Jak często myć miejsca intymne? Zdaniem ginekolożki raz dziennie to za mało
Dbanie o miejsca intymne jest niezwykle ważne. Ale ile razy dziennie i w jaki sposób to robić? Ginekolożka Karina Barszczewska w jednym ze swoich nagrań na Instagramie postanowiła podzielić się swoją wiedzą na ten temat. Niektóre kobiety mogą być zaskoczone.
Higiena okolic intymnych to podstawa. Warto jednak pamiętać, że jeśli będziemy zbyt nadgorliwi, możemy sobie zaszkodzić. Należy więc wiedzieć, ile razy dziennie i jak się myć, by odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Ginekolożka rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Co ile powinno się myć miejsca intymne?
Dr n. med. Karina Barszczewska w jednym z filmów w mediach społecznościowych wyjaśniła, że dobrze jest przemyć okolice intymne po każdym skorzystaniu z toalety, mimo że jest to bardziej problematyczne niż przetarcie papierem. Jednak jej zdaniem zdecydowanie warto to zrobić.
- Wcieranie moczu (bo przecież nie usuniesz wszystkiego) w srom czy delikatne umycie wodą? To samo dotyczy się rąk. Wycieranie chusteczką czy umycie wodą? – zapytała retorycznie.
Mycie okolic intymnych powinno odbywać się tyle razy dziennie, ile potrzebujemy. Jeśli często się pocimy – w wyniku aktywności fizycznej lub nie – warto umyć się częściej niż raz dziennie.
Pracuje w hospicjum. Zdradza, co mówią ludzie przed śmiercią W PRL-u była hitem, dziś niewielu o niej pamięta. To źle, bo jest źródłem witaminy młodościJak poprawnie dbać o higienę intymną?
Ginekolożka zwróciła też uwagę na kilka istotnych kwestii w dbaniu o higienę intymną:
- zamiast kąpieli bierzemy prysznic;
- sromu nie myjemy - używamy wyłącznie dłoni;
- nosimy luźną, dopasowaną bieliznę z jedwabiu lub bawełny;
- nie używamy płynów do zmiękczania tkanin ani enzymatycznych proszków;
- nie robimy irygacji okolic intymnych;
- nie używamy wkładek i podpasek.
Czym myć miejsca intymne?
Dużo mówi się o tym, że płyny do higieny intymnej nie są dobrym wyborem. Należy myć się wodą. Dopuszczalne jest użycie odrobiny delikatnego płynu z pH około 5. Najważniejsze jest jednak to, by myć się dwoma ruchami. Jeden ruch to od spojenia łonowego w kierunku spoidła tylnego przed odbytem, a drugi to odrębne mycie odbytu ręką od tyłu.
Zobacz też:
Jak często zmieniać majtki? Ginekolożka wskazała, że ten błąd popełnia ogrom osób
Co oznaczają rude odbarwienia na bieliźnie? Wyjaśnia lekarka
Czy golić się przed wizytą u ginekologa? Lekarka odpowiada