Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Grażyna Szapołowska opowiedziała o bólu, jaki odczuwała, gdy miała zakaźną chorobę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.11.2023 14:59

Grażyna Szapołowska opowiedziała o bólu, jaki odczuwała, gdy miała zakaźną chorobę

Grażyna Szapołowska
Grażyna Szapołowska fot. KAPiF, tło: canva

Grażyna Szapołowska od dawna zachwyca wspaniałą formą. Okazuje się jednak, że w pewnym okresie swojego życia zmagała się z ciężką chorobą, której skutki odczuwa do dziś. Niedawno postanowiła podzielić się z fanami swoją historią. 
 

Grażyna Szapołowska to wybitna polska aktorka

Grażyna Szapołowska jest polską aktorką teatralną i telewizyjną. W 1977 r. ukończyła PWST w Warszawie i debiutowała na wielkim ekranie rolą Jagody w polsko-jugosłowiańskim dramacie psychologicznym „Zapach ziemi”. Występowała we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, w Teatrze Narodowym oraz w telewizji. W 1999 roku otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej polskiej aktorki. 

O półpaścu przeczytasz więcej pod poniższym linkiem: 

Przechorowałeś ospę wietrzną w dzieciństwie? To nie chroni przed półpaścem, który może dać powikłania Czy wrzody żołądka prowadzą do raka? I co złego robi jedna bakteria

Choroba powodowała ogromny ból

Aktorka niedawno skończyła 70 lat i wciąż zachwyca niezwykłą urodą i dobrą kondycją. Okazuje się jednak, że jakiś czas temu borykała się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Grażyna Szapołowska zwierzyła się na Instagramie, że chorowała na półpaśca. Choroba powodowała przeszywający ból, który aktorka porównała do porodu.

- W 2015 r. zachorowałam na półpasiec. Chorobę, która może spotkać niemal każdego, szczególnie w moim wieku, czyli po pięćdziesiątce. To bardzo ciężka choroba. Mogłabym ją porównać do porodu, który przeszłam bardzo ciężko. Kobiety uważają, że to największy ból, jakiego doświadczają w swoim życiu, a ja bym półpaśca porównała do tego rodzaju dyskomfortu, który ciągnie się znacznie dłużej – napisała na Instagramie.

Półpasiec to choroba zakaźna wywołana przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Objawia się występowaniem pęcherzykowatej, bolesnej wysypki na skórze, której mogą towarzyszyć objawy, takie jak gorączka, bóle głowy i ogólne osłabienie.

Projekt bez nazwy - 2023-11-21T143846.861.png

Aktorka wciąż odczuwa skutki choroby

Ból był nie do zniesienia, uniemożliwiając aktorce normalne funkcjonowanie.

- Było to bardzo, bardzo bolesne. Byłam wyczerpana bólem i niezdolna do jakiejkolwiek pracy. Do uśmiechu, do życia. Potem dowiedziałam się, że półpasiec może umieszczać się w różnych okolicach ciała. W okolicach oczu czy małżowiny usznej, co jest bardzo niebezpieczne. Wtedy bardzo się przestraszyłam, starałam się jak najwięcej leżeć. Trwało to kilka tygodni – napisała.

Mimo że Grażyna Szapołowska wyleczyła chorobę, jej skutki odczuwa do dziś. Aktorka wciąż nie może pozbyć się dolegliwości bólowych.

- Kiedy ten ostry ból przeszedł, mijały miesiące, a nawet lata, a ja niestety ten ból odczuwam do dziś. Przy gwałtownych ruchach w dół, gdy na przykład chcę zawiązać tenisówki, on jest nadal odczuwalny, to pamięć bólu, której nie mogę się pozbyć – dodała. 

Półpasiec - kto najczęściej choruje?

Półpasiec najczęściej atakuje osoby starsze i z obniżoną odpornością, które wcześniej przechodziły ospę wietrzną. Po przebyciu ospy wietrznej, wirus VZV pozostaje w stanie uśpienia w komórkach nerwowych i pod wpływem działania różnych czynników (np. stresu) może się ponownie uaktywnić. 

Półpasiec może się przenosić przez bezpośredni kontakt z płynem z pęcherzyków na skórze. Istnieje szczepionka przeciwko półpaścowi, którą zaleca się osobom powyżej 50. roku życia oraz pacjentom z grup ryzyka. 

Ukończyłaś 40. rok życia? Te badania powinnaś wykonywać raz w roku
badanie
Kobiety, które ukończyły 40. rok życia, powinny raz w roku udać się na konsultację do urologa. Tak stwierdził prof. Piotr Chłosta, wybitny specjalista w dziedzinie urologii. Urologia jest działem medycyny zajmującą się m.in. schorzeniami układu moczowego u kobiet. To jeden z tych lekarzy, do którego najbardziej wstydzimy się udać. Tak nie może być.
Czytaj dalej
Niefortunny post Edyty Herbuś. Pielęgniarki były oburzone, a potem razem z aktorką nagłośniły ważny problem [KOMENTARZ]
Herbuś pielęgniarki
Wyzywające pozy i pielęgniarski uniform – te zdjęcia z sobą w roli głównej wrzuciła na Instagram Edyta Herbuś. - Powielając bezrefleksyjnie stereotyp wyrządzamy krzywdę wszystkim pielęgniarkom i pacjentom. Bardzo często pielęgniarki spotykają się z problemem seksualizacji naszego zawodu – mówi mgr Anna Woda, pielęgniarka, członkini Fundacji Polki w medycynie, dla portalu Pacjenci.pl. Pielęgniarki, choć poczuły się dotknięte postem, przyjęły przeprosiny Edyty Herbuś i propozycję zorganizowania wspólnego live, pt. „Strój pielęgniarki - rozmowy bez przemocy”, by na nim edukować pacjentów i nas wszystkich o tym, co może urazić godność pielęgniarek i położnych, bo seksualizacja tych tak bardzo sfeminizowanych zawodów jest niestety częsta. Wielu z nas robi to nieświadomie i bezwiednie - w szpitalach, przychodniach, w mediach społecznościowych, czy w prywatnych rozmowach. 
Czytaj dalej
Polecane