Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gruczolakowłókniak – przyczyny, objawy i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Gruczolakowłókniak – przyczyny, objawy i leczenie.

Gruczolakowłókniak – przyczyny, objawy i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/kobiet-kobieta-dziewczyna-pani-832266/

Gruczolakowłókniak piersi to dosyć często występujący nowotwór piersi, który obserwuje się głównie u młodych, często dopiero dojrzewających kobiet. Ta łagodna zmiana nie powinna powodować u ciebie paniki, ale nie możesz jej z drugiej strony zignorować! W niniejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób powinnaś zareagować oraz czy zabieg chirurgiczny to jedyna metoda poradzenia sobie z gruczolakowłókniakiem. Zapraszamy do czytania!

Czym jest gruczolakowłókniak piersi?

Wśród łagodnych nowotworów piersi występujących głównie u młodych kobiet wymienia się przede wszystkim gruczolakowłókniaki. Są to niewielkie zmiany w postaci zgrubień lub guzków, które zwykle występują pojedynczo – jedynie 20% kobiet doświadcza namnażania się guzków. Gruczolakowłókniaki zmieniają swoją wielkość w zależności od dnia cyklu, a na większą skalę w przypadku takich zmian w życiu kobiety jak ciąża oraz karmienie. Oznacza to, że są zmianami hormonozależnymi.

Gruczolakowłókniak jest zmianą wyraźnie odgraniczoną od tkanki i zwykle łatwo wyczuwalną. Zazwyczaj gruczolakowłókniak ustępuje samoistnie, a rozwój w postać rakową nie następuje. Nieraz jednak zdarza się konieczność wykonania zabiegu wycięcia guzka czy guzków. Często kobieta, gdy wyczuje zmianę w piersi, zaczyna panikować. Często jednak są to zmiany nie mające charakteru złośliwego i bardzo łatwo i bez żadnych konsekwencji zdrowotnych można się ich pozbyć.

Przyczyny gruczolakowłókniaka

W grupie ryzyka zachorowania na gruczolakowłókniaka piersi znajdują się przede wszystkim kobiety przed 20. rokiem życia, panie, które nie rodziły oraz nieregularnie miesiączkujące. Dużym czynnikiem ryzyka jest również skłonność genetyczna oraz występowanie nowotworów sutka w najbliższej rodzinie.

Przyczyny występowania schorzenia nie zostały w 100% ustalone. Wiadomo jednak, że częściej niż u innych gruczolakowłókniak występuje u osób o wysokim statusie socjalno-ekonomicznym oraz u rasy czarnej. Guzek natomiast tworzy się na skutek rozrostu tkanki gruczołowej i włóknistej.

Gruczolakowłókniak – objawy i diagnoza

Ból w przebiegu gruczolakowłókniaka występuje bardzo rzadko, jednak mimo wszystko czasami się zdarza. Objawem podstawowym, który powinien nas zaniepokoić jest pojawienie się niewielkiego najczęściej guzka w obrębie górnej części powierzchni piersi (to najczęstsze miejsce występowania zmian). Guzki są łatwoprzesuwalne względem reszty tkanki i mogą osiągać rozmiary nawet 3 cm – większe zmiany możliwe są u kobiet w okresie intensywnych przemian hormonalnych takich jak ciąża czy laktacja. Również ulegać zwiększeniu gruczolakowłókniak może na przestrzeni cyklu miesiączkowego.

W celu rozpoznania gruczolakowłókniaka należy wykonać badanie palpacyjne, któremu zostaniemy poddane również u lekarza ginekologa, który potwierdzi lub wykluczy występowanie guzka. Po wykonaniu wstępnych badań pacjentka jest kierowana na USG piersi oraz w razie konieczności na inne badania diagnostyczne takie jak biopsja, która umożliwia zdiagnozowanie, czy zmiana chorobowa w piersi ma charakter łagodny czy złośliwy.

Gruczolakowłókniak – leczenie

Zabieg chirurgiczny w celu usunięcia gruczolakowłókniaka nie jest procedurą standardową. Najczęściej zmianę chorobową w piersi (zwłaszcza, gdy jest niewielka) poddaje się regularnej obserwacji lub hormonoterapii. Jeżeli natomiast z wiekiem nie zmniejsza się ona lub wręcz zwiększa swój rozmiar, dopiero wówczas bierze się pod uwagę jej usunięcie. Wskazaniem do operacji jest dopiero przekroczenie przez kobietę 35. roku życia.

Wśród innych wskazań do usunięcie gruczolakowłókniaka znajdują się:

·        silne dolegliwości bólowe w obrębie piersi,

·        stopniowe powiększanie się guzka,

·        wywołana obecnością guzka asymetria piersi (względy estetyczne),

·        średnica początkowa guza wynosząca ponad 4 cm,

·        istniejące podejrzenie, że guzek ma charakter złośliwy.

Tagi:
Polecane