Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Jak leczyć zaparcia przy zespole jelita drażliwego? Te leki są szczególnie polecane
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 24.08.2023 11:42

Jak leczyć zaparcia przy zespole jelita drażliwego? Te leki są szczególnie polecane

ból brzucha
canva

Leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS) wciąż stanowi dla lekarzy wyzwanie. Choroba ma nawracający i przewlekły charakter, co stanowi główną tego przyczynę. W zależności od postaci i objawów pacjentom podawane są różne medykamenty. W przypadku IBS z przewagą zaparć stosowane są to leki z tzw. grupy makrogoli. Na czym polega ich specyfika? Dlaczego akurat te leki?

Zespół jelita drażliwego z przewagą zaparć – tak leczy się go farmakologicznie

Leczenie farmakologiczne to jeden z etapów kuracji zespołu jelita drażliwego. Mimo iż podstawą jest psychoterapia, lekarze korzystają również z całej gamy leków: „W postaci z dominującym zaparciem podajemy leki przeczyszczające bądź też leki z tzw. grupy makrogoli, które zmieniają konsystencję i objętość stolca”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

O tym, by leczyć farmakologicznie postać zaparciową zespołu jelita drażliwego, powinien decydować lekarz. Niewskazane jest, by sam chory bez konsultacji z lekarzem samodzielnie wybierał lek przeczyszczający – w przeciwnym wypadku jego stan może się pogorszyć. Leki przeczyszczające wywołują biegunki, więc mogą spowodować odwodnienie organizmu. Łączenie niektórych leków pobudzających perystaltykę jelit np. trymebutyny z innymi lekami powoduje niekiedy działania niepożądane. Leki przeczyszczające, stosowane przez dłuższy czas, mogą negatywnie wpłynąć na układ trawienny i w rezultacie zwiększyć zaparcia.

Wśród leków przeczyszczających chorym zaleca się stosowanie np.:

  • laktulozy,
  • soli magnezu,
  • nasion babki płesznik.
Czy zespół jelita drażliwego prowadzi do raka jelita grubego? Lekarz nie pozostawia wątpliwości Jest jedną z podstawowych metod leczenia zespołu jelita drażliwego, jednak nie każdy pacjent ma tego świadomość

Makrogole – co to za leki?

Makrogole uznawane są za leki pierwszego wyboru podczas leczenia m.in. przewlekłych zaparć. Wywołują efekt przeczyszczający ze względu na to, że w obrębie jelita działają osmotycznie. Makrogole są to osmotyczne środki przeczyszczające, które łączą się z cząsteczkami wody – dzięki temu w świetle jelit zwiększa się objętość płynów i powstaje działanie przeczyszczające. Dzięki większej ilości wody w świetle jelita stolec się rozmiękcza i rozrzedza, zwiększa się także jego objętość.

Preparaty z makrogolami dostępne są w postaci roztworu doustnego lub proszku do sporządzenia roztworu.

Przeciwwskazaniami do stosowania makrogoli są m.in.:

  • choroby zapalenia jelit z ciężkim przebiegu,
  • zwężenie jelit,
  • perforacja przewodu pokarmowego,
  • ból brzucha o nieznanej przyczynie,
  • nadwrażliwość na substancję czynną.

„Jest to choroba przewlekła, z okresami zaostrzenia i remisji, więc bardzo ważne jest to, aby lekarz przeanalizował styl życia swojego pacjenta, czy jest on narażony na czynniki stresogenne, czy dobrze się odżywia i czy regularnie ćwiczy. Okazało się, że wysiłek fizyczny obniża dolegliwości choroby”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.


 

Dieta to również naturalny lek na IBS

Jednym z kluczowych elementów w terapii tego rodzaju jest stosowanie odpowiedniej diety. Powinna być przede wszystkim zbilansowana:

„Posiłki należy spożywać regularnie i w spokoju. Musimy też zwrócić uwagę na to, z jaką postacią zespołu jelita drażliwego mamy do czynienia. W postaci z dominującym zaparciem powinniśmy zwiększyć ilość wypijanych płynów oraz dostarczyć większą ilość błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Muszę nadmienić, że mamy dwa rodzaje błonnika, o czym często zapominamy: błonnik rozpuszczalny w wodzie i błonnik nierozpuszczalny, który jest przez nas niepożądany, gdyż może wręcz wzmóc dolegliwości. Przy zespole jelita drażliwego zalecana jest dieta low FODMAP, czyli uboga w oligo-di i monosacharydy i poliole, które mają właściwości wzdymające”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.