Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Emanera – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Emanera – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Emanera – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/brzuch-serce-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-dziewczyna-3186730/

Lek Emanera znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu refluksu oraz wrzodów. Czy to jednak wszystko? W niniejszym artykule szczegółowo omówimy przeznaczenie preparatu Emanera. Dzięki nam poznasz dokładnie jego sposób działania oraz środki ostrożności, które warto zachować podczas kuracji. Wymienimy również wszystkie znane skutki uboczne, które ten lek może wywołać i przygotujemy cię na sytuacje ekstremalne. Warto przecież wiedzieć, czego można się spodziewać i jak należy reagować, gdy organizm źle zniesie jakiś lek. Prawda? ???? Zapraszamy do czytania!

Lek Emanera – zastosowanie i charakterystyka

W skład leku Emanera wchodzi przede wszystkim substancja czynna ezomeprazol w postaci dwuwodnej soli magnezowej. Lek sprzedawany jest w kapsułkach wypełnionych peletkami. Lek stosuje się dojelitowo, a w aptekach można go kupić w dwóch różnych wersjach – kapsułki po 20 i po 40 mg substancji czynnej.

Stosowanie leku Emanera najczęściej jest zalecane osobom dorosłym oraz dzieciom po ukończeniu 12. roku życia w sytuacjach, które wymieniamy niżej z podziałem na wiek pacjentów.

Wskazania do stosowania leku Emanera u dorosłych:

·        choroba refluksowa przełyku,

·        w leczeniu Helicobacter pylori skojarzonego z odpowiednim leczeniem antybakteryjnym,

·        u pacjentów, którzy długotrwałe stosują leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi w celu leczenia związanych z tym wrzodów żołądka, lub w profilaktyce wrzodów żołądka i dwunastnicy,

·        w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona.

Wskazania do stosowania leku Emanera u dzieci powyżej 12. roku życia:

·        choroba refluksowa przełyku,

·        w skojarzeniu z antybiotykami podawanymi w leczeniu choroby wrzodowej wywołanej przez Helicobacter pylori.

Lek Emanera – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Emanera powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską oraz zgodnie z zaleceniami. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami różnego rodzaju, także niezwiązanymi z leczoną chorobą. Wśród grup wymagających szczególnej uwagi znajdują się przede wszystkim osoby z zaburzeniami pracy nerek i wątroby oraz pacjenci w podeszłym wieku, a także dzieci i młodzież.

Leku Emanera nie należy stosować, jeżeli u pacjenta występuje reakcja nadwrażliwości (alergia) na jakąkolwiek substancję zawartą w składzie preparatu. Leku nie należy podawać także, jeżeli pacjent jednocześnie stosuje leki zawierające nelfinawir.

Należy każdorazowo poinformować lekarza o dolegliwościach współistniejących z leczoną przy pomocy Emaneru chorobą, a także o lekach, które na bieżąco przyjmuje pacjent. Istnieje bardzo dużo nieprawidłowych interakcji pomiędzy lekiem Emanera a innymi lekami. Szczegółowych informacji jest zobowiązany dostarczyć pacjentowi lekarz. Poszczególne z nich znaleźć można także w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Ze względu na ograniczoną ilość przeprowadzonych badań nie wiadomo, czy lek Emanera wpływa w jakikolwiek sposób na płód oraz na dziecko karmione piersią. W związku z tym decyzję o wdrożeniu farmaceutyku podejmuje lekarz.

Lek Emanera – stosowanie i działania niepożądane

Dawkowanie leku Emanera bardzo mocno zależy zarówno od wieku pacjenta, jak i jego wagi, stanu zdrowia oraz przede wszystkim choroby, która przy pomocy tego farmaceutyku poddawana jest leczeniu. Leczenie zwykle jest długotrwałe – od kilku do kilkunastu tygodni – i wymaga stałego nadzoru lekarza, często także optymalizowania dawki w procesie leczenia.

Kapsułki leku Emanera należy połykać w całości bez dzielenia, popijając wodą. Nie należy ich również żuć ani przetrzymywać długo w ustach. Jeżeli wystąpią trudności z połykaniem, w ostateczności można kapsułkę otworzyć i wsypać jej zawartość do niewielkiej ilości wody niegazowanej. Drobne kuleczki zawarte w kapsułce (tzw. peletki) nie powinny być kruszone w żaden sposób ani połykane przy pomocy innego płynu niż woda.

Wśród działań niepożądanych leku Emanera wymienia się poniższe:

·        leukopenia i trombocytopenia,

·        agranulocytoza i pancytopenia,

·        reakcje nadwrażliwości takie jak gorączka, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny,

·        obrzęki obwodowe,

·        hiponatremia i hipomagnezemia,

·        bezsenność, pobudzenie,

·        splątanie i depresja,

·        agresja i omamy,

·        bóle i zawroty głowy,

·        zaburzenia smaku i widzenia,

·        skurcz oskrzeli,

·        zaburzenia pracy układu pokarmowego,

·        suchość w jamie ustnej, zapalenia, kandydoza,

·        mikroskopowe zapalenie okrężnicy,

·        zaburzenia pracy wątroby,

·        zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (świąd, wysypka, łysienie, nadwrażliwość na światło),

·        bóle mięśni i stawów,

·        zwiększenie ryzyka złamań,

·        ginekomastia,

·        złe samopoczucie,

·        nasilone pocenie się.

W przypadku wystąpienia któregoś z wymienionych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Tagi: