Nie podawaj swojego numeru PESEL w aptece. W ten prosty sposób zrealizujesz e-receptę
Podając numer PESEL przy realizacji e-recepty można narazić się na ryzyko wycieku wrażliwych informacji. Na szczęście istnieje bezpieczna alternatywa zamiast dyktowania na głos w aptece naszego numeru PESEL.
Dyktując numer PESEL można narazić się na wyciek danych
Dyktowanie numeru PESEL przy realizacji e-recepty w aptece może przyczynić się do wycieku naszych danych. Jak zatem robić to bezpiecznie, realizując receptę, bez konieczności podawania naszych danych? Dużą pomocą i ułatwieniem są w tym przypadku aplikacje mObywatel i mojeIKP, umożliwiające realizację recepty, bez konieczności dyktowania numeru na głos.
W aplikacji mObywatel 2.0 można znaleźć zakładkę Recepty, przez którą użytkownicy mogą przeglądać oraz realizować zlecenia lekarskie, korzystając z kodu QR, lecz oczywiście bez ujawniania numeru PESEL w aptece. Warto podkreślić, że ta usługa dostępna jest również dla tych osób, na które wystawione są leki, ale też dla ich dzieci oraz innych osób, które są upoważnione.
Użytkownicy mogą zarządzać receptami dla siebie oraz dla swoich bliskich
Co ważne, te aplikacje mogą zaoferować nieco więcej, niż tylko dyskrecję. Użytkownicy mogą zarządzać receptami zarówno dla siebie, ale też dla swoich bliskich, korzystając z funkcji pełnomocnictwa. Możliwe jest też pobranie wspomnianych e-recept na telefon. To wygodne rozwiązanie w momencie, gdy nie mamy dostępu do internetu.
Czym jest e-recepta?
To jeszcze nie wszystko, gdyż podobne opcje oferuje aplikacja mojeIKP. Zapewnia ona dostęp do e-recept, ale również dodatkowych informacji o skierowaniach czy też historii leczenia.
Trzeba również wziąć pod uwagę funkcję zastrzeż PESEL, która dostępna jest w aplikacji mObywatel, stanowiąca dodatkową ochronę przez nieuprawnionym użyciem numeru. Ochrona danych osobowych jest bardzo ważna, szczególnie pod kątem możliwości wyłudzeń czy też kradzieży tożsamości.
Dodajmy, że e-receptą nazywamy elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjną, papierową e-receptę. Realizuje się ją na podstawie czterocyfrowego kodu, który można otrzymać mailem lub też sms-em w zależności od tego, jaki wybierzemy na naszym Internetowym Koncie Pacjenta.
Czytaj też:
E-recepta online, kiedy i komu może pomóc telemedycyna?
Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?
Ważne zmiany w numerach PESEL od 1 czerwca 2024. Wiemy, czy wpłyną na e-recepty