Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Eludril – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Eludril – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Eludril – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/j%C4%99zyk-organ-usta-smak-zmys%C5%82y-5839252/

Eludril jest jednym ze specjalistycznych płynów stosowanych do higieny jamy ustnej. Nie jest to jednak standardowa płukanka na bazie alkoholu czy innych składników, które dostać można w każdej drogerii czy supermarkecie. Eludril jest środkiem specjalistycznym. Kiedy zatem należy go stosować i czy nadaje się do codziennego i przewlekłego użytku? Z niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat płynu Eludril. Powiemy kilka słów na temat sposobu stosowania oraz przeciwwskazań i możliwych skutków ubocznych w wyniku działania tego preparatu. Zapraszamy do czytania!

Płyn Eludril – zastosowanie i charakterystyka

Wśród składników płynu Eludril znajdują się przede wszystkim: dwuglomian chlorheksydyny,, chlorobutanol, gliceryna, etanol, docusat sodu, czerwień koszenilowa, naturalny miętowy środek smakowy, aromat miętowy, woda oczyszczona. Zawartość alkoholu  w płynie wynosi około 42,8%.

Eludril przeznaczony jest do płukania jamy ustnej, a dzięki zawartości chlorhexydyny, działa przede wszystkim antybakteryjnie. Tym samym również zapobiega powstawaniu płytki bakteryjnej, chroni dziąsła przed stanami zapalnymi oraz wzmacnia przyleganie dziąseł do płytki nazębnej. Normuje  także florę bakteryjną w ustach. Wchodzący w skład chlorobutanol działa natomiast miejscowo jako środek przeciwbólowy (co jest szczególnie pomocne w procesie leczenia dziąseł po operacjach i często pozwala na rezygnację z przeciwbólowych leków przyjmowanych doustnie).

Stosowanie płynu Eludril zaleca się szczególnie:

·        w ramach higieny jamy ustnej i zębów,

·        podczas leczenia schorzeń przyzębia,

·        podczas leczenia urazów w skutek interwencji chirurgicznej,

·        podczas ostrych stanów zapalnych,

·        przy przeroście dziąseł,

·        jako zabezpieczenie po wszczepianiu implantów.

Płyn Eludril – ostrzeżenia i środki ostrożności

Wśród podstawowych przeciwwskazań do stosowania płynu Eludril znajduje się przede wszystkim uczulenie na którąkolwiek z substancji, znajdujących się w składzie leku. Nie należy również podawać preparatu dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 6. roku życia. Zabronione jest także stosowanie Eludrilu podczas ciąży oraz karmienia piersią (przede wszystkim ze względu na zawartość alkoholu, który już w najmniejszych ilościach może być bardzo szkodliwy dla dziecka zarówno w okresie prenatalnym jak i dla noworodka i niemowlęcia).

Długotrwałe stosowanie płynu Eludril może spowodować powstawanie brunatnych odbarwień na płytce nazębnej oraz na języku. Osad znika jednak po porządnym wyszczotkowaniu zębów. Jeżeli nastąpi połknięcie płynu, należy wykonać próbę sprowokowania wymiotów. Jeżeli to się nie uda, warto udać się na pogotowie lub skontaktować z lekarzem.

UWAGA!!! Eludril należy przechowywać poza zasięgiem dzieci!

Płyn Eludril – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie Eludrilu jest bardzo łatwe i intuicyjne. Za pomocą miarki, dodawanej do opakowania leku, należy odmierzyć około 15 ml płynu, uzupełnić ciepłą wodą do poziomu 45 ml, a następnie wykonać płukanie jamy ustnej przez około 60 sekund. Zazwyczaj zaleca się stosowanie płynu Eludril do trzech razy dziennie, po umyciu zębów.

Niewiele występować może działań niepożądanych w wyniku stosowania leku. Przede wszystkim istnieje kilka rodzajów Eludrilu. Są takie, które można stosować przewlekłe bez negatywnego wpływu na zdrowie. Ewentualne nieprawidłowe reakcje ze strony organizmu występują raczej w wyniku nieprawidłowego używania Eludrilu. Wśród takich reakcji wymienia się przede wszystkim uczulenie czy ostry nieżyt żołądka w wyniku nienaumyślnego połknięcia leku.

Płyn Eludril – cena i dostępność

Zakupienie płynu Eludril możliwe jest niemalże w każdej aptece. Jeżeli płyn jest na daną chwilę niedostępny, większość aptek będzie w stanie ściągnąć go na specjalne zamówienie pacjenta. W związku z tym jednak, że do zakupienia tego specyfiku nie potrzebujesz recepty od lekarza, możesz również rozważyć zakup przez internet, co zwykle wychodzi taniej niż w aptece.

Ceny płynu Eludril wahają się zwykle między 20 a 30 złotych za 300 ml. Zakup Eludrilu w większej butelce (1 litr) może cię kosztować maksymalnie 90 złotych.

Tagi:
Polecane