Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Flegma, którą odkrztuszasz ma ten kolor? Idź do lekarza
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.11.2023 22:58

Flegma, którą odkrztuszasz ma ten kolor? Idź do lekarza

None
shutterstock

Flegma jest gęstą wydzieliną zalegającą w gardle. Często jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych. Jej kolor jest związany z kondycją organizmu. Co oznaczają więc poszczególne jej kolory? Jak wygląda flegma u zdrowego człowieka i jak usunąć jej nadmiar? Wyjaśniamy.

 

Zielono-żółta lub czerwona

Gdy flegma ma zielono-żółte zabarwienie to znak, że organizm zwalcza infekcję. Ten kolor plwociny widoczny jest np. u osób mających przeziębienie – flegma najpierw jest żółta i stopniowo staje się zielona. Zielony kolor flegmy mogą powodować jednak i poważniejsze dolegliwości – np. zapalenie zatok i oskrzeli.

Projekt bez nazwy - 2023-11-06T193041.094.png

Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować? Zwykły ból gardła czy coś gorszego? Naucz się rozpoznawać pierwsze objawy anginy

Brązowa, czerwona lub czarna

Ten kolor flegmy może sugerować, że znajduje się w niej krew. Brązowa plwocina to objaw bakteryjnego zapalenia płuc i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Może pojawiać się także u osób wdychających azbest, co jest przyczyną choroby płuc. Brązowa flegma bywa symptomem ropnia płucnego.

Gdy we flegmie znajduje się krew może mieć też kolor czerwony lub różowy. Ten kolor plwociny bywa oznaką infekcji płuc w stopniu zaawansowany – często przyczyną jest zatorowość płucna i zastoinowa niewydolność serca. Czerwoną flegmę niekiedy mają też pacjenci onkologiczni – bywa też objawem raka płuc.

Czarną flegmę nierzadko mają górnicy – to efekt wdychania pyłów. Jednak bywa też objawem zakażenia grzybiczego, powikłania po mukowiscydozie. Czarną plwocinę maję niekiedy osoby uzależnione od narkotyków i nałogowi palacze.

Biała

Biała flegma bywa symptomem wirusowego zapalenia oskrzeli. Powodują ją niekiedy refluks lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.


 

Jaki jest prawidłowy kolor flegmy? Jak usunąć flegmę z gardła?

Zdrowa flegma jest przezroczysta. Gdy nie ma koloru, oznacza to, że ciało jest zdrowe. Organizm osoby mającej katar sienny może produkować większą jej ilość. Więcej flegmy produkujemy także zimą, dzięki czemu zimne powietrze jest ogrzewane. Plwocina może mieć również przezroczysty kolor także w pierwszej fazie infekcji wirusowej – później zmienia kolor na żółty lub zielony.

By usnąć flegmę z gardła, należy ją przede wszystkim rozrzedzić. Najprostszą metodą na to jest picie dużych ilości wody. Można również nawilżać błony śluzowe nosa i gardła np. za pomocą soli morskiej lub soli fizjologicznej. Pomocne będzie także picie ziół np. szałwii lekarskiej, tymianku, anyżu i imbiru.

Polecane