Hascosept – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Stany zapalne gardła oraz jamy ustnej to bardzo częste przypadłości, powszechne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Lek Hascosept posiada w swoim składzie substancje o działaniu odkażającym i znieczulającym, które wspierają leczenie między innymi poprzez minimalizowanie dolegliwości bólowych oraz hamowanie rozwijania się zapalenia. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie dokładnie zastosowanie wykazuje Hascosept oraz pod jakimi postaciami występuje na rynku farmaceutycznym. Zapoznasz się także z informacjami, dotyczącymi stosowania i dawkowania tego leku oraz ewentualnych przeciwwskazań do wdrażania leczenia przy jego pomocy. Na koniec podzielimy się z tobą listą możliwych działań niepożądanych.
Hascosept – charakterystyka i zastosowanie
Substancją czynną leku Hascosept jest chlorowodorek benzydaminy. Związek ten charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Stosowany miejscowo znieczula i odkaża. W związku ze swoimi właściwościami często staje się główną substancją leczniczą w lekach takich właśnie jak Hascosept.
Hascosept jest lekiem występującym w kilku różnych formach. Mogą być to tabletki do ssania, aerozol czy płyn do płukania jamy ustnej. Każda z nich przeznaczona jest do leczenia objawów związanych ze stanami zapalnymi gardła i jamy ustnej, wywołanymi przez zakażenia bakteryjne czy wirusowe. Wśród takich objawów znajdują się między innymi ból i zaczerwienienie błony śluzowej oraz afty i pleśniawki oraz inne podobne im symptomy. Hascosept często również znajduje zastosowanie jako leczenie wspomagające wdrażane po zabiegach operacyjnych laryngologicznych oraz stomatologicznych.
Hascosept – ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek Hascosept jest preparatem stosunkowo bezpiecznym, rzadko zatem znajduje się przeciwwskazania do jego stosowania. Najczęściej powodem do rezygnacji z leczenia objawowego przy jego pomocy jest alergia pacjenta na któryś ze składników leku, zwłaszcza na substancję czynną, czyli chlorowodorek benzydaminy. Reakcje alergiczne zdarzają się jednak stosunkowo rzadko, a należą do nich:
obrzęk,
wzmożone zaczerwienienie,
nudności i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
W przypadku wystąpienia wymienionych symptomów (zwłaszcza obejmujących okolice twarzy i gardła) należy bezzwłocznie udać się na pogotowie, zabierając ze sobą opakowanie leku, aby lekarz mógł od razu zweryfikować, jakie substancje wywołały odczyn alergiczny. Powyższe objawy mogą oczywiście wystąpić również w przypadku przyjęcia znacznie wyższej, niż zalecana dawka, leku – o tym jednak mowa będzie jeszcze w kolejnym podpunkcie.
Jeżeli masz wątpliwości, czy możesz stosować lek Hascosept, ponieważ jesteś w ciąży, karmisz piersią czy też jesteś osobą o skłonnościach do reakcji alergicznych na wiele różnego rodzaju substancji, koniecznie porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą przez przyjęciem jakichkolwiek preparatów farmaceutycznych, również tak łagodnych jak Hascosept. Warto wówczas również poinformować specjalistę o przyjmowanych na bieżąco lekach, mimo że nieznane są na ten moment możliwe reakcje Hascoseptu z innymi farmaceutykami, oraz o codziennych dolegliwościach.
Nie posiadamy na obecną chwilę informacji, które potwierdzałyby wpływ działania Hascoseptu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy ich obsługi. Warto jednak zachować ostrożność i obserwować uważnie reakcje organizmu, ponieważ farmaceutyk ten zawiera niewielkie ilości etanolu (alkoholu). Tak mała ilość nie powinna wpłynąć na koncentrację czy refleks, jednak jeżeli dojdzie do reakcji alergicznej na lek, etanol w nim zawarty może przyczynić się do wystąpienia lekkich zaburzeń motorycznych.
undefined
Hascosept – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Hascosept zależy od postaci, w której zostanie on zakupiony. Przyjmowanie jednak jest bardzo proste niezależnie od tego, czy stosujemy Hascosept w tabletkach do ssania, w płynie do płukania jamy ustnej czy w areozolu. Podczas przyjmowania leku należy bezwzględnie dostosować się do zaleceń zawartych w ulotce i absolutnie nie przekraczać dawki uznawanej za maksymalną możliwą do zastosowania w ciągu doby. Szczególną uwagę zaleca się zwrócić na wiek i wagę pacjenta podczas dobierania odpowiedniej dawki leku. W razie wątpliwości wystarczy skonsultować się z farmaceutą.
Działania niepożądane leku Hascosept zdarzają się bardzo rzadko. Na podstawie obecnie dostępnych badań nie da się nawet określić dokładnie, jak często pacjenci ich doznają. Na pewno jest to maksymalnie 1 pacjent na 10 tysięcy. Wśród skutków ubocznych działania leku znajdują się poniższe:
zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania np.: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej,
zaburzenia żołądka i jelit np.: suchość w jamie ustnej, nudności oraz wymioty,
zaburzenia układu immunologicznego np.: reakcje nadwrażliwości,
zaburzenia układu nerwowego np.: zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty głowy, bóle głowy,
zaburzenia skóry i tkanki podskórnej np.: wysypka.
Skutki uboczne, występujące w wyniku przedawkowania leku, są bardzo mało prawdopodobne, ponieważ Hascosept wykazuje się jedynie działaniem miejscowym i nie przenika do krwi, jednak symptomy wymienione wyżej mogą stanowić również objawy przedawkowania właśnie.