Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – funkcje i badanie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – funkcje i badanie

Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – funkcje i badanie
pixabay.com

Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – co to jest?

Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) jest enzymem, który występuje w komórkach narządów. Katalizuje przemiany związane z transferem reszty glutaminianowej. GGTP ma aktywność transferazy składnik komórkowego mechanizmu obrony antyoksydacyjnej u ssaków. Ponadto jest proteazą glutaminian od glutationu. Norma gamma-glutamylotranspeptydazy nie jest ściśle określona i ustala się ją indywidualnie dla danego laboratorium wykonującego badanie, jednak istnieją pewne referencje ustalone przez Hackensack University Medical Centre i jest to 15–85 U/l dla mężczyzn i 5–55 U/l dla kobiet.

Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – kto powinien wykonać badanie?

Badanie gamma-glutamylotranspeptydazy (GGTP) powinni wykonać ci, którzy mają podejrzenie zaburzenia pracy wątroby lub kamicy pęcherzyka żółciowego. Lekarz zleca wykonanie badania na gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP), kiedy przypuszcza, że pacjent może cierpieć na cholestazę, groźną chorobę, która objawia się zastojem żółci w drogach żółciowych. Cholestaza może być niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ kwasy żółciowe mogą powodować uszkodzenie wątroby, co wpływa na zaburzenia trawienia, a długofalowo na powstawania komórek nowotworowych. Badanie jest właściwe także dla chorych z rakiem wątroby, którzy zakazili się wirusem zapalenia wątroby lub są alkoholikami. Dodatkowo, wyniki enzymu jakim jest gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) mogą wskazywać na przyczynę podwyższonego stężenia fosfatazy alkalicznej (ALP). Może to wskazywać na choroby dróg żółciowych, kości lub wspomnianej wątroby.

Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – przygotowanie do badania

Badanie gamma-glutamylotranspeptydazy wymaga niewielkiego przygotowania – jak w przypadku każdego badania krwi. Na badanie należy przyjść na czczo, czyli nie powinno się jeść minimum osiem godzin przed badaniem. W rzeczywistości dużo rozsądniej i pewniej zjeść ostatni posiłek na dwanaście godzin przed pobraniem krwi, wówczas mamy pewność, że wyniki gamma-glutamylotranspeptydazy nie będą fałszywie dodatnie ani fałszywie ujemne.

Warto wiedzieć, że na dzień przed badaniem nie powinno się tez spożywać posiłków ciężkostrawnych i tłustych. Nie powinniśmy także pić alkoholu i palić papierosów.

W dniu badania należy wypić szklankę wody, aby rozrzedzić krew i ułatwić jej pobranie z żyły łokciowej. Krew powinna być pobrana rano, co nie jest problemem, zważywszy że większość placówek pobraniowych działa od godzin porannych.

Warto pamiętać, że przed badaniem powinniśmy unikać wysiłku i stresu. Warto przyjść na pobranie krwi odrobinę wcześniej, aby uspokoić tętno i chwilę odpocząć. Możemy wtedy usiąść i wypić szklankę wody, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

W gabinecie lekarskim należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leków i suplementów, jednak powinniśmy zrobić to w momencie otrzymania skierowania, a nie w dniu badania na gamma-glutamylotranspeptydazę. Decyzję o ewentualnym odstawieniu leków każdorazowo podejmuje lekarz, a nie pacjent. Dlatego podczas wywiadu lekarskiego należy uprzedzić go o wszystkim, co może mieć wpływ na wynik badania.

Badanie gamma-glutamylotranspeptydazy trwa jedynie kilka minut i nie zajmuje dużo czasu. Pielęgniarka pobiera jedną strzykawkę krwi i kieruje pacjenta do domu. Tuż po badaniu należy przytrzymywać miejsce wkłucia wacikiem i mocno dociskać skórę, aby zapobiec siniakom.

Tagi: