Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Hepa-Merz 3000 – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:23

Hepa-Merz 3000 – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

Hepa-Merz 3000 – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
pixabay.com

Hepa-Merz 3000 jest lekiem specjalistycznym stosowanym przez pacjentów, zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami wątroby o charakterze przewlekłym. Jako preparat tego typu jest stosunkowo bezpieczny i dosyć rzadko daje objawy niepożądane. Większość z nich wiąże się raczej z alergią na któryś ze składników, częściej mają również miejsce skutki uboczne niestanowiące zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjenta. W tym artykule dowiesz się przede wszystkim, w jaki sposób należy przyjmować Hepa-Merz 3000 oraz jakie zaleca się dawkowanie poszczególnym pacjentom. Podzielimy się z Tobą również istotnymi informacjami na temat przeciwwskazań do stosowania leku oraz środków ostrożności, które należy podjąć przed i podczas kuracji. Zachęcamy do uważnej lektury!

Hepa-Merz 3000 – charakterystyka i zastosowanie

Podstawową substancją w składzie leku Hepa-Merz 3000 jest L-asparaginian L-ornityny, który doskonale wspomaga pracę wątroby i w mniejszych ilościach znaleźć go można w  suplementach diety polecanych do detoksykacji organizmu. Oprócz powyższej substancji Hepa-Merz 3000 zawiera szereg składników pomocniczych, takich jak: kwas cytrynowy bezwodny, substancje poprawiające smak i zapach (cytrynowa i pomarańczowa), sacharyna sodowa, cyklaminian sodu, żółcień pomarańczowa (E 110), powidon K25 oraz fruktoza.

Preparat Hepa-Merz 3000 stosuje się w leczeniu zarówno utajonej, jak i jawnej encefalopatii wątrobowej, która występuje w przebiegu różnego rodzaju schorzeń wątroby o charakterze przewlekłym. Wśród takich chorób znajdują się np. stany zapalne czy marskość wątroby.

Hepa-Merz 3000 – ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Hepa-Merz 3000 nie może być stosowany przez każdą osobę, która zostanie do tego wstępnie zakwalifikowana ze względu na towarzyszące jej dolegliwości. Wśród podstawowych przeciwwskazań do kuracji przy pomocy tego leku znajdują się:

  • uczulenie na którąkolwiek z substancji zawartych w składzie Hepa-Merz 3000,

  • ciężka niewydolność nerek (stężenie kreatyniny w surowicy musi wynosić więcej niż 3 mg/100 ml),

  • zaburzenia metabolizmu aminokwasów, które biorą udział w cyklu mocznikowym,

  • nietolerancja fruktozy.

Znacznie większą grupę przypadków stanowią te, w których to lekarz może podjąć ostateczną decyzję o wdrożeniu leczenia przy pomocy leku Hepa-Merz 3000. Wśród takich znajduje się między innymi ciąża czy karmienie piersią. W niektórych przypadkach możliwe jest wdrożenie leczenia nawet, jeżeli stan zdrowia pacjenta (dolegliwości wymienione w przeciwwskazaniach) teoretycznie na to nie pozwala. Wymaga to jednak dużej ostrożności i profesjonalizmu ze strony lekarza, a od pacjenta bezwzględnego stosowania się do zaleceń.

Ze względu na obecność cukrów w składzie leku, długotrwałe stosowanie może powodować próchnicę zębów. Z tego samego powodu należy zachować ostrożność, stosując Hepa-Merz 3000 u pacjentów chorych na cukrzycę. Ostrożności wymaga także stosowanie tego preparatu u osób skłonnych do reakcji alergicznych na różne leki. Substancje takie jak żółcień pomarańczowa mogą powodować silne alergie (nawet objawy astmy).

Przed rozpoczęciem leczenia przy pomocy Hepa-Merz 3000 należy upewnić się, że poinformowaliśmy lekarza dokładnie o naszym stanie zdrowia oraz o lekach, które przyjmujemy na co dzień lub planujemy przyjmować w najbliższej przyszłości. Podczas samej kuracji należy wziąć pod uwagę, że sam lek nie ogranicza zdolności poznawczych, jednak mogą być one zaburzone z powodu samego schorzenia, które poddajemy leczeniu. W związku z tym warto zrezygnować na jakiś czas z prowadzenia samochodu oraz obsługi innych maszyn i pojazdów mechanicznych.

Hepa-Merz 3000 – stosowanie i działania niepożądane

Preparat Hepa-Merz 3000 jest lekiem dosyć wygodnym w stosowaniu. Wystarczy zawartość saszetki rozpuścić w szklance wody i wypić w trakcie posiłku lub po nim. Najczęściej stosowaną dawką leku jest 1 lub 2 saszetki przyjmowane w formie roztworu maksymalnie 3 razy na dobę. Jednocześnie jeżeli pacjent czuje, że działanie leku jest za słabe lub zbyt mocne, wskazana jest konsultacja w lekarzem w celu dopasowania dawki do potrzeb pacjenta.

Ważne dla zdrowia pacjenta jest wcześniejsze poznanie ewentualnych działań niepożądanych leku, aby w razie ich wystąpienia nastąpiła szybka reakcja. Wśród najczęściej pojawiających się skutków ubocznych Hepa-Merz 3000 (rzadziej niż 1 na 100 osób) znajdują się nudności, wymioty, ból żołądka, wzdęcia i biegunki. W drugiej kolejności pojawić mogą się bóle kończyn (rzadziej niż 1 na 10 000 osób). Wymienione działania niepożądane zwykle dosyć szybko mijają i nie wymagają odstawiania leku.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej (zwłaszcza problemów z oddychaniem) należy odstawić lek Hepa-Merz 3000 i niezwłocznie udać się do lekarza.

Tagi: