo prawidłowego stosowania. Zachęcamy do lektury!

Lek Elosone – zastosowanie i charakterystyka

Substancją czynną leku Elosone jest furoinian mometazonu, będący silnym kortykosteroidem. Elosone występuje w postaci maści i stosować należy go bezpośrednio na skórę w miejscach chorobowo zmienionych, w przebiegu nasilenia objawów schorzeń takich jak łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry. Maść Elosone działa przede wszystkim przeciwzapalnie oraz przeciwświądowo, poprawiając w ten sposób jakość codziennego funkcjonowania osób, cierpiących na wymienione choroby o podłożu autoimmunologicznym.

W związku z tym, że lek Elosone jest silnym farmaceutykiem, który stosować należy jedynie pod nadzorem lekarza, odradza się samodzielne korzystanie z niego przy kolejnym nawrotach objawów, chyba że dermatolog postanowi inaczej. W trakcie kuracji ważne jest, aby nie przekraczać zaleconego czasu leczenia. Przekraczanie wskazanej dawki może bowiem prowadzić do wielu powikłań mniej lub bardziej poważnych, często nawet powodujących stałe zmiany skórne, jak na przykład odbarwienia skóry.

Lek Elosone – ostrzeżenia i środki ostrożności

Jak już zostało wspomniane wyżej, maść Elosone powinna być używana przede wszystkim zgodnie z zaleceniami lekarza, prowadzącego pacjenta. Mimo, iż maści kortykosteroidowe są bardzo często przepisywane osobom cierpiącym na łuszczycę oraz atopowe zapalenie skóry, istnieje również szereg przeciwwskazań do ich stosowania. Oto one:

·        uczulenie na furoinian mometazonu lub jakąkolwiek inną substancję będącą jednym ze składników leku,

·        występujące już wcześniej uczulenia na różnego rodzaju kortykosteroidy,

·        wiek pacjenta poniżej 2 lat,

·        trądzik pospolity i różowaty,

·        zapalenie skóry wokół ust oraz błon śluzowych (oczy, okolice intymne),

·        pieluszkowe zapalenie skóry,

·        zakażenia bakteryjne (np. liszajec, ropne zapalenie skóry), wirusowe (np. opryszczka zwykła, brodawki skóry, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny) oraz pasożytnicze i grzybicze (np. wywołane przez grzyby zwane drożdżakami lub dermatofitami),

·        zakażenie wirusem ospy wietrznej-półpaśca,

·        gruźlica,

·        kiła,

·        występowanie odczynu poszczepiennego,

·        dodatkowo występujące na zmienionej chorobowo skórze wrzody lub rany innego rodzaju.

Przed zastosowaniem maści Elosone należy bezwzględnie poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych na bieżąco lekach oraz dać znać o wszelkich dolegliwościach, nie tylko tych związanych ze zmianami skórnymi, ale również pojawiającymi się w przebiegu innych chorób przewlekłych. Stosowanie leku nie jest wskazane w ciąży oraz w trakcie karmienia dziecka, jednak ostateczna decyzja w tej kwestii zawsze należy do lekarza.

Jeżeli w trakcie stosowania maści Elosone u pacjenta wystąpią niepokojące objawy takie jak nowe zmiany skórne, podrażnienia, uczulenia czy też zmiany ostrości widzenia, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia maścią Elosone może wystąpić zakażenie bakteryjne w okolicach zmian skórnych leczonych przy jej pomocy. Wówczas również należy zgłosić się do lekarza w celu optymalizacji sposobu leczenia.

Leczenie maścią Elosone w okolicach twarzy nie powinno trwać dłużej niż kilka dni, chyba że dermatolog zalecił inaczej. Po zaprzestaniu długotrwałej terapii, nie należy również odstawiać leku gwałtownie. Zdecydowanie należy przeprowadzać odstawienie stopniowo. Zwykle także lekarz zaleca stosowanie leku doraźnie, w formie leczenia utrzymującego efekty.

Lek Elosone – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie maści Elosone polega na nakładaniu niewielkiej dawki leku na zmienioną chorobową powierzchnię skóry. Zwykle stosuje się lek raz dziennie przez okres około 14 dni. Jeżeli w tym czasie nie nastąpi poprawa, należy zgłosić się do lekarza.

Zbyt długie lub nieprawidłowe stosowanie maści Elosone może prowadzić do wielu różnego rodzaju działań niepożądanych leku. Niestety skutki uboczne mogą pojawiać się także mimo to. Poniżej wymieniamy te występujące najczęściej:

·        zapalenie mieszków włosowych,

·        uczucie pieczenia, świąd (swędzenie),

·        kontaktowe zapalenie skóry,

·        niedobór barwnika skóry,

·        nadmierne owłosienie,

·        rozstępy,

·        zmiany trądzikowe,

·        zanik skóry,

·        zakażenia, czyraki,

·        parestezje (mrowienie, drętwienie),

·        ból w miejscu stosowania, reakcje w miejscu stosowania,

·        nieostre widzenie,

·        suchość skóry,

·        podrażnienie skóry,

·        zapalenie skóry wokół ust,

·        maceracja (rozmiękanie skóry),

·        potówki i teleangiektazje (rozszerzenie naczyń krwionośnych położonych pod skórą).

Tagi: