Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Halidor – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:24

Halidor – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Halidor – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/illustrations/krwi-kom%C3%B3rki-czerwony-medycznych-1813410/

Lek Halidor stosuje się przede wszystkim u osób, które zostały już zdiagnozowane pod kątem zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Jego działanie ma jednak jedynie charakter objawowy, zatem przyjmowanie Halidoru powinno być każdorazowo łączone z przestrzeganiem innych zaleceń lekarza w tego typu schorzeniach. W niniejszym artykule dowiesz się zatem nie tylko, jak dbać o siebie, aby wesprzeć działanie leku i minimalizować objawy zmian miażdżycowych, ale poznasz także wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące kuracji przy pomocy leku Halidor. Zapraszamy do uważnej lektury!

undefined

Halidor – charakterystyka i zastosowanie


Najważniejszą substancją zawartą w leku Halidor jest bencyklan, będący jednocześnie substancją czynną tego farmaceutyku. Związek ten wykazuje działanie rozszerzające naczynia krwionośne oraz rozkurczające mięśni gładkich narządów wewnętrznych. W związku z tymi cechami charakterystycznymi Halidor wykorzystywany jest przede wszystkich w leczeniu objawowym zmian miażdżycowych. Jego zadaniem jest przede wszystkim poprawianie komfortu życia pacjenta oraz minimalizowanie ryzyka różnego rodzaju groźniejszych od miażdżycy chorób oraz powikłań powstających w wyniku zmniejszenia przepływu krwi, takich jak np. obniżenie funkcji umysłowych czy zmniejszenie odporności i wydolności organizmu.

Lek Halidor sprzedawany jest wyłącznie za okazaniem ważnej recepty.

undefined

Halidor – ostrzeżenia i środki ostrożności


Stosowanie leku Halidor nie zawsze jest możliwe. Oczywiście podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie pacjenta na bencyklan lub którykolwiek ze składników tego preparatu. Istnieje jednak szereg innych okoliczności, które stanowią co najmniej powód do tego, aby stosować lek z zachowaniem szczególnej ostrożności lub całkowicie z niego zrezygnować. Są to między innymi:

·        ciężka niewydolność oddechowa,

·        ciężka niewydolność nerek lub/i wątroby,

·        niewyrównana niewydolność serca,

·        ostry zawał serca,

·        blok przedsionkowo-komorowy,

·        padaczka lub skłonność do drgawek,

·        udar mózgu w ciągu minionych 12 miesięcy.

Przed rozpoczęciem kuracji lekiem Halidor należy bezwzględnie poradzić się lekarza, nawet jeśli kuracja miała już kiedyś miejsce. Obowiązkiem pacjenta jest także poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych na bieżąco lekach oraz dolegliwościach, które towarzyszą pacjentowi na co dzień. Istnieje szereg leków, z którymi Halidor bardzo źle reaguje, prowadząc do licznych działań niepożądanych.

Stosowanie leku podczas ciąży lub karmienia piersią wymaga każdorazowo zgody lekarza prowadzącego. Podczas stosowania Halidoru należy unikać prowadzenia samochodu lub obsługi jakichkolwiek maszyn ze względu na ryzyko spowodowania wypadku.

Podczas leczenia przy pomocy preparatu Halidor ważne jest wykonywanie co mniej więcej 8-10 tygodni badań laboratoryjnych z krwi.

undefined

Halidor – stosowanie i działania uboczne


Dawkowanie i stosowanie leku Halidor powinno zawsze odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza oraz pod jego nadzorem. Zwyczajowo zalecana dawka tego farmaceutyku to 200 mg przyjmowane 2 razy na dobę, co daje łącznie 4 tabletki w ciągu 24 godzin. Zaleca się przyjmowanie preparatu o stałych godzinach, jednak nie jest to bezwzględnie konieczne.

Wśród działań ubocznych leku znajdują się przede wszystkim te związane z przedawkowaniem preparatu. Najczęściej pojawiają się: tachykardia, hipotonia, zapaść, nietrzymanie moczu, senność, niepokój objawiający się między innymi w ruchach oraz napady padaczki. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów, należy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala na ostry dyżur.

Wśród objawów niepożądanych działania leku, w żaden sposób niezwiązanych z przedawkowaniem zawartych w preparacie substancji, znajdują się:

·        zaburzenia pracy układu nerwowego: splątanie, omamy, bóle głowy, niepokój ruchowy, drżenie mięśni, zaburzenia snu i pamięci, napady drgawek,

·        zaburzenia pracy serca: tachykardia,

·        zaburzenia pracy żołądka i jelit: bóle żołądka, uczucie pełności, nudności, wymioty, suchość w ustach,

·        zaburzenia skórne i tkanki podskórnej w postaci alergii.

Tagi:
Polecane