Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Enema – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Enema – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Enema – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/choroba-niedokrwienna-serca-5308379/

Lek Enema jest farmaceutykiem stosowanym przede wszystkim doraźnie w przypadku uciążliwych zaparć oraz w sytuacjach, które wymagają dokładnego oczyszczenia jelit (np. przed operacją). Czy jednak można ten specyfik stosować bez konsultacji z lekarzem? W niniejszym artykule dowiesz się nie tylko tego! Zawarliśmy w nim także najistotniejsze informacje dotyczące sposobu stosowania leku, przeciwwskazań do kuracji z jego użyciem oraz listę najczęściej występujących działań niepożądanych, wynikających z jego użytkowania. Zapraszamy do lektury! W końcu wiedza to pierwszy krok do wdrożenia w życie prawidłowych zachowań i wyzdrowienia! ????

Lek Enema – zastosowanie i charakterystyka

Stosowanie leku Enema odbywa się doodbytniczo. Jest to preparat w postaci zawiesiny, który wykazuje oczyszczający wpływ na jelito grube. Powoduje jednocześnie zmiękczenie mas kałowych oraz zwiększenie ich objętości, co stymuluje natychmiastowe wypróżnienie.

Stosowanie leku Enema zalecane jest w przypadku wystąpienia uciążliwego zaparcia oraz gdy następuje konieczność szybkiego i skutecznego opróżnienia jelita grubego np. przed wykonaniem badań diagnostycznych lub przed i po zabiegach operacyjnych. Enemę stosuje się również w oczyszczaniu jelita ze środka kontrastowego, podawanego w badaniu radiologicznym oraz w oczyszczaniu jelita przed i po porodzie (metodę te stosuje się często dla poczucia komfortu matki podczas porodu – jednak nie wszystkie kobiety się na to decydują i odczuwają taką potrzebę).

Lek Enema – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Enema nie jest zalecane w wielu przypadkach. Konieczność rezygnacji z kuracji przy pomocy tej substancji zachodzi, gdy:

·        pacjent jest uczulony na którykolwiek ze składników leku,

·        pacjent cierpi na niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, zapalenia i krwawienie z jelita grubego,

·        u pacjenta stwierdzono choroby serca i nerek, nadciśnienie, zapalenie lub objawy zapalenia wyrostka robaczkowego,

·        pacjent odczuwa bóle brzucha, nudności lub wymiotuje,

·        pacjent nie ukończył 3. roku życia,

·        pacjent jest odwodniony.

Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia patologicznych reakcji na lek Enema ze strony organizmu, zalecone jest ostrożne stosowanie go:

·        jeśli pacjent cierpi na zaburzenia czynności nerek,

·        jeśli pacjent otrzymuje leki moczopędne lub mogące zaburzać gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu,

·        jeśli pacjent posiada sztuczny odbyt,

·        u pacjentów osłabionych lub w podeszłym wieku,

·        u pacjentów z zaburzeniami jonowymi w organizmie,

·        u pacjentów z wodobrzuszem i zmianami błony śluzowej odbytnicy,

·        u pacjentów nieprzytomnych oraz z chorobami serca.

Jeżeli w ciągu 5 minut od podania leku, nie nastąpi wypróżnienie lub gdy pojawi się krwawienie albo nasilone skurcze jelit, należy jak najszybciej to możliwe, udać się do lekarza. Przed i po zastosowaniu leku należy intensywnie uzupełniać wodę w organizmie.

Przed zastosowaniem leku Enema konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem lub przynajmniej z farmaceutą oraz poinformowanie o wszystkich przyjmowanych na bieżąco lekach oraz o chorobach i dolegliwościach, na które cierpi pacjent. Pacjentki podejrzewające ciążę lub będące w ciąży oraz karmiące piersią, przed zastosowaniem leku bezwzględnie powinny skonsultować się z lekarzem.

Lek Enema – stosowanie i działania niepożądane

Roztwór leku Enema należy podawać doodbytniczo w postaci wlewu. Nie należy stosować wlewu częściej niż raz na 24 godziny, chyba że lekarz zaleci inaczej. Wlew wykonuje się wedle wskazówek zawartych w ulotce, dołączonej do opakowania. Postępować należy dokładnie tak jak przy każdym innym leku stosowanych w lewatywie.

W wyniku nieprawidłowego stosowania leku Enema może dojść do wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia pacjenta powikłań. Działania niepożądane mogą jednak wystąpić również, mimo prawidłowego stosowania preparatu. Zdarzają się dosyć rzadko, ale mimo wszystko warto je znać, aby w przypadku zauważenia niepokojących objawów móc stosownie zareagować. Oto najczęściej występujące skutki uboczne działania leku Enema:

·        zaburzenia metabolizmu i odżywiania takie jak: zaburzenia jonowe, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, hipokalemia, hiperfosftemia, kwasica metaboliczna, hipernatremia,

·        zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania takie jak: nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka,

·        zaburzenia czynności jelita grubego (przy częstym stosowaniu),

·        reakcje alergiczne.

Tagi: