Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Co grozi lekarzowi, który wysterylizował pacjentkę bez jej wiedzy?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.11.2023 17:16

Co grozi lekarzowi, który wysterylizował pacjentkę bez jej wiedzy?

operacja
canva.com

W trakcie zabiegu cesarskiego cięcia ginekolog, który przyjmował poród, wysterylizował pacjentkę bez jej wiedzy. Lekarz stanął przed komisją lekarską.

Jak donosi BBC News, we wrześniu 2021 roku, w Irlandii Północnej doszło do dramatycznego zdarzenia w trakcie porodu zakończonego cesarskim cięciem.

Nie było przesłanek medycznych

Dr David Sim przeprowadził interwencyjny zabieg cesarskiego cięcia, podczas którego dokonał wysterylizowania pacjentki bez jej zgody i bez istniejących przesłanek medycznych. Wówczas dr Sim pracował w Daisy Hill Hospital w Newry w rejonie Newry, Mourne i Down w Irlandii Północnej.

Lekarz został wezwany, aby stanąć przed Medical Practitioners Tribunal Service (MPTS) z zarzutem zablokowania jajowodów pacjentki w celu trwałego upośledzenia ich normalnego funkcjonowania. 

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia Lekarze zbyt pochopnie przepisywali ten lek. Rzecznik Praw Pacjenta ostrzega

Lekarz przyznał się do naruszenia praw pacjenta

dr David Sim przyznał przed komisją, że zabieg podwiązania jajowodów, który wykonał, nie był konieczny do uratowania życia kobiety lub zapobieżenia uszczerbkowi na jej zdrowiu.

W trakcie ostatniego posiedzenia komisji lekarskiej lekarz zgodził się, że jego postępowanie stanowi naruszenie praw reprodukcyjnych kobiety.

Nie podano jednak powodów, dla których ginekolog wysterylizował swoją pacjentkę. Miał wcześniej kilka razy rozważać z nią taki zabieg, jednak kobieta nigdy nie wyraziła na to jednoznacznej zgody.

Projekt bez nazwy - 2023-11-29T165538.106.png

Co grozi lekarzowi?

dr David Sim jest specjalistą z ponad 40-letnim doświadczeniem i jak dotąd cieszył się nieposzlakowaną opinią.

dr Sim wyraził ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. MPTS rozważa, czy ograniczyć lekarzowi prawo do wykonywania zawodu ze względu na niewłaściwe postępowanie. Zdecyduje też o nałożeniu ewentualnych sankcji. 

Źródło: Radio ZET / BBC News

Śmierć Gabriela Seweryna. Czym jest MZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia?
Gabriel Seweryn
Nagłe zatrzymanie krążenia było prawdopodobnie przyczyną śmierci Gabriela Seweryna, którego Polacy pamiętają między innymi z “Królowych Życia”. Prokuratura zarządziła przeprowadzenie sekcji zwłok. Czym jest NZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia? Tuż przed śmiercią Gabriel Seweryn skarżył się w mediach społecznościowych, że nie udzielono mu pomocy, gdy wezwał pogotowie ratunkowe. Podobno z powodu agresywnego zachowania pacjenta i towarzyszących mu osób, ratownicy poprosili o interwencję policję. Prokuratura wszczyna śledztwo. Teraz Prokuratura Okręgowa w Legnicy zapowiedziała czynności śledcze, które pozwolą ustalić okoliczności i przyczyny zgonu Gabriela Seweryna. W tym celu zostanie też przeprowadzona sekcja zwłok mężczyzny. 
Czytaj dalej
Adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas, specjalistka prawa medycznego o decyzji Rzecznika Praw Pacjenta
Adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas jest specjalistką z zakresu prawa medycznego
Decyzja Rzecznika Praw Pacjenta o wznowieniu postępowań, których postawą było wystąpienie działania niepożądanego w postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest bardzo słuszna i w pełni uzasadniona – mówi adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas dla portalu Pacjenci.pl. Sama miała klienta, który był hospitalizowany 80 dni i przeszedł kilka operacji ratujących życie.- Należy podkreślić, że także pacjenci, którzy do tej pory nie złożyli wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego, mogą się o nie teraz ubiegać. Warunkiem jest hospitalizacja obejmująca okres co najmniej 14 dni jako skutek żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szczepionki. To bardzo pozytywne, że Rzecznik nagłaśnia tę możliwość oraz zachęca do zgłaszania wniosków – mówi adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas, specjalistka z zakresu prawa medycznego,  Wiceprzewodnicząca Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej, członek PEOPIL (Pan–European Association of Personal Injury  Lawyers) międzynarodowej organizacji prawników specjalizujących się sprawach dotyczących uszkodzeń ciała i rozstroju zdrowia.Dodaje, że tej sytuacji bardzo istotne są teraz dwie kwestie.
Czytaj dalej
Polecane